[Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

[Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Witam bardzo serdecznie,
spełniłem swoje małe marzenie; po wielu latach "nieklejenia" skompletowałem kilka podstawowych narzędzi i przed kilkoma dniami usiadłem do próby sklejenia swojego pierwszego modelu. Wybrałem przepiękny model Fokker E.V w opracowaniu pana Pawła Mistewicza. Do modelu zamówiłem także wręgi wycięte laserem oraz kilka innych akcesoriów. Od razu proszę wybaczyć sposób w jaki będę prowadzić relacje, ale to na prawdę moje pierwsze kroki, jednak każde słowo krytyki jest tutaj pożądane, także śmiało!
Nie przedłużając już wkleję kilka pierwszych fotek...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Cześć Tadeusz.Bardzo ładnie wychodzi klejenie tego Fokkera.Ciekawy temat i autor modelu jest gwarancją sklejalności modelu.Wbrew pozorom model do najprostszych nie należy.Życzę powodzenia i wytrwałości w klejeniu.Jak na razie to ładnie i czysto.
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Cześć,
bardzo Ci dziękuję Jacek za miłe słowa :)
prace nad moim modelem posuwają się bardzo powoli do przodu, bo wymagają tego drobne elementy kokpitu. Ale nic tak nie relaksuje, jak ta wspaniała zabawa! :)

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Ostatnio zmieniony śr mar 09 2016, 23:05 przez Tadeusz Modelarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Cześć Tadku.Bardzo ładnie ukształtowane i sklejone elementy kokpitu[czysto].Powodzenia w dalszej pracy oraz zadowolenia Jacek
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Jacku, dziękuję! :)
jednak do perfekcji jeszcze bardzo daleka droga... zauważyłem, że elementy wymagające zwinięcia ciasno w walec lubią się rozwarstwiać - czy macie Koledzy na to jakieś rady, sposoby?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Ładnie Ci idzie!
Elementy zwijane w walce, a tym bardziej w rurki, przed kształtowaniem delikatnie namaczam czystą wodą lub klejem BCG. Jak to lekko podeschnie - to na odwrotnej stronie podkładki pod myszkę walcuję je odpowiedniej średnicy prętami, wiertłami, itp. w ten sposób jest mniejsze ryzyko rozwarstwiania kartonu.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Witek S. dziękuję za dobre słowo i dobrą radę; przy najbliższej okazji spróbuję Twojej techniki.
Wracając do samego modelu - udało mi się skleić szkielet kadłuba - czeka mnie jeszcze wykonanie fotelu, a przed oklejaniem sporo szlifowania...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Muszę się jeszcze bardzo dużo uczyć, a brak mojego doświadczenia zaczynam dotkliwie odczuwać podczas oklejania kadłuba...
ogólnie mam pewną śmiałą teorię na temat wręg wycinanych laserowo, bo nie mogę pozbyć się wrażenia, że te są odrobinę mniejsze od tych, które są standardowo dostępne w modelu - jakby laser wycinając "chwyta" także linie (obrys) i o te właśnie kontury wycinane elementy są mniejsze - chyba trochę wydziwiam, albo po prostu szukam usprawiedliwienia dla swojej pracy... :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

niestety z każdym kolejnym krokiem widać w mojej pracy coraz to więcej niedoskonałości, błędów, które z całą pewnością są najlepszym dowodem na to, że jest to mój pierwszy model. Szczegóły, które wydawały mi się być nieistotnymi jeszcze na etapie klejenia szkieletu wskazują na to, że w modelarstwie nie ma miejsca na brak precyzji, że "diabeł tkwi w szczegółach". Ale jeszcze pewnie podobne błędy popełnię nie raz, zanim nabiorę odpowiedniej wprawy.
Ale to chyba jest prawdziwą i piękną istotą modelarstwa, że uczy cierpliwości, dążenia do doskonałości i perfekcji... nie zrażam się! :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Nie jest źle. Błędów nie popełnia ten, co nic nie robi... Z każdym elementem nabierasz doświadczenia i o to chodzi.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
ODPOWIEDZ