[R/G] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!

Wybaczcie, że tyle czasu kazałem Wam czekać na kolejną odsłonę mojej relacji. Jak zwykle ważniejsze obowiązki skutecznie ograniczyły prace nad modelem.
Pokład "H9" został uzupełniony o fotele i poręcze i parę drobiazgów. Fotele są dobrze spasowane. Dokładności wymagają stelaże, na których trzeba osadzić siedziska i oparcia. Autor zadbał o awaryjne dodatkowe dwa kompletne fotele z części centralnej autobusu i jeden tylny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Z jakiegoś powodu elementy stelaża wypadły mi na nagrzewnicy. Podejrzewam, że to ja coś zrobiłem niedokładnie.
Obrazek
Nie do końca jasny był dla mnie sposób osadzania elementów łączących fotele z grzejnikiem. Według autora paski miały wchodzić w nacięcia na panelu grzewczym. Ja przytwierdziłem paski po stronie zewnętrznej. Obrazek Obrazek
Poręcze chwilowo nie są osadzone na stałe. Zobaczę czy nie będą przeszkadzać przy zamykaniu skorupy. Przyznam, że mam duże obawy czy bogactwo wyposażenia pojazdu nie będzie komplikować zamknięcia całej budy?
Obrazek Obrazek
No i całość.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Paweł - wielki szacun za wykonaną robotę! I to w skali 1/43! Pięknie te równe rzędy foteli wyglądają.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

A niech Cię!!! Te fotele to moc :) Pamiętam te autobusy na PKSach :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć Chłopaki!
Ciesze się, że Wam się podoba, bo faktycznie trochę mnie te fotele wymęczyły :neutral:
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

:snajper: Hmm...., no i zaczęły się schody...

Witajcie!

Rozpocząłem budowę budy autobusu i niestety pojawiła się pierwsza niespodzianka...ale od początku. Przed wycięciem poszycia, od niezadrukowanej strony ramki okienne wzmocniłem SG. Przy tej skali łatwo mogły by te elementy ulec uszkodzeniu. Zgodnie z instrukcją szyby powinienem przykleić do poszycia zewnętrznego (25a)po jego uprzednim uformowaniu. Przyznaję, że ta informacja mi umknęła i folię dokleiłem do poszycia wewnętrznego(25c) i chyba może nawet lepiej, że tak wyszło.
Obrazek Obrazek

Po uformowaniu poszycia zewnętrznego (na podstawie szablonu) do dachu wkleiłem odpowiednio wyprofilowaną!! i wyszlifowaną część 25b -wzmocnienie dachu. Zgodnie z zaleceniem autora miała ona być podklejona kartonem 1mm.
Wyprofilowanie poszycia na krawędziach bocznych dachu jest dosyć wymagające i niestety mnie ono do końca się nie udało.
Obrazek

Najtrudniejszym etapem było połączenie poszycia wewnętrznego i zewnętrznego. Autor zalecił połączenie w pierwszej kolejności część dachową a potem boki. Zdecydowanie taki sposób odradzam. Nie mamy pewności, że uzyskamy idealna grubość i profil części 25b, co potem może skutkować przesunięciem ścian bocznych względem siebie. Połączyłem zatem najpierw poszycia jednej ściany i przymierzyłem się do drugiej...Okazało się, że cześć dachowa poszycia wewnętrznego jest zbyt wąska względem poszycia zewnętrznego( nie wiem czy to moja wina?).
Obrazek Obrazek Obrazek

Ratując sytuację rozciąłem cześć dachową poszycia wewnętrznego i spokojnie dokleiłem poszycie wewnętrzne drugiego boku. Obrazek
Przed wklejeniem wyciętego fragmentu dachu dokleiłem lampy podsufitowe i głośniki.
Obrazek Obrazek
Jak widać na zdjęciu po każdej ze stron brakuje około 1,5 mm.
No i buda na ten moment...
Obrazek

CDN...

Pozdrawiam!

