[R/G] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Cudeńko! Arklas ma święta rację. BB - bo Oświęcim leżał w województwie bielskim, a wszystkie "państwowe" blachy kończyły się literą. Co do modelu - jestem pełen zachwytu :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!

Jakub, na mapę to mu nie zaglądałem. W tej skali to mógł by być problem. ;-) Na Przeciszów to się nie wyrobię...niestety. :( Po drodze mam jeszcze jakieś wesele w rodzinie...

Chłopaki, co do tablic to macie rację. Chociaż czcionka wydaje się być właściwa, to litery na końcu brak..prywaciarz??? :zeby:


Wykorzystuję trochę wolnego czasu i poganiam "h9".
Autor wycinanki (jak już pisałem wcześniej) zamiast linii krawędziowych zastosował ciemniejsze tło. Pewnie pomysł jest dobry ale przy wycinaniu listków i łuków to się namęczyłem. Poza tym mam wrażenie, że wchłonięcie linii krawędziowych powiększało części, a w przypadku listków skracało głębokość nacięć. Tak właśnie było z tylną ścianą, która nie jest idealnie obła.
Obrazek Obrazek Obrazek
Na zdjęciu surówki widać linię cięć listków, i są aż do kapy.
...no i potem trzeba było tu i ówdzie naciągać. Tragedii nie ma, chociaż trochę mnie to męczy.

Ściana przednia mimo podziału na osobne paski, też nie była "spacerkiem".

Na początek zabrałem się za elementy charakterystyczne tego pojazdu - pas ze światłami. Trochę przerażało mnie wycięcie tego bociana i liter. Autor zapewnił dwie rezerwy w przypadku niepowodzenia, ale udało się wszystko "wydziobać" za pierwszym razem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Światła chciałem uplastycznić ale uzyskany efekt nie był satysfakcjonujący i pozostałem przy wersji wycinankowej. Myślę, że wygląda to całkiem znośnie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Buda została zamknięta. Do zrobienia zostały listwy, światła tylne, obrysowe, kierunkowskazy, zderzaki, lusterka i podwozie, które nieco uplastycznię.

Tymczasem pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!
Dzisiaj mała aktualizacja. Termin ciśnie to i autobusik muszę podgonić.
Trochę na potwierdzenie ostatnio postawionej tezy o powiększonej powierzchni części kosztem wchłoniętych linii krawędziowych, wydłubałem zderzaki, które dalekie są od doskonałości. Listki składowe zderzaka po połączeniu z sobą sprawiają wrażenie, że zderzak jest pękaty. Tak było w przypadku zderzaka tylnego.

Obrazek Obrazek


Przedni wyciąłem trochę inaczej i efekt wydaje mi się, że jest lepszy. Zderzaki nie są jakoś specjalnie skomplikowane ale przydał by się w wycinance wyraźny rysunek poglądowy formowania części. Końcówki zderzaków muszą być wypłaszczone.
Obrazek Obrazek Obrazek
Naprawdę nie wiem w jaki sposób kolega Ceva osiąga idealne połączenia w swoich standardach???

W autosanie jest dużo różnych listew ozdobnych, których w modelu nie mogło zabraknąć. W wycinance są one wydrukowane są na srebrno ale po wycięciu tracą efekt. W moim "h9" wszystkie listwy pociągnąłem srebrnym humbrolem.Jakimś cudem listwa przydachowa jest zbyt długa o ok.2-3 mm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To na razie tyle.

Pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Teraz widać, że tablice są o wymiarach obecnych. Szczególnie przy tylnej się to rzuca w oczy.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Masz rację ARKLAS, tyle że te tablice są nadrukowane. Naklejenie tablicy o mniejszym wymiarze nie wiem czy będzie wyglądać korzystnie? Niemniej jednak mógłbym Cię prosić o opracowanie tablicy państwowej?
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Spróbuj, bo może autor modelu nie zachował dobrze wymiarów tablic, a jedynie proporcje boków, i kwadrat węższy a wyższy od obecnego ładnie zakryje tablicę na modelu. Plik PDF wydrukuj w 100% wielkości (nie w dopasowaniu do papieru). Szare punkty to otwory montażowe, które możesz zostawić tak, a możesz nakłuć igiełką, żeby rzeczywiście były otworami.

Nie wiem, czy ten numer należał do PKS, bo nie mam jak tego sprawdzić, ale sam w sobie jest prawidłowy.

http://plpl8.pl/manufaktura/76.pdf
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!

Dzisiaj krótko. Model ukończyłem, chociaż nie do końca wyszło wszystko jakbym sobie tego życzył. Niestety spaprałem trochę lakierowanie (muszę nad tym jeszcze popracować). Model pozostawiam chwilowo w standardzie, bez przerabiania spodu. Zasadniczo uważam modelik za dosyć skomplikowany i wymagający uwagi. Mam tu na myśli sposób składania i uzupełnianie budy(ale o tym już pisałem). Minusem wg mnie jest także brak opracowania spodu autobusu.
Liczę na to, że Orlik wyda autosana w skali 1:25, bo jest tego warty. Wrzucam fotkę modelu Autosana jeszcze przed lakierowaniem, a galeria pewnie dopiero w przyszłym tygodniu...
Obrazek
Tymczasem pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Modelik wyszedł cacy - nie ma co narzekać :)
Przyłączam się do prośby o opracowanie modelu autosana H9 w skali 1/25.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Rewelacja - przyjmij szczere gratulacje :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3170
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

I mnie się podoba.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