[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

A ja mam pytanie, czym się posiłkowałeś tworząc tą sprężarkę ??
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam po miesiącu przerwy. Nie miałem wcześniej czasu, żeby tutaj zajrzeć i odpisać od razu.
Dziękuję wszystkim za wyrazy uznania, miło wiedzieć, że moja praca jeszcze komuś, poza mną, się podoba.

B-milek, podstawą wykonania projektu sprężarki były osobiście robione przeze mnie fotografie z miarką, dużo i ze wszystkich stron oraz niemiecki prospekt Knorr Doppelverbund-Luftpumpe pobrany ze strony http://www.bremsenbude.de/seiten/luftpumpe15.htm, prospekt jest do ściągnięcia tutaj: http://www.bremsenbude.de/dvluftpumpeknorr.zip

Tutaj nikt nie pytał, ale może komuś się przyda opis techniki wykonania sprężarki. Jej dolna część z żeberkami była wycinana laserowo z mojego projektu, w środku każdego żeberka dwa otwory na patyczek, na który ponasuwałem elementy. Górna część wycinana tradycyjnie (poza śrubkami), generalnie to zasady jak przy budowie każdego modelu, starannie, dokładnie, czysto, nie wiem co można napisać więcej o sposobie klejenia. Malowałem wszystko sprajem Champion Black Mat, następnie położyłem pigmenty po całości i dałem warstwę lakieru akrylowego. Na dół z żeberkami naniosłem farbę Vallejo 73002 Grease & Oil, krawędzie przetarłem metodą suchego pędzla metalizerem Humbrol 27003. Gdzieniegdzie dodatkowo upaćkałem lakierem błyszczącym Vallejo, który naśladuje plamy od oleju.

Za tydzień ciąg dalszy relacji. Zaprezentuję fotki po zamontowaniu wiatrownic.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Dzisiaj zaprezentuję parowóz z zamontowanymi już na stałe wiatrownicami. Kiedyś je już pokazywałem, ale luzem. Wiatrownice, to te dwie duże płaskie blachy na przodzie parowozu, po obu stronach dymnicy. Służą one do skierowania strugi powietrza, w szybko jadącym parowozie, w taki sposób, aby dym z komina ulatywał do góry, a nie na budkę maszynisty, bo wtedy pogorszyłoby to widoczność obsłudze parowozu.

Korzystając z okazji, że nie mam dziś nic konkretnego do pokazania, przedstawiam także kilka zdjęć ogólnych całego modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


[URL=http://s227.photobucket.com/user/Precyz ... b.jpg.html]Obrazek[/URL
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Halicz

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

Witaj Mariusz :-)
Mistrzostwo niedoścignione :-)
Wiatrownice na oryginale są od parowozu Pt47 , dostał je po remoncie w Bydgoszczy, oryginalne poszły na złom, po oryginalnych wiatrownicach pozostały tylko te małe dolne trójkątne elementy.
Pozdrawiam serdecznie:-)
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Aż w Niemczech nie trzeba szukać sprężarki H11a4 ;)
Obrazek
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Robert a ja mam pytanie, Czy takie sprężarki były stosowane na innych parowozach , niż te co są wyszczególnione na rysunku ??
Przepraszam Panie Mariuszu za zaśmiecanie wątku :D
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Oczywiście.
Na PKP stosowano dwa rodzaje pomp powietrza. H11a4 i H11a3. Były jeszcze inne, bardziej archaiczne, ale o nich nie mówimy w kontekście typowych parowozów.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Robercie_B i Ty dopiero teraz wstawiasz taki rysunek sprężarki ? Sporo się namęczyłem, żeby na podstawie zdjęć z miarką ustalić główne wymiary, a tutaj wszystko podane jest na tacy i to z dokładnością do 1 mm.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Było Pytać zanim się namęczyło :P ja to zawsze do niego piszę, bo on zawsze ma coś gdzieś zachomikowane ;P
ManiekB
Posty: 94
Rejestracja: pn wrz 05 2005, 23:49
Lokalizacja: Łask/Łódź
x 3

Re: [R] Precyzyjny Pu29-największy polski parowóz-metr szczęścia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ManiekB »

Precyzyjny pisze:Robercie_B i Ty dopiero teraz wstawiasz taki rysunek sprężarki ? Sporo się namęczyłem, żeby na podstawie zdjęć z miarką ustalić główne wymiary, a tutaj wszystko podane jest na tacy i to z dokładnością do 1 mm.

Witam
Też namęczyłem się ze swoja sprężarką w Ty2. Tylko według zdjęć i proporcji. Wczoraj zmierzyłem sprężarkę na modelu i ma 40mm wysokości w skali 1:35 (wymiar ściągnięty z rysunku powinna mieć 40.3mm ). Nie sadziłem że mam takie dobre oko:)
Precyzyjny sorki ze w twoim wątku.
Pozdrawiam
Warsztat i Galeria Ty2 Trumpeter 1:35
ODPOWIEDZ