(R) KW-1 - wnętrze czołgu

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

SZAD
Posty: 196
Rejestracja: ndz maja 24 2009, 10:04
Lokalizacja: Kraków-Bielany
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZAD »

Czy koziorożec też? Czyżbym też był uparty?
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

SZAD , dopiero teraz odpowiadając na pytanie o koziorożca , być może też jest uparty . W tym jednak baranom nikt nie dorównuje .

-- ---------------------------------------------------------

Rysunki z instrukcji obsługi pokazują co innego niż w szkice przekrojowe w monografii a te też nie pasują do tego co ledwo widać na jedynym zdjęciu archiwalnym . Sporo czasu zmarnowanego na dociekaniach prawdy . Jednak prace muszą iść do przodu ... więc idą . Na zdjęciu widoczny , jeszcze niekompletny , osprzęt zbiorników paliwa i oleju :

Obrazek

Wujek .
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Tak wyglądają kompletne zbiorniki w modelu . Druciki imitujące rurki wychodzące do wskaźników poziomu zostaną uzupełnione na końcu montażu przedziału bojowego , tuż przed jego zamknięciem .
Zdjęcia aż trzy , po przyklejeniu górnej płyty pancernej znacznie mniej detali będzie widocznych :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wujek .
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

C.d. prac nad wnętrzem kadłuba czołgu :

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Iras67
Posty: 24
Rejestracja: pt gru 02 2011, 9:41
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Iras67 »

Jak to jest, że w wiele elementów nie ma zaznaczonych konturów? Czy wynika to z wycinania części po wewnętrznej stronie linii , czy po prostu korzysta Wujek z szablonu? A może rysunek części powstaje przez nagniatanie? Czystość tych elementów powala...
Poza tym to nie wiem jakimi słowami opisać to co Wujek wyprawia z kartonem... :shock:
Pozdrawiam Ireneusz Targoń
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Iras

Nie ma konturów bo ich nie może być . Wszelkie linie są trasowane delikatnie specjalnie przygotowaną igłą w oprawce skalpela Excel . Krążki i okrągłe otwory też trasuję lecz przy pomocy "kroczka" ( ktoś kto widział przybornik kreślarski to orientuje się co to "kroczek" ) . Bardziej zawiłe krzywizny powstają "na oko" - kwestia wprawy .
Jeśli skierować światło lampki na wytrasowany karton pod odpowiednim kątem to widać dokładnie rowki w które jest łatwiej trafić skalpelem niż w środek narysowanej lub wydrukowanej kreski .
Dodatkowo staram się aby estetyka gościła na każdym etapie budowy .
Wtedy budowa cieszy .

Wujka .
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Wujek Andrzej pisze:...
Dodatkowo staram się aby estetyka gościła na każdym etapie budowy .
Wtedy budowa cieszy .

Wujka .
I ja właśnie dlatego wiem, że raczej nigdy nie osiągnę poziomu nawet zbliżonego do wujka, mam ogromny problem z zapanowaniem nad estetyką, u mnie panuje wszechogarniający bałagan, niestety :-? A jeżeli chodzi o ten element modelarstwa to jego się nie da nauczyć, z tym trzeba się uradzić. Mimo wszystko mnie modelarstwo cieszy i cieszyć będzie :D
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Wujek Andrzej pisze:...Nie ma konturów bo ich nie może być . Wszelkie linie są trasowane delikatnie specjalnie przygotowaną igłą w oprawce skalpela Excel . Krążki i okrągłe otwory też trasuję lecz przy pomocy "kroczka" ( ktoś kto widział przybornik kreślarski to orientuje się co to "kroczek" ) . Bardziej zawiłe krzywizny powstają "na oko" - kwestia wprawy...
I za to w szczególności CHAPEAU BAS. W dobie coreli, autocadów i innych cudeniek technologii numerycznych Wujek korzysta z metod ołówka, cyrkla, trójkąta kreślarskiego, kroczka, krzywika... Oglądanie tej czystej, szlachetnej w formie roboty to sama radość dla oczu i ukojenie dla duszy.

I jeszcze jedna ważna rzecz. ESTETYKA. I nie chodzi tylko o estetykę wykonania samego modelu, ale o estetykę wpisów, zdjęć, doboru zdjęć, ich kompozycji itp. Tu absolutnie wszystko jest wysmakowane, dobrane, zrobione pieczołowicie, z dbałością o detale, wszystko jest pełne kultury technicznej i każdej innej. Nie ma miejsca na odrobinę niechlujstwa, niedbalstwa, nie ma cienia bylejakości i przypadku.
Niezmiennie podziwiam każdą pracę jak i całą resztę. SZTUKA nie tylko przez duże S, ale cała z wielkich liter się składająca.
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Dziękuję irimi .

Myślałem że z prototypem kompletu mocowań drążków skrętnych zdążę się uporać dziś . Niestety już jest jutro . Obiecałem swojemu psu piękną i długą niedzielną wycieczkę . Postaram się dotrzymać słowa .
Jednak w najbliższym czasie trzeba przygotować jeszcze pięć takich kompletów . Nie mogłem się powstrzymać od pokazania na zdjęciu również kompletu wspomnianych "ołówków" :

Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Zdecydowałem się zmienić kształty elementów należących do mechanizmów kół napinających a znajdujących się we wnętrzu kadłuba .
Teraz wyglądają znacznie lepiej aczkolwiek nadal są to kształty jedynie przybliżone :

Obrazek

Wujek .
ODPOWIEDZ