[R] Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R] Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witajcie.
Otwieram dzisiaj nowy temat, nowy dla mnie bo nie kleiłem jeszcze żadnego kołowego modelu.
Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.
Ponieważ jestem przy epoce Gierka (1970 niszczyciel Warszawa I) to i ulepię też dumę PRL-u
Zakupiono w 1972 r licencję na nowoczesny autobus miejski, to właśnie ten.
Przynajmniej pożyczali pieniądze i coś za nie tworzyli nie tak jak teraz żeby się tylko nachapać.

Obrazek

Obrazek

Płyta podłogowa już jest, jeszcze tylko uzupełnić i dalej, fajnie że części tutaj są takie duże, że daję rady bez lupy :)
Ostatnio zmieniony czw mar 21 2024, 17:54 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Piechu
Posty: 18
Rejestracja: sob sie 01 2015, 9:03
Lokalizacja: Świdnica

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piechu »

Czekam na dalszą relację z postępu prac. Póki co, prezentuje się świetnie.
Awatar użytkownika
kukis1983
Posty: 32
Rejestracja: ndz lis 12 2023, 22:51
Lokalizacja: Chorzów
x 28

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kukis1983 »

Fajny model. Chciałem go kiedyś lecz, dla mnie bliższy jest Jelcz PR 110. Życzę powodzenia w budowie.
The Show Must Go On
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dalszy ciąg zmagań z rym autobusem, bo okazuje się że autor nie postarał się zbytnio i teraz lepienie to nie łatwizna.

Obrazek

Obrazek

to co wyszło niebiesko to w rzeczywistości jest czarne

Obrazek

Obrazek

co to za element? nie wiadomo

Obrazek

przednie zawieszenie znowu niespodzianka. brak elementu 24a jest tylko na instrukcji, na nim osadzone ma być koło

Obrazek

w ramie nośnej nie przewidziano otworu na drążek skrętny znowu wiercenie i wycinanie

a tak poradziłem sobie z tym problemem, zawieszenie gotowe

Obrazek

nie zwracajcie uwagi na te przebarwienia w rzeczywistości wszystko jest czarne, no prawie wszystko :)
będę chciał zrobić koła ruchome , zobaczymy
Ostatnio zmieniony czw mar 21 2024, 16:32 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ostrość zdjęć 9-11 jest niestety słaba czyli słabo to co zrobiłeś widać.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

Ciekawy model, będę kibicować!
Piter73
Posty: 25
Rejestracja: wt gru 31 2019, 11:50

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter73 »

Juz że 2 lata mam Berlieta na wierzchu kupki bo kiedyś nie trawiłem tego pojazdu ale dziś wspominam z wielkim sentymentem. Nie masz pojęcia gdzie to jeździło, widziałem nawet na Grenlandi wozy używane sprowadzone z Polski. A jeśli chodzi o brak części to wynika mi z rysunku że brakuje takich tulejek 24f więc nie bardzo rozumiem jak sobie poradziłeś.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No właśnie brakuje kilka części, a zawieszenie musiałem zrobić na nowo ze względu na ruchome koła i wymyśliłem to co na zdjęciu.
Tulejka o średnicy otworu w 24c wypełniona patyczkiem dla lepszej sztywności długości takiej aby była równa szerokości elementów koła.
Przed spadaniem koła z piasty zabezpieczy ją część 28c (przednie koła) i 30a (tylne koła) przyklejona do tegoż patyczka.

Obrazek

Obrazek

Koła mi się tylko nie podobają i przemyśliwuję nad dokupieniem jakichś gotowych, ale powolutku...

no i jak widać nakleiłem paski kartonu pomalowane na szaro jak kratownica na ramie podwozia, tak mi się bardziej podoba.
a jeśli chodzi o część 24f to jak widać na zdjęciach dorobiłem ją aby obejmowała pionowy kołeczek zwrotnicy tak to sobie wymyśliłem :)

Ramę i całe podwozie potraktowałem lekceważąco, bo i tak nikt tego nie będzie oglądał, chociaż też miałem problemy z dopasowaniem wszystkiego ale docinałem wszystko na bieżąco podczas klejenia
Ostatnio zmieniony czw mar 21 2024, 16:39 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Aby nie było że nic nie robię to wrzucam znowu kilka zdjęć

Wypełniam płytę od wewnątrz jak widać są też nowe koła też z wycinanki, ale mają protektory na bieżnikach, z dodatków laserowych do modelu.
Przy okazji okazało się że ich średnica powinna być 2mm mniejsza, aby mieściły się w nadkolach.
.
Ponieważ zrobiłem je wcześniej, to musiałem podciąć miejsce w nadkolach, ale dla chcącego nic trudnego, prawda?
Jak widać zacząłem karoserię i teraz jestem już pełen obaw czy to wszystko zgra mi się z płytą podłogi.

Obrazek

Obrazek

Tu widać tył pojazdu z komorą silnika, do zdjęcia tylko przystawiona bez kleju, bo muszę ją wykończyć.

Obrazek

Obrazek

Nie spieszy mi się bo mam też inne zajęcia, dlatego relacja będzie powolna i rozciągnięta w czasie.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
bialas6
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 02 2022, 0:14
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: [R] Jelcz Berliet PR-100 1:25 Modelik 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bialas6 »

Przecierasz mi z modelem drogę :D Można życzyć tylko powodzenia, też się z nim męczę :piwo:
ODPOWIEDZ