[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

b_milek-na relaks i spokój to herbatkę z zioła melisy proponuję.Niestety podczas klejenia modelu nic to specjalnie nie daje.Tutaj raczej talent,umiejętności i czas wpływają na jakość.Talent i umiejętności Precyzyjny już ma, a i czasu ma wiele bo jak widać z dwóch miesięcy to nawet kawałek modelu wykonał
;-)
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Czy ktoś jeszcze pamięta o takiej relacji ? A oto, jakby to powiedział Marcin Wolski, Wasz ulubiony ciąg dalszy. Nie ma tego dużo, ale od czegoś trzeba prace wznowić.

Koła po sklejeniu pomalowałem najpierw podkładem na biało. Później maskolem pokryłem to, co na drugim zdjęciu pozostało białe i środek pomalowałem sprayem CHAMPION RAL3000 na czerwono. Na koniec to co pozostałe białe, pomalowałem ręcznie płaskim pędzelkiem metalizerem HUMBROL 27003 i przetarłem flanelą do połysku. Całe koła ubrudziłem pigmentami i utrwaliłem białym spirytusem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie zrobiłem osie kół tocznych, białe końcówki to rolki ze starych kaset wideo.

Obrazek

Na koniec założyłem koła do zrobionych wcześniej wózków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie tyle, ale ciąg dalszy nastąpi szybciej niż tym razem.

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.
Ostatnio zmieniony pn sie 01 2011, 16:55 przez Precyzyjny, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Witam, jestem nowy na tym forum. Przejrzałem twoją relację z zapartym tchem i z niedowierzaniem, że to wszystko to jest papier O.o
Modelarstwem zajmowałem się kilka lat temu. Teraz chcę wrócić do tego zajęcia. Przez Ciebie nabrałem ochoty na parowóz. Szczerze mówiąc kolej zawsze była mi bliska ponieważ mój tata spędził tam 25lat pracy. jednak nigdy nie zajmowałem się modelarstwem kolejowym, zawsze tylko samoloty i 3 statki (które były raczej nieudane w moim wykonaniu).

Proszę doradź mi jaki model polecasz na "ten pierwszy"? Chciałbym tylko żeby były dostępne do niego elementy cięte laserowo bo to znacznie ułatwia pracę. W kartonie trochę doświadczenia mam:)

Jeszcze raz szacun za tą Precyję :razz:
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam nowego kolegę na forum. Na pierwszy model parowozu wybrałbym jakiś mały parowozik zaprojektowany przez Jana Kołodzieja, np. Bn2t Freudenstein, Bn2t Borsig, Bn2t Riesa lub trochę większy T3, wszystkie wydawane przez wydawnictwo Modelik. Modele te mają znacznie mniej części, niż wielkie parowozy, nie są skomplikowane i szybko je można skleić. A jak zrobisz ze dwa takie modele, to wtedy możesz zabrać się za coś większego wydanego przez Answer (seria Angraf).
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Garniec13
Posty: 42
Rejestracja: ndz lut 06 2011, 9:35
Lokalizacja: Rybnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Garniec13 »

Cześć. Przykro mi stwierdzić że wydawnictwo Answer zawiesiło działalność 13 czerwca i nie realizują już sprzedaży. Właśnie odwiedziłem ich stronę w necie i jest tam komunikat o zawieszeniu działalności.
Nigdy nie jest za późno aby wszystko zacząć od początku.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Garniec13, wiem, że Answer zawiesiło działalność, ale gdybyś chciał nabyć model parowozu wydany przez to wydawnictwo lub lasery do takiego modelu, to mogę grzecznościowo pomóc w zakupie, oczywiście po cenach jakie widnieją na stronie http://www.answer.pl

Przy okazji mam pytanie do modelarzy malujących modele. W niedługim czasie czeka mnie pomalowanie kół jezdnych w modelu Pu29. Są to bardzo duże koła, w związku z tym ich obwód (bieżnia) też jest na tyle duży, że próby malowania metalizerem Humbrol 27003 wyszły słabo. Farba ta zbyt szybko wysycha i zanim objadę pędzlem kółko dookoła, to początek jest już przyschnięty. Czy znacie metalizer w kolorze polerowanej stali, który schnie wolniej niż metalizer Humbrola ? A może jest jakiś spowalniacz, który można dodać do Humbrola ?
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Witaj.
Z terpentyną próbowałeś ?
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3192
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Farba ta zbyt szybko wysycha i zanim objadę pędzlem kółko dookoła, to początek jest już przyschnięty. Czy znacie metalizer w kolorze polerowanej stali, który schnie wolniej niż metalizer Humbrola ? A może jest jakiś spowalniacz, który można dodać do Humbrola ?
Ale o co chodzi ?

Jako delikwent, który używał do tej pory tylko Gun Metalu Humbrolla doświadczeń zbyt wiele nie mam ale wydaje mi się, że trzeba pomalować jedną warstwę, jak wyschnie drugą, aż pokryje a potem trzeba to przeszlifować na przykład filcem albo jakimś mikromeszem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

No to widać że doświadczenia z metalizerami nie masz, bo ten którym maluje Precyzyjny ma dość nieciekawe charakterystyki kładzenia. Nie da się za bardzo robić poprawek i drugich warstw szczególnie pędzlem.

Ja farby rozcieńczam olejkiem terpentynowym. Metalizer też już tym rozcieńczałem, malowałem po tym zabiegu tylko małe powierzchnie ale wydawało mi się że lepiej się kładł.

Mariusz, a może czas zainwestować w aero?
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3192
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ano nie mam ale wyczytałem w aeroplanie, że metalizer należy kłaść na powierzchnię idealnie gładką i tylko aerografem. Czyli najpierw należałoby to koło dokładnie oszlifować i pociągnąć kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego błyszczącego i dopiero na to metalizer. Na taka niewielką powierzchnię pędzel pewnie się nada.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