[R] Pt47 -- Projekt własny -- czas na parę

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Na twoim miejscu poszedłbym na taką lekką łatwiznę. Kształt rur wykonujesz z grubego drutu o średnicy np. 3mm, następnie na ten drut wsuwasz wycięte krążki papieru i usztywniasz SG. A potem to tylko szpachla i papier ścierny.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

dzięki za pomysł, a o tym nie pomyślałem :D człowiek zamiast szukać prostoty to tylko sprawy komplikuje ::D
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Możesz też zainwestować w specyfik zwany modeliną - utoczysz wałek, wygniesz na dosc prostym kartonowym wzorniku lub w palcach i utrwalisz.
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

niestety modelina się nie sprawdza :D właśnie mam prototypy w ręce, kolanka te mają specyficzny kształt, ręczne formowanie powoduje odkształcenia.
Awatar użytkownika
McTavish
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 08 2012, 16:04

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: McTavish »

Jaką to kolanko ma średnicę jeśli można wiedzieć?
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

po przeskalowaniu 8,6 mm potrzebne x2 i do tego jeszcze .. odsyłam tutaj
http://plany.zonk.pl/Pt47/album03/pg.015.png
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1056
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 130

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Ja nie potrafię projektować w 3D, ale gdybym chciał sobie coś takiego rozrysować, to po prostu pociłąłbym kilkoma przekrojami prostopadłymi do powierzchni. Ściany zamieniłbym na walce pocięte pod kątami i tyle. Elementy można by skleić z np. 2 warstw kartonu i wyszlifować, żeby je odpowiednio wyoblić.
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Dla tych co czekają z niecierpliwością na ciąg dalszy. Spieszę z wytłumaczeniem,dlaczego mnie nie było. Z powodu narodzin synka (dokładnie miesiąc temu) i chronicznego braku czasu, prace nad modelem ustały prawie do zera, a będzie jeszcze gorzej od września. Od czasu do czasu coś zaprojektuję, i w miarę możliwości to skleję. Dzisiaj prezentuję półwózek krauss-helmholtz, jest to prototyp, i nie wiem czy nie będzie wykonany od nowa, na tym po prostu musiałem nauczyć się co i jak uprościć, ponieważ w pogoni za dokładnością, zaprojektowałem prawie wszystkie wymagane części. Niestety po przeskalowaniu i wydrukowaniu.. sami wiecie pewnych części po prostu fizycznie nie dało się skleić. Oczywiście nie jest jeszcze skończony, sporo brakuje.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
McTavish
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 08 2012, 16:04

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: McTavish »

Gratulacje z powodu narodzin synka.
Jeśli chodzi o model, na pociągach się nie znam, ale Twój bardzo mi się podoba.

P.S Projektujesz tylko w Corelu?

Pozdrawiam
McTavish
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

b_milek pisze:niestety modelina się nie sprawdza :D właśnie mam prototypy w ręce, kolanka te mają specyficzny kształt, ręczne formowanie powoduje odkształcenia.
Witaj
Czasem się sprawdza ... tu z relacji Px48. Może trochę inny układ, ale jakoś wyszło.

Obrazek

Budowę Petuchy śledzę z ciekawością. Plany masz bardzo ambitne. Mam nadzieję, że wytrwasz :-) bo przy takich projektach prędzej czy później nastąpi zmęczenie materiału.

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
ODPOWIEDZ