Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Obrazek

Pogaduchy
Małego Modelarza z tym modelem nabyłem 19.08.1987 roku. Pamiętam, że w tym okresie zrobił on na mnie duże wrażenie i nadal mi się podoba i uważam, że warto go zbudować. Mało który model wychodzący w Małym Modelarzu prezentował się tak ciekawie.
Jak by nie liczyć to wycinanka ma co najmniej 32 lata.
Obecnie chyba niewielu modelarzy tnie takie antyki w dodatku kreślone ręcznie. Ja należę do tych co to robią ;) .
Łatwiej było by go wydrukować, bo mam zrobiony dobry skan, ale zabawa zaczyna się dopiero z takim oryginalnym kartonem.
Nie oznacza to że nie zdecyduje się wykorzystać posiadanych skanów by ułatwić sobie czasem robotę ale założenie jest takie by wykorzystać oryginalną wycinankę.


Relacja
Dawno nic nie robiłem więc zastanawiałem się nad tym czym zaimpregnować arkusze przed sklejaniem i czy na pewno wszystkie.
Jako że mam w planach użycie kilku rodzajów kleju więc impregnuje arkusze wraz z postępami prac. Na początek poszły cienkie arkusze z wręgami.
Bałem się by ten cienki i stary papier nie rozpadł się przy podklejaniu na tekturkę. Do impregnacji całkiem przypadkiem użyłem tego co miałem pod ręką.
Akurat nawinął mi się bezbarwny, satynowy lakier poliuretanowy do drewna. Puszka w spreju zakupiona jakiś czas temu w Castoramie.
Arkusze dosyć obficie pokryłem lakierem, tak że przesączył kartki, a następnie po 10 minutach chusteczką do nosa zebrałem jego nadmiar wycierając kartki.
Lakierowałem je na tekturze falistej więc nie było problemu z zabrudzeniami od podłoża.
Po wyschnięciu kleiłem je za pomocą butaprenu na tekturze o grubości 1 i 2 mm. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji.

Wszystkie elementy zostały wydziobane za pomocą nożyków modelarskich Olfy, nie polecam używać skalpela bo mój nie wytrzymał wycinania w 2mm tekturze i szybko pękła jago metalowa obsadka.

Obrazek

Niektóre szczeliny na etapie wycinania trzeba było poszerzyć do szerokości 2mm wycinając z leciutkim naddatkiem za obrysem linii.
Szkielet o dziwo ładnie dał się złożyć be dodatkowych zabiegów. Posprawdzałem pasowanie i symetrię, wycięcia były w sam raz nie powodując nadmiernych luzów i naprężeń. Dzięki temu szkielet trzyma ładnie kształt bez jakichkolwiek tendencji do deformacji. Po namyśle skleiłem go oszczędnie dozując klej introligatorski Magic.
Nanosiłem go tylko na linii łączenia wręg, a ewentualny nadmiar i to co wypłynęło usuwałem za pomocą wykałaczki. To na wszelki wypadek by schnąc i się kurcząc nie tworzył "spawów", które ściągały by wręgi na jedną stronę.

Instrukcja nie określa jednoznacznie od czego zacząć wykańczanie kadłuba. Zazwyczaj klei się pokład który usztywnia kadłub i zapobiega wichrowaniu.
Z tego powodu pokłady zostały również polakierowane i następnie podklejone na 240 gramowy brystol. Przy jego wycinaniu wyszło, że mam już trochę słaby wzrok i światło też nietęgie więc siada precyzja cięcia po czarnej wstędze obrzeża. Pocieszam się że i tak później trzeba ja szlifować i malować bo stanowi element odbojnicy.

Obrazek

Powycinałem w nim podłużne szczeliny do osadzenia nadburci,a otwory na relingi i inne instalacje wybiłem obciętą igła lekarską o dwóch średnicach.
Trzeba to dość delikatnie robić bo łatwo przebić się przez matę Olfy na wylot.
Lakierowanie poprawiło kondycje kartonu i nie strzępi się i nie niszczy przy lekkim potraktowaniu krawędzi za pomocą papieru ściernego.

