[R/G] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tak, z bliska grafika jest bardzo wyrazista. Mocne 3D. Z dalszej odległości dobrze wygląda. Pewnie dzięki temu.

Zacząłem statecznik pionowy. Wkleiłem dźwigar. Ukształtowałem poszycie:

Obrazek

I nabrałem poważnych wątpliwości jak to przykleić :haha:

Czy do linii wyznaczających miejsca przyklejenia stateczników - wówczas na natarciu będzie przerwa i element nie przylega do kadłuba (co może nie mieć znaczenia, bo dojdzie jeszcze masywne oprofilowanie):

Obrazek

Czy też obniżyć, tak by nie było na natarciu szczeliny, ale zasłonię miejsca mocowania stateczników. I co na to ster kierunku (na wysokość) :lol: :

Obrazek

I jak, na każde z tych rozwiązań, zareaguje oprofilowanie. A pomny jestem poważnych problemów w tym elemencie przy Hawkach, gdzie dużo mi brakowało oprofilowania.

Ehhhhhh. :sciana:

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że autor wycinanek ten sam. I chyba podobny czas ich powstania. Rysunki nie rozwiewają wątpliwości.

Na rozwikłanie powyższej zagadki trzeba będzie parę dni poczekać ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Czyli trzeba wyciąć i wstępnie na sucho spasować całe usterzenie i jego oprofilowanie aby wiedzieć jak skleić. Niezła jazda. Liczę na bogato opisane i obfotografowane przymiarki. Lecę po piwo i precelki.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

A ja z zupełnie innej beczki; jak nazywa się ta taśma maskująca, która, jak widać, nie uszkadza kartonu?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 111
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

Niedopasowanie oklejek statecznik-kadłub, bezużyteczne rysunki, no kto by przypuszczał, Fuczek...
ps, a jak tam wizja projektanta dotycząca powierzchni sterowych, nie wiedzieć czemu zmniejszonych i nie pasujących wysokością/grubością do grubości płatów lub sterów?
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Heinrich Kosmala pisze:A ja z zupełnie innej beczki; jak nazywa się ta taśma maskująca, która, jak widać, nie uszkadza kartonu?
A ja jak zwykle się wymądrzę i odpowiem za kolegę że to jest taśma firmy Tamiya i sądzę, że się nie mylę. :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

Piękna robota :) . Kleiłem ten model jakiś czas temu. Przyjemna wycinanka, miałem nawet relację na konradusie. Niestety daleko mi do poziomu mistrza tego postu :) Też rozjechały mi się łączenia blach wokół kabiny.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: czw lis 16 2023, 21:56 Czyli trzeba wyciąć i wstępnie na sucho spasować całe usterzenie i jego oprofilowanie aby wiedzieć jak skleić.
Jarek,
No tak to jakoś sobie wyobrażam :lol:
Przygotowania w toku:

Obrazek
Ceva pisze: czw lis 16 2023, 23:33 ps, a jak tam wizja projektanta dotycząca powierzchni sterowych, nie wiedzieć czemu zmniejszonych i nie pasujących wysokością/grubością do grubości płatów lub sterów?
:haha:
Wizja wciąż żywa (na ówczesny czas, teraz nie wiem. Ale jeszcze kilka projektów tego autora zamierzam sE trzasnąć ;-) ). Ster kierunku jest chudszy od statecznika pionowego i nie wiadomo jak go wkleić. bo nie ma się o co oprzeć.

Taśmę Tempest wyłożył należycie.
Lukson 1982 pisze: pt lis 17 2023, 13:08 .. Kleiłem ten model jakiś czas temu. Przyjemna wycinanka, miałem nawet relację na konradusie. ...
Lukson 1982. Oglądałem, ogłądałem. Szkoda, ze zdjęcia jakieś słabe.
Pamiętasz, jak wklejałeś ten statecznik pionowy? W zaznaczonych miejscach z dziurą na przodzie ? Czy obniżałeś?
Pozwolę sobie dla dyskusji wykorzystać Twoje zdjęcie zamieszczone na konradusie - w ramach dozwolonego użytku prywatnego ;-)
Bo świetnie widać czego chciałem uniknąć:

Obrazek

Dzióbek na przodzie steru kierunku i dzióbek na szczycie oprofilowania wyznaczają linię. Statecznik masz milimetr niżej od tej linii. Tego się właśnie obawiałem. I strzałką pokazuje dalszą konsekwencję - obniżenie kolorowych pasów na oprofilowaniu i stateczniku.
Liczę, że uda mi się to poskładać z płynnymi liniami.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Wydaje się, że Lukson wkleił statecznik za nisko stąd wyszedł uskok na jego krawędzi natarcia a czerwony pas nie zgrywa się z oprofilowaniem. Ale to nie będzie chyba takie proste. O ile oprofilowanie po podniesieniu statecznika się zgra o tyle podniesie się ster kierunku i byłby nie jako za krótki. Spróbuj podnieść statecznik z jednoczesnym leciutkim przesunięciem go do przodu.
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

gk pisze: pt lis 17 2023, 19:19 Pamiętasz, jak wklejałeś ten statecznik pionowy? W zaznaczonych miejscach z dziurą na przodzie ? Czy obniżałeś?
Statecznik pionowy wklejałem obniżony. Nie było takiej dziury jak na pierwszym dopasowaniu. U mnie jeszcze problem był z częścią sterową, była sklejona bardziej na płasko co pogłębia efekt.
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

jhradca pisze: pt lis 17 2023, 20:07 Wydaje się, że Lukson wkleił statecznik za nisko stąd wyszedł uskok na jego krawędzi natarcia a czerwony pas nie zgrywa się z oprofilowaniem. Ale to nie będzie chyba takie proste. O ile oprofilowanie po podniesieniu statecznika się zgra o tyle podniesie się ster kierunku i byłby nie jako za krótki. Spróbuj podnieść statecznik z jednoczesnym leciutkim przesunięciem go do przodu.
Jest dokładnie tak jak napisałeś, pamiętam że był problem by to dopasować na dole...


Tu to lepiej widać:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