[R/G]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

[R/G]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Obrazek

Witajcie!
Zanim rozpocznę budowę tego busika, mam pytanie do "szczęśliwych" posiadaczy w/w, którzy rozpoczęli jego budowę. Mianowicie, czy ktoś natrafił na jakieś szczególne "kwiatki" w trakcie budowy? Pomijam kwestię grafiki i stosowanych czcionek? Bardzo proszę info na priv.
Pozdrawiam i z góry dziękuję!
Paweł
Ostatnio zmieniony ndz paź 28 2018, 12:03 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć!

Po długiej przerwie czas pokazać coś nowego. Ikarus 280 w skali 1:43, który budowałem jeszcze się nie odnalazł po remoncie generalnym domu więc rozpocznę relację z budowy answerowego ikarusa 280. Temat bardzo wdzięczny, pojazd większości znany chociaż jak na razie nie doczekał się porządnego opracowania. Autorem wycinanki jest Adrian Wendtke. Druk offsetowy. Autobus w malowaniu z początkowego okresu eksploatacji w Polsce ale nie wiadomo, z którego miasta. Opracowanie graficzne...hmm... Na burcie prawej sekcji I napis: MPK i nr taborowy. Na ścianie czołowej nr taborowy. O zastosowanej czcionce nie będę się wypowiadał. Początkowo chciałem wykonać model w standardzie ale po dokładnym obejrzeniu wycinanki myślę, że byłaby to szkoda czasu i poświęconej energii. Model postaram się zatem zbudować w delikatnej waloryzacji. Skala 1:25 pozwala na dużą detalizację ale autor niestety spód pojazdu zupełnie pominął a we wnętrzu autobusu zastosował sporo uproszczeń i niedomówień.
'
Spód pojazdu to była tylko czarna płyta ale po kilku nacięciach zyskała nieco głębi. W modelu zastosowałem "laserki", które nawet dobrze pasują. Na pomosty użyłem gotową matę imitującą ryflowaną blachę. Tu i ówdzie zastosowałem papier kolorowy imitujący aluminiowe listwy. Na burty dokleiłem czerwony pas. Jak to wychodzi(?), to oceńcie sami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tylna ściana jest wyzwaniem. Górny element ma kolor szary i powinien być od środka pojazdu. Nie ma przewidzianych sklejek między poszczególnymi elementami, a pasowanie odbywa się w powietrzu. Poza tym brakuje połączenia burt i tylnej ściany po wewnętrznej stronie pojazdu. Tu trzeba coś wymyślić. Po sklejeniu wyszły szpary, które uzupełniłem imitacjami maskownic łączących blachy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Widać, że u podstawy części 91 brakuje trochę(ok1,5mm) by się pokryć z częścią 80.
Obrazek
Nie wykorzystałem wycinankowych tylnych świateł i zastosowałem wydruk zdjęcia prawdziwych kloszy.
Obrazek Obrazek
Wewnątrz zmieniłem skrzynkę mechanizmu otwierania drzwi projektując ją od nowa w corelu.
Obrazek

To na razie tyle. Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.

Pozdrawiam!
Paweł
Ostatnio zmieniony ndz maja 06 2018, 18:37 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [P]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Ulubiony pojazd mojej młodszej córki :) ona nie może przeżyć, że ostatnie 5 sztuk z bielskiego MZK przestanie jeździć po naszym mieście na wiosnę.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 854
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [P]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

No to szykuje się nie lada relacja. Kawał pudła z tego mam nadzieję powstanie :) Z tego co piszesz wynika, że trudno go zbudować bez dodawania od siebie części, a to dopiero początek. Napisz co było nie tak z tą pokrywą na pneumatykę otwierania drzwi - była aż tak mizerna, że musiałeś sam ją zrobić? Życzę Ci powodzenia i wiadra samozaparcia, bo Ci się pewnie przyda. Trzymam kciuki za powodzenie budowy i relacji (może warto zmienić [P] w tytule na [R]?). Good luck :spoko: !
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Viking, średnio co drugi dzień widuję ikarusa 280 albo w B-B albo w Częstochowie. Pewnie jeszcze w kilku miastach w Polsce jeżdżą jakieś niedobitki ale jest niewątpliwie jest ich coraz mniej.

Jakub, skrzynka mechanizmu była po prostu cała czarna więc nawet nie ma czego pokazywać. Niestety autor pominął także zaprojektowanie szablonów poręczy na pomostach i nie tylko....ale o tym to następnym razem. [R] poprawiona....
Ostatnio zmieniony ndz gru 03 2017, 20:02 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Paweł... Najpierw w Rudzie byłem w szoku, że to kupiłeś :D Teraz jestem w szoku, że to zacząłeś sklejać :) Działaj, popatrzymy i poczytamy :)
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witku, teoretycznie za ceną powinna iść jakość....dlatego nie skreślam projektu p. Adriana. Niestety wydawnictwo nie pokazało surówki modelu przed wypuszczeniem go na rynek(moim zdaniem w ogóle nie była sklejona).Liczę na to, że zewnętrznie buda przypomina oryginał...zobaczymy co będzie dalej???
Ostatnio zmieniony wt gru 05 2017, 10:51 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 578
Rejestracja: pt sty 07 2005, 16:23
Lokalizacja: CHORZÓW
x 40

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomo11 »

Super że go wziąłeś na warsztat, też go mam w planach popełnić ale na razie czekają inne modele w kolejce ale pewnie w niedalekiej przyszłości wyląduje i u mnie na macie ;)
Czekam na kolejną porcję zdjęć.
Skończone- SU45, Jelcz Vecto, ET22, Neoplan CITYLINER N 1216 HD, Lokomotywa SP45, Ghostbusters ECTO-1A
Awatar użytkownika
Maverick_08
Posty: 7
Rejestracja: ndz maja 16 2010, 13:22
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick_08 »

Super, że pokazałeś swoją pracę :) Mam go również obecnie na tapecie ... zrobiłem podłogę oraz zakończyłem zabawę z siedzeniami. Będę często zaglądał ... życzę powodzenia w budowie ...
Pozdrawiam (!)
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Maverick, pokaż co tam udało się Tobie ulepić. Zawsze "co dwie relacje, to nie jedna"... A jak natrafisz na jakiegoś babola, to kolejni potencjalni sklejacze będą na to uważać...
ODPOWIEDZ