[R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

[R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Witajcie.
Od jakiegoś już czasu bawię się w sklejanie testowe modelu, który za jakiś czasy wyda Answer.
Obrazek
Podobno model już jest drukowany, kilka uwag udało mi się jeszcze upchnąć przed death line`em. Miałem model skleić w standardzie, ale nie wyszło, nie zaimpregnowałem sobie arkuszy, a jak puściłem w ruch Super GLue dla zaimpregnowania krawędzi to farba popłynęła, bo to póki co druk laserowy przecież.
Na początek nuda, czyli sklejanie pudełka.Tu pasowało wszystko bez zarzutów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tu od razu wprowadziłem pierwszą modyfikację dodając wklejkę pod płytę nadsilnikową wraz z wycięciem pod siatkę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszła pora na pierwszą widoczną przeróbkę, czyli uszczegółowienie skrzynki radiostacji. Jako, że miałem kilka dobrych zdjęć tego detalu postanowiłem utrudnić sobie życie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Tak mi się spodobała lewa burta po zmianie skrzynki i wycięciu włazu, że postanowiłem jeszcze dodać chociaż na chwilę gaśnicę ;-)
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Re: [R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Kolejnym krokiem było sklejenie osłony przekładni głównej. Skleiła się generalnie bez problemów, ale musiałem pogrubić sobie wewnętrzne żeberka, bo oklejka wystawała poza obrys obiektu.
Wynikało to z faktu, że z wyboru nie dawałem zewnętrznej, kolorowej oklejki.
Dodałem sobie także wklejkę z białego obszaru pod wyoblenia.
To pozwoliło mi ładnie doginać listki i zabezpieczyło przed "uciekaniem" listków do środka.
Szkoda, że nie zdążyłem tego podpowiedzieć Autorowi, ale sami możecie wyprzedzić ten etap robiąc sobie ksero elementu i wycinając białe pole. Po podklejeniu na brystol i wyobleniu będzie użyteczny ogranicznik dla listków.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I wszystko ładnie mi się spasowało, już miałem kompletną osłonę przykleić do wanny kadłuba, gdy.... ale o tym w kolejnej części ;-)
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Re: [R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Im więcej zdjęć oglądałem tym bardziej czułem potrzebę wymiany osłony na inną, odlewaną, ale ostronosą.
Zacząłem więc poszukiwania dawcy wśród dostępnych modeli.
Mój wybór padł na opracowanie Messera, z modelu M4A2, wydanego przez WAK.
Nie jest to idealnie osłona ostronosa, ale jest idealnym dawcą do scratch`u a ponad wszystko skleja się doskonale.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Odcięta góra kadłuba od oryginalnej przekładni została "przyszyta" do organu dawcy.
Na sucho wszystko spasowało się bezboleśnie,
Obrazek Obrazek

więc przyszła pora na scratch, by ostatecznie uzyskać ostronosą osłonę przekładni głównej. W ruch poszła półpłynna szpachla, którą nakładałem etapami w 3 warstwach wykałaczką.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W międzyczasie powstawały osłony boczne przekładni
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dalsze składanie i przymierzanie puzzli
Obrazek Obrazek

Z grubsza osłona została przygotowana i jeśli nie macie jeszcze dosyć to zaraz przejdziemy do jej detali.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Re: [R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Przyszedł czas na detale osłony.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze mniejsze detale, czyli oznaczenia producentów, odlewów itp.
Obrazek Obrazek

I po psiknięciu Surface Primer`em

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Rozumiem, że miałeś go skleić testowo, a Ty go robisz po swojemu? To gdzie tu test tym bardziej, że końca "testu" nie widać a model ponoć drukowany?
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Re: [R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Skleiłem osłonę pod względem pasowalności, ale równolegle robię jak to określiłeś "po swojemu".
Co do druku napisałem "podobno", na decyzję Wydawnictwa to ja już wpływu nie mam, a moje sklejanie jest kolejnym testowym lepieniem. Tempo jakie mam takie mam.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Re: [R] Sexton/ Answer test+ scratch/ 1DP, 1 pamot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

2017.10.04
W zaciszu modelarni powstawały kolejne elementy sextona. Niestety nie zdążyłem z nim na Przeciszów i nie zdążę na Paprykarz, ale w końcu to nie wyścigi, człowiek wyspać się musi.
Po wystruganiu osłony przekładni zabrałem się za armatę i elementy wnętrza, odpychając od siebie nudne i powtarzalne wózki.
Na początek powstały belka i łoże armaty oraz podest mechanika kierowcy.W podeście mechanika powycinałem otwory na drążki sterowe i pedały bazując na zdjęciach. W projekcie element ten jest trochę prościej pomyślany, a ja lubię góry ;-).
Obrazek Obrazek

Łoże armaty wzmocniłem tekturą 1mm i wyciąłem otwór na oś, wokół której armata będzie się obracać na boki. To pierwsza ze zmian jakie wprowadziłem.
Jak już zacząłem się kręcić wokół łoża armaty , to stwierdziłem, że w oryginale pancerna osłona łoża jest pusta, półokrągła. Wiertło i dremel i już skomplikowałem projekt. Trochę to osłabia przednią ścianę, ale potem dam tam przednie żebro łoża jak w oryginale.
Obrazek Obrazek Obrazek

Same łoże działa i armata to już proste sklejanie kolejnych puzzli. Całość składane etapowo i spasowane na sucho i zaglutowane, a potem zanitowane. Pasuje bez problemów.
Delikatna przeróbka części 113, czyli opancerzenia przedniego armaty polegała na usunięciu/ wycięciu dolnego profilu.
W mojej ocenie nie jest potrzebny.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz coś dla maruderów i koszernych. Armata pasuje ? No to się cieszymy, ale skoro pasuje to ją wypier...... i zastąpię metalową.
Dzięki Wiesiu za ekspresowe wytoczenie tej fujarki <piwko> .
Mogę? Muszę, bo lubię ;-) i żadne jęki i krzyki mnie nie przekonają, że papierowe jest lepsze i słuszniejsze :mrgreen:
Obrazek Obrazek

Zaczynam sklejać zamek, hamulec wylotowy oraz drobnicę działa i komory amunicyjne na podłodze, ale to już w kolejnym odcinku.
2017.10.21
Dziś kolejna aktualizacja relacji, bo później się nie pozbieram, a i tak jestem już kilka kroków dalej.
Na początek pasowania armaty i driver`a. Oj ciasno będzie jemu w tym kącie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie hamulec wylotowy.
Mimo, że i tak go pogrubiłem nie bardzo mi się podobał. Dawno temu Rajkub namówił mnie na zakup bibułek do papierosów, bardzo się teraz przydały do owinięcia wiertła, które miało pozostawić kanał środkowy, a resztę przestrzeni wypełniłem upłynnioną szpachlą.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przy okazji pokaże ruchomy zamek. Po co? Sam nie wiem, ale jest. A skoro jest to może kolejny lud będzie "ładował" pocisk?
Obrazek Obrazek

Na koniec przeciwaga. Niestety pójdzie do śmieci, bo miejsca na śruby są za wysoko.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
ODPOWIEDZ