[R] SM-03 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
thor
Posty: 7
Rejestracja: pt sty 20 2017, 20:18

[R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: thor »

po 23 latach postanowiłem wrócić do modeli, przyjmijmy, że to mój pierwszy model bo jako 7-latek miałem lekko inne podejście ;)
Obrazek

Na początek koła, wycięte laserem więc pojawił się temat farby - emalia czy akryle - używam obu ale skłaniam się ku emalii. Pierwsze koty za płoty - kolor nietrafiony
Obrazek
Obrazek

potem przyszedł czas na amortyzatory i podwozie, retusz farbą przypomniał mi, że nie każdy czarny wygląda tak samo
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

osie wykonałem z polistyrenu, łatwo się cięło i malowało, można było w końcu stanąć na koła (co spowodowało zniszczenia obręczy przy pierwszym kontakcie z moimi 3-latkami)
Obrazek
Obrazek

Pniemy się ku górze, tutaj narożniki dały się we znaki i naiwnie błędy spasowania wypełniłem klejem i zamalowałem, tutaj retusz był dyskretny jak drogowcy po zmierzchu, widać go z kilometra
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

przechodząc ku kabinie maszynisty stanąłem przed wyborem - wycinać okna czy zostawić "piękny" szary karton, wyciąłem, wnętrze było zbyt kuszące
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
aby nie było łatwiej żaden z moich klejów nie łapał tego co trafiło jako kandydat na okna- folii do druku laserowego więc nabyłem cyjanopan, przeszedł test idealnie, a przynajmniej się tak wydawało do momentu gdy wkleiłem szyby i wysechł, zachodząc mgłą (inaczej byłoby zbyt pięknie).

kolej na hamulce, wiązary
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

na koniec szczegóły, bufory, węże
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i aby koła nie ulegały dalszej degradacji torowisko, wycięte laserem, udoskonalone o podkłady z drewna
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

lokomotywa trafiła w ręce córek :D
Chętnie posłucham rad, konstruktywnej krytyki, na co zwrócić uwagę w przyszłości i zabieram się za ET22 Cargo
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 228
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

Fajnie, że kolejna osoba wraca do sklejania po latach :)

Relacja jednodniowa od startu do końca. Ewentualnie tzw.: skrytoklejstwo :) Staraj się częściej zamieszczać postępy z przebiegu budowy. Będzie
można szybciej doradzić/pomóc :)

Koleją to ja się ściśle nie zajmuję, ale klika ogólnych uwag.:

1. Retusz - skoro używasz farb, możesz więcej czasu poświęcić na uzyskanie zbliżonego koloru do wycinanki. Dodatkowo proponuję retuszować części przed sklejeniem ( wnioskuję ze zdjęć, że część retuszu była robiona po sklejeniu ). Wyszły z tego teraz "plamy", które bardzo rzucają się w oczy ( jak sam napisałeś widać je na kilometr ).

2. Malowanie - Jeśli do malowania używasz pędzelka to chyba jest on trochę za szeroki/ewentualnie wracamy do tematu retuszu przed sklejeniem a nie po. Wydaje mi się też że farby masz trochę za gęste ( szczególnie widać to na zdjęciach podwozia ).

3. Przedział maszynisty - skoro postanowiłeś "szarpnąć" się na przeszklenie kabiny, wypadało by je wypełnić ( chyba teraz jest pusto ). Poza tym pomyśl/poczytaj o sposobach przeszklenia. Pisałeś że nic nie chciało łapać folii. Ja ogólnie w swoich samochodach stosuję patent z taśmą dwustronnie klejącą. Do przeszklenia używam foli ze skoroszytów. Wydaje mi się że jest idealna to tych zabiegów.


4. Części - łuki pokrywy komory silnika są strasznie pogięte. Nie wiem jaką technikę tutaj stosujesz, ale poświęcił bym jej więcej czasu. Tym bardziej że łuki zderzaków wyszły nawet całkiem nieźle. Czy wzmacniałeś podłogę tekturą/instrukcja to przewidywała? Wydaje się być jakaś strasznie wiodka. Elementy cięte laserowo szlifowałeś przed zmontowaniem? Koła i torowisko z bliska wydają się być nieoszlifowane.

5. Wycinanie - część wyciętych części wydaje się mieć lekko poszarpane brzegi. Nie wiem czy zabezpieczałeś wycinankę przed sklejeniem. Ewentualnie jeśli do wycinania używasz narzędzi precyzyjnych, zobacz czy ostrze się nie stępiło.

Poza tym, druty wyglądają być ok. Do torowiska jeszcze jakiś mały nasyp, na podstawce. I Gratulację za skończenie modelu.
Najważniejsze żeby się Tobie podobał :)

Czekam na następną relację ( mam nadzieję, że trochę dłuższą niż ta :) ).
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Czołem. Wiesz, Twój wpis zabrzmiał strasznie znajomo. Ja też po 20 latach wróciłem do klejenia modeli właśnie lokomotywą SM 03, jednak w skali 1:45. Fajnie, że doprowadziłeś budowę do końca. Jak na pierwszy model wyszło nieźle, choć rzecz jasna wiele rzeczy musisz poprawić, czy wręcz nauczyć sie od nowa. W zasadzie Karol dość sprawnie je wypunktował. Warto otworzyć się na nowe techniki, i zapomnieć o tych sprzed 20 lat :)

Mam nadzieję, że się nie zrazisz i będziesz kleić kolejne modele i nabierać wprawy modelarskiej, przy okazji czerpiąc z tego radosć i satysfakcję. Zobaczysz, że za 3 lata spojrzysz na ten model i dostrzeżesz zupełnie co innego, niż widzisz dziś. Ja mam tak samo z moją SM03. Stoi nadal na półce w zestawieniu z nowszymi modelami i mówi do mnie: "zobacz jak się rozwinąłeś" :) Mam nadzieję, że Twoja też tak do Ciebie powie w 2020 roku :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Halicz

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

Hehe, z retuszem to ja też mam problem :-), obłości trzeba na krawędzi stołu miętolić aż do skutku :-)
No ale jak na pierwszy model to nie jest źle , myślę że na "byku" skupisz się bardziej i wyjdzie o wiele lepiej :-)
Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 191
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Cześć,
super sprawa, fajnie gdy powiększa się grono "szynowców".
Trzymam kciuki!
Tak ode mnie to weź kartkę z bloku technicznego i spróbuj ją pomiętosić na krawędzi stołu lub linijki, weź jakiś obły przedmiot (choćby żarówkę o takim kształcie świecy) i na gumce powygniataj obłości, zobaczysz ile uroku zyskuje ładnie ukształtowany element.

pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
tofiki
Posty: 150
Rejestracja: pt maja 11 2007, 19:37
Lokalizacja: INNY Dom Kultury Ruda Śląska
x 11

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tofiki »

Fajny kolejny szynowiec. Czekam na następny twój model. Ja też cały czas pracuje nad techniką i myślę że zrobisz postępy.
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

sam mam ochotę skleić toto, ponieważ widuję to maleństwo podczas dojazów do pracy, jak dzielnie przetacza wagony :D
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] SM-03 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Model jest git, ale będzie lepszy jak popracujesz nad technikami. Zgadzam się z tym co napisali poprzednicy.
Pozdrawiam Piotr.
ODPOWIEDZ