[Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Nie, to mi się pokręciło z tym rysunkiem, jest ok. Sorry za zamieszanie.
Tak uprawiam skrytoklejstwo właśnie. Nie mam motywacji do prowadzenia relacji, szczególnie że Hiena mi się nie udała i model poszedł w odstawkę.
Nie chcę zaczynać czegoś kolejnego na forum, nie mając pewności że skończę z sukcesem, a na nadmiar czasu też nie narzekam ostatnio i jest z tym coraz gorzej.
Pokażę galerie końcowa jak skończę. Cierpliwości.👍
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 184
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 77

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Zatem nie zostaje mi nic innego jak czekać :)

Rzutem na taśmę udało mi się postawić model na koła jeszcze przed końcem weekendu :D

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Cymesik :mrgreen:

Jak byś jeszcze podciągnął zdjęcie, to zachwytom nie byłoby końca ;-)

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1080
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Niektórych pewnie z zachwytu aż zapowietrzyło 😱 i odebrało głos 😜. Mnie nie odebrało choć szczena opadła 😄. Jeszcze raz wielkie brawa 👏
Robcior
Posty: 10
Rejestracja: ndz mar 31 2024, 22:21
Lokalizacja: Łódź
x 7

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robcior »

Kedzier. Na noment wrócę do tematu farby metalicznej Green Stuff. To jest akrylowa farba ? Jak napisałeś dobra do pędzla ale zastanawiam czy i do aerografu się sprawdzi ? Szczerze mam już dość śmierdziuszków herbu Gunze, choć końcowe efekty są satysfakcjonujące.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 184
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 77

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Robcior - wg opisu jest to farba metaliczna na bazie alkoholu i nadaje sie do aerografu, choć zaleca sie nakladać ją pędzlem. Ja nie probowalem jej wlewac do aerografu, do tego celu stosuje Alclady - farby GSW wzialem jako alternatywe do malowania trudnodostepnych miejsc
Robcior
Posty: 10
Rejestracja: ndz mar 31 2024, 22:21
Lokalizacja: Łódź
x 7

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robcior »

Dziękuję Kedzier za informację. Wypróbuję te farby, bo wnioskując ze zdjęcia, efekt chromu jest wyśmienity. :!: Alcladom jednak dziękuję za aromaty
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 184
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 77

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Zapraszam do (mam nadzieję :D ) już ostatniej aktualizacji przed galerią. W tej odsłonie skupię się głównie na mniejszych detalach, które wykonałem, ale jeszcze nie miałem okazji dokleić do reszty modelu.

Na pierwszy rzut poszło śmigło. Zawsze mam problem z odpowiednim ukształtowaniem łopat. Nawet jeżeli obie połówki są ładnie wyprofilowane i usztywnione BCG, to po sklejeniu ich w całość łopata mi się prostuje :/ Aby ułatwić sobie montaż łopat pod właściwym kątem zaprojektowałem i wydrukowałem uchwyt który utrzymuje rdzenie łopat w odpowiednich miejscach. Do tej pory robiłem to za pomocą cyrkla oraz tektury i robiłem od nowa dla każdego modelu, mam nadzieję, że ten posłuży mi trochę dłużej :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie maszt anteny. Drut wygięty w kształt "Z" zapiera się o wręgę za kabiną, dzięki czemu maszt jest sztywniejszy i mnie podatny na urwanie:
Obrazek

Celownik lekko zwaloryzowany elementami z zakupionej blaszki fototrawionej. W sumie najwięcej czasu poświęciłem na wykonanie soczewki - próbowałem z lakierem utwardzanym UV, toczeniem z kawałków bezbarwnego plastiku, tłoczeniem folii na gorąco, a następnie zalewaniem jej różnego rodzaju lakierami. Koniec końców po prostu wytłoczyłem kopułkę z folii, w miejscu gdzie ma być przyklejona za pomocą białej, szarej oraz błękitnej farby namalowałem coś co ma imitować odbłysk światła, a następnie za pomocą lakieru bezbarwnego dokleiłem w to miejsce kopułę. Widzę, że zdjęcia niezbyt to oddają, ale na żywo daje to efekt głębi, jaki starałem się osiągnąć.
Obrazek

lufy karabinów - tu poszedłem na łatwiznę i powycinałem tylko te otwory które pozostaną widoczne po włożeniu luf w skrzydła :D Tu po raz kolejny nie popisałem się ze zdjęciami, ale mimo starań nie byłem w stanie oddać ich wyglądu - w rzeczywistości mają bardziej metaliczny wygląd, oraz są w kolorze Gun Metal
Obrazek

Uchwyty zbiorników paliwa. Zrobiłem je od zera na podstawie zdjęć. Model proponuje szablony z drutu, które przez swój okrągło przekrój w ogóle nie przypominają oryginałów. Większe elementy to kilka warstw papiery milimetrowego sklejonych na BCG wokół trzonka Olfy, mniejsze to natomiast kilka warstw papieru używanego na paragony + wydruk uchwytów (mają ok. 0,7mm szerokości, zatem nie byłem w stanie uzyskać zadowalającej mnie powtarzalności z wykorzystaniem papieru milimetrowego)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przyklejone do skrzydeł:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dokleiłem również podwozie na swoje miejsce. Opony jeszcze pobrudzę. Wydaje mi się, że po raz kolejny przesadziłem w ugięciem tylnego kółka i wyszedł flak...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnim elementem który dzisiaj pokaże jest owiewka - i musze przyznać, że jest to najlepsza owiewka jaką do tej pory udało mi się zrobić :D Moim zdaniem kabiny dostępne u Pana Halińskiego bardzo mocno odbiegają od poziomu jego modeli. Tym razem zakupiłem trzy sztuki, licząc, że przynajmniej jedna z nich będzie wyglądała w miarę OK. Niestety na każdej były jakieś drobne rysy czy odbicia, oraz przejrzystość była daleka od ideału. Zazwyczaj szedłem na łatwiznę i załatwiałem to kąpielom w Sidoluxie - no ale efekt zawsze był daleki od tego co widziałem na modelach wykonanych przez innych.

Tak więc tym razem postanowiłem zbudować skrzynkę do formowania próżniowego + tłoczyć w gorącym oleju.

Krok pierwszy to przygotowanie kopyta. Tutaj posłużyłem się drukiem 3D + klej CA + Mr. Surfacer 500.
Obrazek

Krok drugi formowanie - jak widać nie wyszło jeszcze idealnie (folia nie dochodzi do zakamarków przy podstawie kopyta), ale część która mnie interesowała wyszła OK
Obrazek

Krok trzeci to umycie wykonanej owiewki
Obrazek

Tutaj porównanie kupnej owiewki z tą wykonaną przeze mnie
Obrazek

Umytą owiewkę pozostaje okleić ramkami. W tym celu klej Microscale sprawdza się doskonale. Żałuję, że odkryłem go tak późno, bo dzięki temu nie musiałbym się męczyć z butaprenem, czy taśma dwustronną :D
Obrazek

Na koniec kilka ujęć na cały model (gk - mam nadzieję, że teraz już nie będziesz musiał poprawiać zdjęć :D )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No to następnym razem w końcu galeria (o ile żadna katastrofa się nie wydarzy :D )
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Rozwalasz system.
Re we la cja.
:spoko:

Zdjęcia całości satysfakcjonujące ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3217
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 98

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:Re we la cja
Re we la cja.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