Na koniec odbyła się mała przymiarka całego pokładu. Trochę to potrwa zanim go spasuje i nakleję bo rozważam wstawienie dodatkowych podłużnych wzmocnień by klej mógł lepiej go chwycić i umożliwić mi stopniowe naklejenie wszystkich trzech części ponieważ będzie potrzebna drobna korekta na miejscu styku pokładów.

Obrazek

CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Gdyby nie stary avatar to pomyślałbym że to nowy Piterski, z wyprawy na marsa wróciłeś ?.
Świetnie że zaczynasz relację i to w dodatku Halnego - chyba jeden z najlepiej opracowanych stateczków w MM. Swoją drogą jakiś czas temu krążyła informacja że ma zostać ponownie wydany w MM po komputerowej obróbce ale jakoś ucichło i pozostaje tylko to opracowanie.
Jak zwykle zajmuję miejsce w pierwszym rzędzie :)
Awatar użytkownika
Diogenes
Posty: 209
Rejestracja: czw maja 20 2010, 23:41
Lokalizacja: wejherowo
x 11

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Diogenes »

No towarzyszu Piterski,
to zdaje się powrót roku, jak nie trzylatki.
pozdro
600
- The Truth is…?
- …that there is no Truth. There is only an agreement about it.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Pogaduchy
Dobrze jest czasem nie zmieniać zbyt często avartarów :)
Tak Tomaszu to ja i aż się boje pomyśleć ile to czasu minęło.
Diogenes ja już wole nie liczyć ile to upłynęło lat ale chyba z pięć. Przy okazji czy to tylko zbig okoliczności (twój nik) czy pisujesz też na innym audiofilskim forum? Pytam bo niedawno okazało się że kolega z którym znaliśmy się na stopie modelarskiej ma inne hobby identyczne jak i ja.
Wypadało by pokazać chociaż niewielkie postępy. Moje inne pokręcone audiofilskie hobby trochę mi tu ostatnio kłody rzucało pod nogi i i kilka dni uciekło.
Coś tam prace postępują jednak do przodu.


Relacja
Wiadomo jak to jest z MM nie wszystko i nie zawsze pasuje w nich jak w puzzlach i czasem trzeba kilka różnych elementów pasować w przysłowiowym powietrzu.
Po przymiarkach pokładu doszedłem do wniosku, że przykleję go, tak jak się to zazwyczaj robi, czyli na początku oklejania szkieletu.
Pokład jest trochę większy od szkieletu bo ma wystawać tak by można uformować odbojnice.
Chcąc sobie ułatwić jego dopasowanie i zwiększyć powierzchnię podparcia i styku zacząłem robić dodatkowe wzmocnienia.

Obrazek

I tak krok po kroku podszyłem nimi cały szkielet w jego górnej części.
Udało mi się nawet przeszlifować go w części dziobowej. Po uformowaniu pokładu i zaznaczeniu od spodu osi symetrii oraz krawędzi odbojnicy bardzo to ułatwia jego przymiarkę.
Myślę że i klejenie też będzie łatwiejsze, tym bardziej że chcę to zrobić klejem introligatorskim Magic.
Do wyschnięcia trzeba będzie dać pewnie jakiś gumki recepturki więc wzmocnienie powinno zabezpieczyć go przed odkształceniami.

Obrazek

Wyciąłem też całe poszycie dolne kadłuba, na niektórych elementach na wszelki wypadek z naddatkiem.
Po wstępnych przymiarkach postanowiłem i tu dać dodatkowe wzmocnienia w szkielecie.

Obrazek

Na razie jest ich niewiele ale praca raczej jest z tych ... przymierz, dotnij, przymierz i przeszlifuj, a potem wklej.

