Willys MB Jeep razy dwa, a może i trzy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 414
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek

Willys MB Jeep razy dwa, a może i trzy

Post autor: Camilllo » czw lip 13 2017, 14:03

Witam w kolejnej relancji! Co prawda jest lato, a więc przynajmniej w moim przypadku mniej czasu na klejenie modeli niż zimą, to postanowiłem wziąć coś lżejszego na matę niż ostatnio. Miał być więc Jeep z Modelika, ale w międzyczasie udało mi się okazyjnie trafić na alledrogo kolejnego z WAK. W efekcie stwierdziłem, że trzeba by skleić oba. Bo po pierwsze zabawa potrwa dłużej, po drugie obaczym czym się różnią jeden od drugiego, po trzecie Jeep jest autem kultowym, więc dobrze mieć więcej niż jednego, tym bardziej, że teraz nie mam żadnego :haha: . Ponadto decyzję swą motywuję tym, że nie mogłem zdecydować się na wersję i malowanie. Chciałem mieć coś z oddziałów gen. Maczka, ale z drugiej strony chciałem też posiadać wersję „natywną” hamerykańską, najlepiej z uzbrojeniem. I tak oto skończyłem z dwoma łazikami. A czemu w tytule widnieje „a może i trzy”? Bo w międzyczasie żona kupiła mi niespodziankę w postaci Jeepa SAS :D . Ponieważ prezent nie powinien się zmarnować (zwłaszcza od żony) to trzeba go skleić. Nie wiem czy starczy mi zacięcia na trzy pojazdy na raz, stąd „może”, przypuszczam że SAS powstanie osobno po tych dwóch projektach. No dobra, dość tego wstępu, przejdźmy do konkretów. A więc poniżej okładki (a jakże!) obu modeli, podklejonych wręg nie ma, gdyż nie występują :D .
Obrazek Obrazek
Na pierwszy łogień , z powodów opisanych powyżej poszedł Jeep z Modelika, więc budowa jest posunięta dalej, ale będę starał się równać w miarę możliwości. Generalnie jadę według numeracji, więc są pewne rozbieżności w stopniu złożenia. I tak, na tym etapie Modelikowy Jeep ma trochę kontrowersyjne podłużnice, po pierwsze kształt jest nie do końca poprawny (wygięcia nad mostami), ponadto rama jest pełna. Generalnie postanowiłem, że nie będę modyfikować projektów, poza dodawaniem jakichś detali np. kabli, śrub itd, aczkolwiek będą odstępstwa od tej reguły. I tutaj zmieniam nieco mocowanie haka do ramy (ta rozpórka w kształcie V), tak żeby to wyglądało jak w Jeepie z WAK-u czyli właściwie. Oba Jeepy różnią się kształtem poprzeczek, z tego co przejrzałem na szybko oba projekty mogą być dobre, (poprzeczki Jeepów różnią się między sobą), przy takiej ilości sztuk (prawie 700tys) i dwóch fabrykach trudno oczekiwać, żeby każdy egzemplarz był taki sam i żeby nie był modyfikowany.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Poniżej mosty Jeepa z Modelika, kształt z grubsza ok, problem w tym, że są szpary. Widać ich nie będzie bo zalewam je wikolem, a model będzie malowany w całości. Generalnie lubię Modelikowe opracowania, ale często mają skopane kolory (albo jaskrawe, albo ogólnie niewłaściwe). Nie inaczej jest w tym opracowaniu, Jeep jest zielony, a nie oliwkowy. Pomijając fakt różnic w poszczególnych partiach farby Olive Drab, to na pewno nigdy nie wyglądał on tak jak w opracowaniu, bardziej mi to przypomina WP z lat 60.
Obrazek Obrazek
Jeep z WAK-u ma ramę o profilu C tak jak w rzeczywistości, kolor ok, ale są potknięcia w projekcie. Po pierwsze miejsce mocowania ramy do zderzaków, są zaznaczone za szeroko. Tutaj zmodyfikowałem nieco mocowanie resorów, upodabniając je do wersji z Modelika (czyli z trzpieniami, a nie na klej). Trochę kulawy jest kolor retuszu co widać głównie na mocowaniu haka i resorach, ale mimo to jestem wyluzowany, bo będzie to mało widoczne i dojdzie brudzing.
Obrazek
Obrazek Obrazek
0 x
Obrazek

Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 9
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34

Re: Willys MB Jeep razy dwa, a może i trzy

Post autor: krzywy » pt lip 14 2017, 19:57

Właśnie dzisiaj widziałem na drodze dżipa z polskimi oznaczeniami. Cóż za przypadek. Zazdroszczę rozmachu, będę tutaj zaglądał. Nie wiem jak powinno być, ale podwozie z WAK wygląda bardziej przekonująco.

Akurat zmagam się z Dodge WC-54 z Modelika - też ten kolor jest nie taki jak mógłby. Za mało brązowy.
0 x

Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 414
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek

Re: Willys MB Jeep razy dwa, a może i trzy

Post autor: Camilllo » pn lip 17 2017, 9:38

Otóż to, w drukarni widać brakło brązu, i z oliwkowego robili zielony :). Za dwa tygodnie w mojej okolicy będzie zlot militarny, także mam nadzieję zobaczyć jakiegoś Willysa na żywo :). Co do ram, to oczywiście ta z WAK-u prezentuje się lepiej, natomiast nie do końca jestem przekonany sposobem montażu resorów. Kończę powoli montowanie mostów w modelikowym, ogólnie jest dobrze, zobaczymy jak tutaj wypadnie WAK.
0 x
Obrazek

ODPOWIEDZ