[Relacja/Samolot] P-40E AH – ponownie Warhawk

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

[Relacja/Samolot] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam w kolejnej relacji.

Na tapetę poszedł P-40E Wydawnictwo Andrzej Haliński.

Będzie trochę nietypowo, z dwóch powodów.
Po pierwsze, rzecz dotyczy modelu, który już wcześniej sklejałem. Miało to miejsce w 2005 roku, także dość dawno temu, więc będzie można zauważyć, czy czegoś się nauczyłem przez ten czas, czy też nie. Relacja do poprzedniej wersji jest dostępna pod tym linkiem .

Po drugie będzie to relacja szybka, ponieważ model już skończyłem. Niestety nie mam ostatnio weny do prowadzenia pełnej relacji i w dodatku na bieżąco. Także proszę mi wybaczyć.

Dodatkowo chciałem nadmienić, że model powstawał od początku tego roku, tak więc równolegle do Buffalo. B-239 również skończyłem, około dwa miesiące temu, niestety sytuacja z photobucketem i konieczność ponownego uzupełnienia zdjęć w relacji, skutecznie mnie powstrzymują przed jej zakończeniem. Postaram się to zrobić niebawem, jednak w tym momencie wolę wolny czas wykorzystywać na klejenie, niż kopiowanie linków.

Wracając do modelu moim celem było skupienie się na jak najlepszym sklejeniu poszycia i bryły samolotu. Dodatkowo postanowiłem waloryzować model za pomocą drugiej wycinanki, także elementy, które nie zostały ujęte w modelu, a znajdowały się w pierwowzorze, zostały wykonane z innych części drugiej wycinanki odpowiadającej im kolorem.
Głównie zmiany dotyczyły kabiny pilota, wykonanego od podstaw podwozia, zbiornika paliwa oraz mechanizmu otwierania drzwi chłodnicy.
Także zacznę standardowo od kabiny, chociaż jako pierwsze w rzeczywistości zostały wykonane skrzydła, stateczniki oraz powierzchnie sterowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jest już trzeci host, który próbuje do wrzucania zdjęć. Wybór padł na fotosik, tylko wersję płatną. Mam nadzieję, że fakt wykupienia konta, gwarantuje mi brak przygód jak w przypadku imageshack i photobucket, których szczerze nie polecam.
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 23:05 przez rowin, łącznie zmieniany 1 raz.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Tak jak pisałem wcześniej starałem się, aby poszycie było jak najlepiej sklejone. Szczególnie dotyczyło to tak charakterystycznej rekiniej szczęki. Zwracałem uwagę nie tylko na zgranie się grafiki pomiędzy segmentami, ale również na odpowiednie obłości tej części kadłuba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W skrzydłach niewiele zmieniałem. Uplastyczniłem trochę wnęki podwozia głównego, dorobiłem w nich elektrykę i hydraulikę, wykonałem wyloty KM oraz reflektor do lądowania. Jak widać, poszycie płatów od spodu się rozjechało, ale wynikało to ze zbyt dużego przycięcia części. Przy przymiarkach na sucho nachodziły na siebie, więc wolałem obciąć za dużo, tym bardziej, że później będzie to niewidoczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 23:08 przez rowin, łącznie zmieniany 1 raz.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

No i przyszedł czas na podwozie. W związku z tym, że w modelu jest dosyć ubogie, a w dodatku udało mi się znaleźć w necie fabryczny rysunek techniczny goleni podwozia. To postanowiłem ten element zrobić od podstaw. Po przestudiowaniu zdjęć z epoki okazało się, że golenie podwozia w wielu egzemplarzach samolotów są srebrne. Było mi to na rękę, bo nie musiałem do ich pomalowania dobierać koloru zgodnego ze spodnią częścią modelu, jak było zaprojektowane w wycinance. Do modelu miałem w planach użyć nowych żywicznych kół Eduard Brassin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później złożyłem wszystko w całość (niestety nie mam zdjęć z tego etapu, poza tym nie było w tym nic odkrywczego), polakierowałem i naniosłem ślady eksploatacji. Tutaj zdjęcia spodu modelu tuż przed przyklejeniem go na stałe do podstawki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 23:09 przez rowin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Oj też bym go zrobił jeszcze raz. Też na dodawałem się detali, ale poszycie nie wszędzie wyszło za rewelacyjnie.
Chyba robiliśmy je w podobnym okresie, dawno temu, może dlatego go dobrze wspominam.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

