[R/G] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Jak nie przesadzisz z naciskiem, to się uda...
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!
Dzisiaj kolejna wrzuta z moich prac przy AUTOSANIE. Złożyłem tylną szybę i tylny element dachu.
Obrazek Obrazek
Niespodziewanie, ramka tylnego okna dała mi trochę w kość. Cieniutka obwódka, imitacja uszczelki musiała się idealnie ułożyć na wyprofilowanej już folii. Ponadto te cieniutkie rameczki musiały zachodzić na 0,5mm zakładki poszycia wewnętrznego. Nie wyszło to idealnie ale i tak jestem zadowolony że ramki nie pękły od naprężeń.
Obrazek Obrazek
Trudnym etapem okazało się wklejenie paska przejścia między centralnym, a przednim dachem. Pasek jest wiotki i jedynie usztywniłem go nieco po niezadrukowanej stronie SG. Niestety nie udało mi się wykonać tego przejścia idealnie. Całość na koniec będzie lakierowana i liczę, że niektóre mankamenty znikną...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłem wstępną przymiarkę i okazuje się, że szyba przednia i tylna powinna idealnie zachodzić na przednią i tylną półkę, bez szlifowania.
Obrazek Obrazek Obrazek

To na razie tyle...
Pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 850
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 107

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Ale to jest szklarnia..., zdaję sobie sprawę, że "szybki" usztywniły nieco linię okien jednak mimo to i tak trzeba sporych umiejętności, żeby to się nadal kupy trzymało. Tobie to dobrze wychodzi, gratulacje :) . Co do mankamentów o których pisałeś i lakierowaniu - nie wiem jak chcesz to robić, ale lakierowanie samo z siebie niczego nie zniweluje. Dopiero połączone z lekkim szlifowaniem powierzchni i powtórnym lakierowaniem i znowu delikatnym szlifowaniem masz szanse osiągnąć poprawę (i tak pewnie kilka razy). Ale tu sporym problemem będzie mimo wszystko uzupełnienie braków druku - dach jest lekko beżowy, zatem jest prawie pewne, że zetrzesz druk...
Tak czy inaczej trzymam kciuki, moment składania takiego busa w całość gdy zaczyna w końcu wyglądać jak autobus - bezcenny. Fajnie wygląda, miałoby się chęć na takiego w 1:25.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Jakub, nie miałem na myśli szpachlowania, szlifowania i lakierowania(do skutku), a jedynie warstwę lakieru na gotowy model, która złagodzi delikatny uskok. Zdjęcia makro, jak doskonale wiesz mają to do siebie, że wyolbrzymiają mankamenty. Pasek łączący obie powierzchnie dachowe ma nie całe 2mm szerokości. Nadmierne zeszlifowanie go względem górnej krawędzi dachu mogło by wizualnie zepsuć ten charakterystyczne element autobusu. O kolorze już nie wspomnę.... :)

Co do całego modelu(na ten moment), to jest on według mnie dobrze opracowany pod względem graficznym. Wart jest przeskalowania na 1:25, jednakże zmieniłbym kolejność montażu. Dach doklejałbym na końcu.... :idea:
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!
Dzisiaj może i niewiele ale zawsze powoli do przodu...

Uzupełnianie wnętrza autobusu to etap budowy raczej mało widowiskowy, a na pewno bywa pracochłonny. W moim autobusiku pojawiły się firanki, pochwyty na drzwiach, no i jedna z półek.
Półka bagażowa zaprojektowana jest bardzo dokładnie. Według zamysłu autora wzdłuż półki, na całej jej długości powinny być rozciągnięte cieniutkie linki zabezpieczające bagaż przed upadkiem. Przyznaję, że ten element celowo pomijam, bo nie chciałbym przypadkiem zniszczyć z tego powodu półki.

A wygląda to tak:
Obrazek Obrazek

Tymczasem pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 850
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 107

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Kratencja jak żywa! A z czego una utkana jest? Im więcej takich elementów do środka autobusu dojdzie tym model będzie "żywszy". Może jakaś gazeta na tym bagażniku mogłaby się znaleźć, albo kanapki z termosem kierowcy?
Dawaj dalej Panie Majster!
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Paweł - jest dobrze! Tak naprawdę to odnosi się wrażenie jakby to nie była skala 1/43 a raczej 1/25....
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć Chłopaki!
Miło, że wpadliście.... :) i cieszę się, że Wam się podoba.

Z tym termosem, czy gazetą to doskonały pomysł. Muszę Jakub coś wykombinować. Na pewno będą proporczyki, o które zadbał autor. Musze jednak poszukać jakiś zdjęć, na których będzie widać ich rozlokowanie. W naszym ośrodkowym "Gargusiu"- bo tak pieszczotliwie określaliśmy szkoleniową H9-tkę nie wisiały żadne gadżety, więc znowu trzeba pokopać w necie i zobaczyć jaką fantazję mieli kierowcy z PKS.

Ta półka, według zamysłu autora, miała się składać z dwóch pasków kartonu z nadrukiem stelaża i siatki. Uznałem, że warto ten element trochę uplastycznić. Znaczącym ograniczeniem w doborze materiału na siatkę półki jest skala. Zastosowałem pewien "tani wybieg":
Czysta folia do szyb, pisak do folii 0,3 mm i gotowe. Nie jest to ideał, i pewnie w skali 1:25 nie do wykorzystania ale w 1:43 myślę, że ujdzie. :zeby:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 850
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 107

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Folia i pisak :shock: Ale mnie chłopie przerobiłeś (i pewnie nie tylko mnie). No takie efekty specjalne to lubię! I to się chyba ma szansę udać, w środku po sklejeniu pewnie będzie mniej szans na jakieś refleksy świetlne - większość odbić powstanie i pewnie zatrzyma się na szybach zewnętrznych. Chyba masz swój patent! No to czekam na dalsze FX'y!
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Pamiętam serię proporczyków sprzedawanych w kioskach RUCH-u. To były gadżety o kształcie trójkąta równoramiennego wieszane podstawą do góry. Wysokość tego trójkąta była około 10 cm. Z jednej strony biało czerwone pasy z polskim orzełkiem, a z drugiej godło jakiejś miejscowości i jej herb. Całosć zafoliowana bez pomponika/fredzelka. Miałem ich kilkanaście z wycieczek szkolnych i prywatnych :) Oczywiście były także większe, okolocznosciówki i miejscowościówki. Te małe jednak były ustandaryzowane i dostępne w całej Polsce.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
ODPOWIEDZ