Obrazek

Generalnie plan jest taki by doszlifować wzmocnienia przymierzając, do nich i szkieletu, pokład i poszycie części dennej. Zastanowić się czy dać identyczne na burtach, a potem klejenie.
Kolejność jaka wydaje mi się być właściwa to: najpierw pokład.
Pod pokład kopyto by było na czym model bezpiecznie oprzeć (powinienem mieć skan modelu to wykorzystam fragment szkieletu dla odtworzenia krzywizny).
W dalszej kolejności części poszycia dna, a potem dopiero burty.
CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Pogaduchy
Dłubię powolutku i posuwam się małymi kroczkami do przodu. Trochę ostatnie się dzieje na niwie audiofilskiej więc kilka dni wypadło.
Postanowiłem, że postaram się ten model zrobić jak najmniej ingerując w niego farbą więc jak zobaczyłem jak duże są rozbieżności w kolorze poszycia to zamówiłem i czekam na drugi egzemplarz.
Może nie uda się do końca utrzymać początkowych założeń ale przynajmniej spróbuję.


Relacja
Przybywało wzmocnień i z każdym kolejnym segmentem sukcesywnie zacząłem przymierzać poszycie.
Niestety to co mnie zaniepokoiło w relacji Sławka zaczyna i mi się dawać we znaki. Chodzi o to że elementy poszycia nie do końca chcą ze sobą się idealnie scalać w całość.

Obrazek

Zacząłem więc pasować je do wręg tak jak by każde dwa sąsiednie stanowiły sklejona parę i wyszło mi na to że wręgi miejscami mam za płytko.
Wycinałem je po linii ale może kilka lat przerwy i ręczne kreślenie się zsumowało na błędy pasowania.

Obrazek

Cóż zamiast więc przycinać poszycie począłem pogrubiać i profilować papierem ściernym krzywizny burt by lepie się całość spasowała.

Obrazek

CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

No Panie kolego siadam w pierwszej ławce przy Twoim stole i dopinguję... Cel jaki sobie postawiłeś... wykonać model z wycinanki, która ma ponad 30 lat... no tylko patrzeć i podziwiać co z tego wyniknie. Czekam na części, które wymagają precyzji :D
Powiem tak każdy konkurs modelarski jest Twój, pierwsze miejsca powinny być za samo to że go robisz w taki sposób hahahaha
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

b_milek przypomniałeś mi twoją relację. Przejrzałem ją na nowo i ... ciarki przeszły mi po grzbiecie.
Ale nic to, twardym trza być, a bez tego modelu nie wiem czy sięgnął bym ponownie po nożyczki.
Tak więc proszę mnie nie dołować ;-) bo powroty i tak bywają trudne.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Pogaduchy
Czuć, że idzie wiosna, bo po tej zimie jakiś się czuje sflaczały. Niewiele popracowałem ale troszeczkę praca poszła do przodu.
Na forach jest relacja z powstawania surówka nowego opracowania Halnego. Wygląda to coraz lepiej więc się wziąłem do roboty by zdążyć przed wydaniem nowego modelu.
Druga wycinanka już jest do odebrania na poczcie ale chyba znalazłem sposób na wyrównanie kolorów poszycia.


Relacja
Dokończyłem wzmocnienia w części dziobowej i w trakcie przymiarek przeszlifowałem i miejscami podkleiłem szkielet.

Obrazek

Przymierzyłem poszycie i chyba będę mógł spokojnie zacząć oklejanie od dziobu. Na zdjęciu nie leży jak ulał ale przy odrobinie cierpliwości powinno się dać ładnie równo położyć.

Obrazek

Myślałem, że uda mi się dziobowy element poszycia skleić BCG ale katon po impregnacji, mimo że daje się zwilżać i formować, nie bardzo daje się kleić tym klejem.
Nie łapie, więc uformowałem go przy pomocy palcy, trzonka pędzelka i dłut kulkowych, a następnie po przymiarce skleiłem Magikiem.
Przy retuszu spróbowałem wyrównać kolor i chyba mam na to sposób. Efekty pokażę jak już to wykonam.

Obrazek

CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Dajesz Piterski, dajesz czadu!
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

Re: Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Tak trzymaj, oj się będzie działo przy każdym kolejnym zdjęciu :D
ODPOWIEDZ