Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Światła nawigacyjne. Pierwszy raz robiłem w taki sposób.
Szybka w końcu z żywicy UV od Green Stuff World, do robienia wody na dioramach.
Jest rzadsza od klejów UV, ale mniej plastyczna po utwardzeniu i bardziej krystaliczna. Łatwo wstępnie nadać kształt nożykiem, a dopieszczanie drobnym papierem to bajka. W środku imitacja żarówek z pomalowanych na alu kulek. Wcześniej nie pomalowałem kulki od pochłaniacza wilgoci i zniknęła w kleju. Malowane farbami transparentnymi Tamiya, też pierwszy raz. Na górze lewego płata podciekła pod maski zbyt rozcieńczona farba i wsiąkła w karton, trzeba było zamalować.

Obrazek

Obrazek

Poprawiłem czarne krechy na masce. Chyba nie da się dobrać farby do takiego czarnego, gdzie raster jest widoczny gołym okiem. Na żywo dużo lepiej, niż na zdjęciu, a na pewno lepiej, niż przed.

Obrazek

Podwozie, ot wklejone gotowe elementy. Głownie chciałem je pokazać na lepszych zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Całość. Zostały anteny i lakierowanie.

Obrazek
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Światełka jak malowane :spoko:
Kupuję patent, wspomniana przez Ciebie żywica już zakupiona (mam do wykonania światła w zbiornikach paliwa na końcach skrzydeł hihi)
W ogóle całość świetna !

Żywicę utwardzałeś lampą UV czy zdałeś się na naturalne źródło w postaci żółtej kuli za oknem?

Ciekawe, czy jakby kapnąć lakieru Tamki do żywicy to też by zadziałało. :mrgreen:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Lampką UV, kilka sekund i utwardzone. Na zachodzący księżyc raczej nie liczę, że utwardziłby to.
Zwłaszcza, że jest rzadka, więc muszę szybko w wielu podejściach to robić, by się nie rozlała, jak nie chcę.
Dodatkowo skrzydło trzymałem światłem do dołu.

Nie wiem jak lakier, ale są barwniki do żywic.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Kilka ostatnich zdjęć roboczych telefonem, nim się rozłożę z aparatem. W sumie zostało parę drobnych poprawek.

Lakierowanie. Najpierw dwie warstwy połysku Humbrola ze słoika pędzlem. Lepiej tak mogę kontrolować ilość i uniknąć zalania detali. Po tym papierem 800 przeszlifowałem połączenia i inne miejsca, gdzie było widać mazy z CA. Daje to całkiem niezły efekt, połączenia jak po szpachli.
Po tym mat Gunze UVcut nakładany aero. Wyszedł zbyt matowy, bo nie chciałem go dać za dużo. Wiele modeli na koniec "popsułem" zbyt grubym lakierowaniem. Poprawiłem to tym samym lakierem, nałożonym pędzlem. Nie jest idealnie, równomiernie matowy, ale w sumie tak mi się bardziej podoba. Następny będę tak samo lakierował. Bez matu aero i szlifowania CA przed lakierowaniem.

Linki anteny to Rigging 0,03mm od AK. Jak dla mnie to jakaś gumka, o prostokątnym przekroju. Ciężko się malowało aero, następnym razem pędzlem. Izolatory z kleju UV. Cholerstwo nie chciało się nałożyć w małej ilości, na kadłubie rozlało. Przy poprawkach zerwał się ten krótki odcinek, a po ponownym klejeniu pociągnął całość do dołu.
A praca z tym, wymaga dużo cierpliwości.
Wydechy to już biały kruk, Moskit. Tak one wyglądają bez żadnej obróbki. Jedynie odciąłem od przodu, bo się opierały o wręgę i przerobiłem ich podstawę. Obecnie takie coś robi Rexx, ale to jest dość trudno dostępne.
Lufy od AH.

Brudzenie. Na zdjęciach z telefonu nie widać połowy rzeczy co robiłem. Ale takie było założenie, większość ma być ledwo widoczna. Na zdjęciach Hien z wojny widać, że może nie były one idealnie czyste, ale np. okopcenia z wydechów były zmywane na bieżąco. Założenie było takie, że jeszcze go nie ogarneli po ostatnich lotach. Okopcenia z wydechów robione dwa razy, drugie mniejsze, choć samo brudzenie okolicy, jak po zmyciu ich wyglądało już nieźle.
Czysty wygląda nudnie, mam nadzieję, że nie przesadziłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Małe podsumowanie na koniec.
Szczerze mówiąc, to nie jestem pewien, czemu w ogóle się za niego zabrałem. Choć teraz nawet mi się podoba.
Robiłem go siedem miesięcy, głownie na kolanie w pracy.
Dość ciekawe malowanie, czerwony ogon, niebieski pas na kadłubie, żółte pasy na krawędziach natarcia. Całość grafiki w najwyższej jakości Hala.
Sam samolot wygląda na ciężki myśliwiec, a nie klon Bf109, którym w sumie był.
O problemach pisałem na bieżąco. Nie wiem gdzie popełniłem błąd przy poszyciu skrzydeł, że zabrakło mi 1mm nad klapami, co pociągnęło za sobą problemy z lotkami i konieczność przeróbki owiewki za krawędzią spływu.
Należałoby przerobić szkielet, tak by wręgi pod kabiną nie wchodziły w skrzydło co osłabiło całą okolicę, a chłodnica "wody" powinna być montowana po połączeniu skrzydeł z kadłubem.
Niezależnie od tego, model jest wydany na dość sztywnym kartonie, trudnym w kształtowaniu. I ogólnie jest dość trudnym modelem.
Mimo wszystko, jest to chyba najlepszy model Hieny, graficznie deklasuje konkurencję.

Zdjęcia jakoś bez weny, może to dzisiejsza pogoda...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


KONIEC
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Miło się oglądało.

Gratuluję pięknego modelu.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Piękna rzecz.
:spoko:

Jak by Ci się chciało to zrób jeszcze foto na jasnym tle. To czarne jakieś przytłaczające.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Weź no się w garść i zrób porządne zdjęcia.
Na tym czarnym tle nic nie widać. W dodatku niektóre nieostre. Połowa modelu zanika w jakiejś otchłani...
Nie poszło Ci młody...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi,

Samolot bardzo ładny. Ostry dziób, kwadratowa chłodnica. Gdyby tylko nie ten kolor qpy w kokpicie... :haha:

Zdjęcia robisz lepsze niż ja to nic nie mówię :)
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Hiena czyli Ki-61 KA 4/2014 by Zło Squad

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Zdjęć na jaśniejszym tle nie będzie, podziękujcie rządowi, dzięki któremu niedziele wszyscy spędzimy z rodziną. Oprócz tych co i tak pracują...
Żartuję, wygrzebałem jakiś kawałek starego, białego brystolu.
Zdecydowanie coś nie tak z moim aparatem, lub całym sprzętem. Te zdjęcia robiłem innym obiektywem, dzięki czemu mogłem z większej odległości i rozwiązało to problem głębi ostrości. Za to, na pewno muszę dać go do czyszczenia. I chyba pora zainwestować w jakieś nowocześniejsze, czytaj lepsze, oświetlenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
ODPOWIEDZ