[R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paweł O.
Posty: 215
Rejestracja: śr maja 19 2010, 19:35
Lokalizacja: Jaworzno
x 3

[R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/

Post autor: Paweł O. » pt gru 01 2017, 18:26

Witam.
Zapraszam wszystkich na relację z budowy jednego z najciekawszych moim zdaniem samolotów z okresu Wielkiej Wojny a jednocześnie mimo swoich bardzo dobrych osiągów bardzo mało znanego dzieła zespołu konstruktorów zakładów Phoenix-Flugzeugewerke A.G. Wien-Stadtlau pod kierownictwem Gabriela T. Kristego
Phoenixa D.I


ObrazekTen skonstruowany w 1917 roku samolot był modernizacją maszyny Brandenburg D.I konstrukcji Ernsta Heinkla. W efekcie wprowadzonych zmian powstał nowy płatowiec który doczekał się licznych modyfikacji i był stale unowocześniany ostatni wariant to wersja D.IV używany też po rozpadzie C.K. monarchii przez Szwecję gdzie jedyny egzemplarz ( wersja D.II )dotrwał do dnia dzisiejszego.
Model który zamierzam zbudować został opracowany przez Stanisława Śliwińskiego a wydany przez wydawnictwo Orlik w roku 2008. Orlikowy Phoenix przedstawia samolot K.u.K. kriegsmarine z eskadry ochraniającej bazę floty w porcie Pola z roku 1918.


Model nabyłem praktycznie zaraz po ukazaniu się w sprzedaży z zamiarem natychmiastowego zrobienia, niestety materiałów i dokumentacji jest mało w szczególności że chciałem pokusić się o waloryzację wnętrza. Dlatego też model trafił na półkę ,, jak zbiorę dokumentację " No i tak przeleżał na półeczce trochę. W tak zwanym między czasie działo się wiele a temat Phoenixa dojrzewał bardzo wiele dowiedziałem się od Pana Piotra Mrozowskiego człowieka który napisał rewelacyjną monografię Albatrosa B.II a opracowany przy jego udziale przez Mirage Hobby plastikowy model Halberstadta C.II w skali 1:48 to światowy poziom pod każdym względem.W Austrii znany Austriacki pasjonat C.K. lotnictwa i zabytków techniki w skali 1:1 Koloman Mayrhofer właściciel firmy Craft Lab zaczął budować repliki ( dwie) latające Brandenburgów D.I a na stronie swojej firmy umieszcza arcyciekawe zdjęcia z budowy którymi to zdjęciami zamierzam się posłużyć przy swoim modelu. Są też zdjęcia Szwedzkiej dwójki które też zamierzam wykorzystać.
U naszych południowych sąsiadów zaczęły się pojawiać publikacje historyczne dotyczące Phoenixa tak więc teczka na materiały powoli zaczęła się wypełniać treścią. Ale o książkach to chciałbym napisać trochę później.
Liczę też po cichu na pomoc kolegów modelarzy, za każdą jestem niezmiernie wdzięczny.
Długo zastanawiałem się w jakich barwa będzie mój Phonix i tak na dobrą sprawę nie jestem zdecydowany w 100% do teraz ale wstępnie powinien wyglądać tak


ObrazekTo samolot offstv. Josefa Cagaska z Flik 14J na froncie Włoskim, jako ciekawostkę dodam że Josef Cagasek mimo iż urodził się na terenie dzisiejszych Moraw to po rozpadzie Austro-Węgier na swoją nową ojczyznę wybrał Polskę i bardzo energicznie włączył się w tworzenie Polskich Sił Powietrznych. O Cagasku napisze trochę więcej podczas trwania relacji.

Tyle tytułem wstępu na początek jak zawsze okładka plus nasiąknięte Caponem arkusze.Obrazek


Oraz naklejone na karton elementy szkieletu kadłuba.


ObrazekW następnej kolejności poprawiłem linie łączenia poszycia kadłuba, zamierzam tak jak w oryginale naklejać arkusze papieru na zakładkę dlatego też odbiłem kilka razy na ksero arkusz z poszyciem kadłuba.


Obrazek Obrazek


Zaczynam sklejanie od szkieletu, na tym etapie trzeba bardzo uważać bo karton 0,5 mm jest bardzo podatny na zwichrowania przekonałem się o tym swego czasu na własnej skórze klejąc Knollera

Obrazek Obrazek


To właściwie jest tyle jeżeli chodzi o sklejanie tego modelu zgodnie z tym jak proponuje autor wycinanki, teraz można poszaleć ale o tym następnym razem


No to tymczasem.....Paweł O.
2 x
Umysł jest jak spadochron, działa o wiele lepiej gdy jest otwarty

Jacek
Posty: 58
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01

Re: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/

Post autor: Jacek » śr gru 06 2017, 9:05

Witam i życzę powodzenia w budowie,będę tu częstym gościem,gdyż zapowiada się niezła uczta dla oczu.Serdecznie pozdrawiam Jacek1971.
0 x

Awatar użytkownika
Paweł O.
Posty: 215
Rejestracja: śr maja 19 2010, 19:35
Lokalizacja: Jaworzno
x 3

Re: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/

Post autor: Paweł O. » ndz gru 10 2017, 21:23

Witam.

Zapraszam na dalszy ciąg relacji.
W dalszym ciągu walczę z miejscem pracy pilota, zlikwidowałem wręgę między kokpitem a silnikiem gdyż w oryginale wręga ta miała zupełnie inny kształt. Zupełnie inaczej niż w wycinance wygląda sposób zamocowania fotela pilota, nie ma też dodatkowej podłogi jak w wycinance .
Przerabiać zacząłem od wręgi do której jest mocowany folel i pasy pilota.


ObrazekNastępnie powstał stelaż do którego będzie przymocowany fotel oraz busola, podczas budowy okazało się że zabrakło mi profili evergreen które bardzo pomagają w budowie. Ale jak powszechnie wiadomo potrzeba matką wynalazku i po wnikliwych poszukiwaniach okazało się że pusty arkusz po wręgach wyciętych laserowo nadaje się idealnie, trzeba tylko wycięty profil nasączyć klejem CA i można działać dalej

Obrazek Obrazek


Jak wszystko sobie spokojnie podeschło zmontowałem w całość i zacząłem zabezpieczać i czyścić przed malowaniem surfacerem.


Obrazek Obrazek Obrazek


Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak na to że całą pracę z dzisiejszego odcinka trzeba będzie wykonać raz jeszcze bo po pomiarach nie chcą mi się zgodzić proporcje w rozmieszczeniu elementów wnętrza. Ale o tym mam nadzieję w przyszłym tygodniu.

No to tymczasem ….

Paweł O.
1 x
Umysł jest jak spadochron, działa o wiele lepiej gdy jest otwarty

ODPOWIEDZ