No i w ten o to sposób przyszedł czas na galerię końcową modelu. Podzieliłem ją na dwie części. Pierwsza to galeria przy sztucznym świetle, natomiast kolejna to galeria przy naturalnym świetle w tzw plenerze.

Podsumowując.

Podstawka miała przedstawiać kawałem Kunmingu wraz z kamiennym pasem startowym, tak pieczołowicie tworzonym ręcznie przez Chińczyków. Wyszło w miarę ok, chociaż myślę, że osoby bardziej obyte w tematykę dioram zrobiłyby to znacznie lepiej.

Tak jak widać również na zdjęciach, zupełnie zmieniłem sposób mocowania zbiornika paliwa. Dodałem również odpowietrzenie, wlew, oraz doprowadzenie paliwa do silnika. Zrobiłem to na podstawie rysunku fabrycznego, również znalezionego w Internetach.

Dodatkami jakie użyłem są wcześniej wspomniane koła 1/32 do P-40N z Eduard Brassin. Wiem o tym, że P-40E w tamtym czasie miało niezwykle rzadko koła z bieżnikiem, jednak te mi się podobały bardzo, więc przymknąłem trochę oko na zgodność historyczną. W modelu również użyłem pasów bezpieczeństwa z firmy HGW. No i fotel pilota oraz panele pod nogi wykonałem z folii aluminiowej, zaczerpniętej z opakowań na dziecięce jedzenie. Bardzo ciekawym dodatkiem jest też rurka Pitota, celownik i szczerbinka (nie wiem do końca czy, aby w samolocie to się tak nazywa) wykonane przez firmę Master Piotrka Czerkasowa.

Co do samego modelu, po latach stwierdzam, że jest dużo łatwiejszy niż mi się wcześniej wydawało. Ale szczególną uwagę należy zachować przy szczęce i przy za dużej wrędze za plecami pilota. Reszta w porównaniu z dzisiejszymi standardami wydawnictwa AH jest bardzo uproszczona.

Ślady eksploatacji wykonywane na podstawie zdjęć z epoki oryginalnych samolotów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 23:13 przez rowin, łącznie zmieniany 2 razy.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

No i na koniec dość obszerna sesja plenerowa (ale nie mogłem się zdecydować, które zdjęcia wywalić). Także w ten sposób kończę tą błyskawiczną relację, a w najbliższych dniach kolejna galeria, tak żeby wyrobić się jeszcze w tym roku i pokazać bieżący projekt.

Mam nadzieję, że model jak i zdjęcia przypadły Wam do gustu, chociaż po wykonaniu tych sesji, zmieniłem oświetlenie w swoim „małym studio modelarsko-fotograficznym” i nowy model będzie już fotografowany w trochę innym stylu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam i zapraszam do oglądania oraz komentowania.


A co najważniejsze, Zdrowych, Wesołych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia! :)
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 23:14 przez rowin, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Chyba coś źle podlinkowałeś; u mnie ukazuje się tylko „zdjęcie niedostępne”...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Wspaniała robota. Efekt wręcz wywołujący depresję. Okopcenia dopieto w świetle dziennym wyglądają imponująco. Może i faktycznie nie wszystko da się ukazać ma zdjęciach robionych w sztucznym oświetleniu. Gratuluję. Naprawdę imponujący model. Zdjęcia też.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Ładnie wygląda, bardzo ładnie. I pomyśleć, że ten model wydany był w 2004 roku :) Jak widać - wycinanka po tylu latach od wydania ciągle "daje radę"!
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Rewelacja, spasowanie poszycia to naprawdę kosmos.
Obrazek
ODPOWIEDZ