Paweł
Ostatnio zmieniony śr sie 31 2016, 15:25 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!

Dzisiaj mała aktualizacja z pracy nad poszyciem autobusu.
Moim zdaniem, zastosowane przez autora rozwiązanie składania całej budy jest bardzo karkołomne, i miejscami zasada wielokrotnego przymierzania przed sklejeniem jest bardzo utrudniona.
Zgodnie z instrukcją przystąpiłem do przyklejenia "przedniego daszku". Ten pasuje idealnie jedynie należy zwrócić większą uwagę przy wycinaniu części z arkusza. Autor zamiast linii krawędziowych zastosował szare tło co miejscami nieco utrudnia.
Obrazek

Według numeracji przyszła pora na "okapnik". Przed doklejeniem go do krawędzi dachu należy go przeszlifować pod odpowiednimi kątami względem dachu i przedniej szyby. Niestety bez doklejenia okapnika do dachu utrudnione jest spasowanie go z górną krawędzią szyby, a tym samym spasowanie szyby z burtami...Mnie się to udało ale mocno wymęczyłem szybę i okapnik.
Obrazek Obrazek

Szybę-folię przed doklejeniem ramek należy dobrze uformować!

Poszycie wewnętrzne przedniego dachu wkleja się bez problemów. Ja dodatkowo zastosowałem paski łączące z centralną częścią dachu.
Obrazek

I na koniec mała przymiarka.
Obrazek

Tymczasem pozdrawiam!

Paweł
Ostatnio zmieniony pn lip 04 2016, 9:39 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 850
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 107

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Środki komunikacji publicznej to dość "wredne" modele. Nie dość, że robisz je z zewnątrz to jeszcze wykończyć trzeba wszystko o podobnej powierzchni lub nawet większej od środka. Z relacji wynika, że poszycie nadwozia masz wciąż luźne względem szeroko pojętego podwozia. Nie byłoby bezpieczniej formować te zewnętrzne elementy na przyklejonym już poszyciu? Ja też tak kiedyś próbowałem i się przejechałem. To taka luźna uwaga, wiem że zawsze masz przemyślaną strategię budowy. Tak czy inaczej dobrze Ci idzie i czekam na dalszy postęp prac.
Pozdrowionka ;-)
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Paweł - dajesz radę :)
Mam pytanko... Jakiej folii używasz na szyby i jak ją kształtujesz w przypadku przednich szyb. Na ciepło?
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć!

Jakub, czułem, że ktoś zada to pytanie...Model buduję zgodnie z instrukcją i wizją autora. Mnie także nie leży uzupełnianie bogatego wnętrza "w powietrzu". Nie mam pełnej kontroli, czy burty wraz z szybami: przednia i tylną idealnie przypasują do podłogi i półek podszybowych? Kombinowałem jak tą koncepcję ominąć. Chciałem szybę przednią i tylną dokleić później, ale niestety chyba się tak nie da. Wnętrze autobusu jest "bogate": firanki, proporce, skomplikowane półki bagażowe, roleta dla kierowcy i pewnie jeszcze kilka innych "dupereli". Zostanę przy wersji autora. Mam nadzieję, że nie będę żałował? Także trzymaj kciuki... :)

Witku, folia pochodzi z drukarni. Moja ciotka pracuje przy składaniu druku, i zawsze odkłada mi większe, czyste kawałki. Używam folii różnych grubości i odcieni. W zależności do czego potrzebuję. Tutaj musiałem burty usztywnić. Nie są one podklejone kartonem, dlatego użyłem folii nieco grubsze niż zwykle. Szybę przednią formowałem tak jak zwykle, na "zimno". Metoda zbliżona jak w przypadku kształtowania kartonu. Tutaj, z racji małego promienia wykorzystałem do tego trzonki małych pędzelków...

Pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Kurde, i nic nie zabieliła folia w miejscach kształtowania?
Dzięki za info.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
ODPOWIEDZ