[R] Rudoropowęglowiec Marszał Budionny, Mały Modelarz 8/1974

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szupryt

[R] Rudoropowęglowiec Marszał Budionny, Mały Modelarz 8/1974

Post autor: Szupryt » pn lip 24 2017, 13:53

Oryginał

Obrazek
Seria statków B-524, do których należał "Marszał Budionny", należała do dużych osiągnięć polskiego przemysłu stoczniowego lat 70-tych. Cztery zbudowane statki tej serii, zwodowane w Stoczni im. Komuny Paryskiej, odznaczały się nośnością prawie dwa razy większą (101900 DWT) od zwodowanego cztery lata wcześniej masowca typu B-521 "Manifest Lipcowy". Pierwszym z serii był właśnie "Marszał Budionny", zwodowany w 1974 roku. Portem macierzystym statku był położony nad Morzem Czarnym Noworossyjsk. Statek zakończył karierę w 1996 roku w Indiach, złomowany na plaży w Alang. Więcej informacji na temat całej serii statków można znaleźć pod tym linkiem (tekst niestety tylko po rosyjsku):
http://mmflot.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=2029

Relacja
Przed budową modelu starałem się znaleźć możliwie dużo informacji o "Marszale Budionnym". Dotarłem do sporej ilości artykułów w "Morzu", a także "Mlodym techniku" z lat 70-tych. Jeśli nikt nie ma nic przeciwko, to od czasu do czasu pomiędzy zdjęciami modelu będe wrzucał dla potomności takie dokumenty epoki.

Model

Obrazek

Wydany w 1974 roku model, opracowany przez Bohdana Wasiaka przeskanowałem, a następnie przerysowałem w programie paint.net. Jednocześnie poprawiłem kolorystykę i dodałem kilka szczegółów malowania. Model wydrukowałem w drukarni w kilku kopiach na satynowym papierze o gramaturze 160g i 250 g (m.in pokłady). Efekt końcowy widoczny na zdjęciach poniżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obecny stan prac widać poniżej. Szkielet gotowy, międzypokłady i wręgi podłużne wykonałem z szarej tektury, wręgi poprzeczne z tektury piwnej 1mm. W dolnej "połówce" statku musiałem dać kilka wstawek z tektury, aby wszystko trzymalo symetrię. Kostki do gry, wklejone w rogach szkieletu, ułatwiają trzymanie symetrii w trzech wymiarach i wzmacniają konstrukcję. Na ostatnim zdjęciu zbliżenie na wklejone dystanse fi 3mm, za pomocą których model będzie przymocowany do podstawki. W przyszłości ;-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
0 x

Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
x 11

Re: [R] Rudoropowęglowiec Marszał Budionny, Mały Modelarz 8/1974

Post autor: Tomasz D. » pn lip 24 2017, 16:32

OOOOOOOOooooooo, jeden z pierwszy modeli które skleiłem w całości :) Z łezką w oku będę śledził relację.
1 x
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!

Ryszard Borowiak
x 1

Post autor: Ryszard Borowiak » wt lip 25 2017, 9:10

Co za "starożytny model"! Pomysł z kostkami do gry godny rozpowszechnienia. Będę śledzić relację z zainteresowaniem.
1 x

Ryszard Borowiak
x 1

Post autor: Ryszard Borowiak » wt lip 25 2017, 9:18

Zapomniałem zapytać a jaka skala?
0 x

Awatar użytkownika
Szupryt

Post autor: Szupryt » wt lip 25 2017, 11:35

Co za "starożytny model"!
Oj zdecydowanie starożytny. Zaczynają wychodzić pierwsze błędy projektu oryginalnego modelu - szerokość jednej części pokładu 9,3 cm, przylegającej do niej 9,5 cm a szerokość na wrędze 9,2 cm... Trzeba będzie przerysować pokłady jeszcze raz z poprawkami i wydrukować.
Pomysł z kostkami do gry godny rozpowszechnienia.
Inny patent, z którym jeszcze się nie spotkałem czytając relacje, a który może być przydatny - wykorzystanie do oklejek pasków do robienia ozdób z papieru (quilling). Papier o gramaturze 80g, barwiony w masie (w moim przypadku na czarno, bo taki będzie retusz), idealnie równa długość i szerokość. Właśnie z nimi walczę :-)

Obrazek
Zapomniałem zapytać a jaka skala?
1:420
0 x

Awatar użytkownika
laszlik
x 17

Post autor: laszlik » wt lip 25 2017, 13:22

Szupryt pisze:
wt lip 25 2017, 11:35
w moim przypadku na czarno, bo taki będzie retusz
Bez żartów... Poważnie? Czarny retusz? To było może i dobre w zeszłym stuleciu.
Ja rozumiem że model jest archaiczny ale przemyśl to jeszcze. Skoro zrobiłeś jego przedruk i poprawiłeś grafikę, to może warto spróbować jednak powalczyć z retuszem w odpowiednich kolorach?

Powodzenia!
0 x
ZŁO SQUAD

Awatar użytkownika
piotter

Post autor: piotter » wt lip 25 2017, 18:14

Laszlik ma rację - taki retusz dziś to ciężkie nieporozumienie.
Model będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie po sklejeniu. Nie zepsuj tego czarnymi krechami wszędzie.

Będziesz miał kilku weteranów-kibiców. ;)
0 x
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

ODPOWIEDZ