[R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bialas6
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 02 2022, 0:14
Lokalizacja: Biała Podlaska

[R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bialas6 »

Witam,

na mate wrzucam model JELCZ-BERLIET PR-100 z Modelika w skali 1:25. Wydanie I, model offsetowy. Nie jest to wznowienie laserowe. Model sklejany w standardzie (takie założenie początkowe), z wykorzystaniem laserów. Projekt znanego i lubianego (a może i nie? 🙈) P. Andrzeja Maciejczak. Okładka dla zasady:
Obrazek

Skąd pomysł na ten model?
Skończyłem Stara 12.185, mata pustki nie lubi :) będąc na Syrence Warszawskiej bardzo spodobał mi się model Ikarusa 280 - szukałem czegoś łatwiejszego i szybszego w klejeniu, wybór padł na model z relacji. Czy szybszego - będąc na tym etapie gdzie teraz jestem wcale nie jestem tego taki pewny 😅

Wrażenia z modelu
Model pokryty caponem jedną warstwą od strony zadrukowanej. Różnice w kolorach - ogromne. Mało rysunków a wiadomo - w książkach każdy najbardziej lubi obrazki 😀 ogólne wrażenie słabe, głos rozsądku mówi - "zostaw to". Okej, bierzemy się do roboty 🙈😀

Budowa cz. 1
Instrukcja mówi, aby zacząć od podwozia - tak też zrobiłem. Płyta podłogowa składa się z dwóch części. Dwa całkowicie różne odcienie szarego 😅 między wzdłużnice ramy wklejamy poprzeczki - są za krótkie o kilka mm. Przedłużam je wykorzystując zapas koloru i karton 1mm.
Poprzeczki nie zgrywają się z podwoziem a wzdłużnicą ramy - tnę ramę, sztukuje w środku, próbuje wszystko zgrać i przyklejam po podłogi. Wykorzystane 50% zapasu koloru czarnego. Zaczynam bać się modelu i etapów z elementami karoserii.
Wygląda to obecnie jak na zdjęciach. Rama i poprzeczki mają łączną grubość 2,4mm - czemu nie zastosowano w tym wypadku oklejenia części niezadrukowanych? Retusz byłby zbyt rzucający się w oczy, wykorzystałem znowu zapas koloru aby okleić te miejsca.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem również zbiornik paliwa. Co dziwne - wszystko pasowało idealnie. Klejony metoda bezretuszową, elementy cięte pod kątem klejone BCG.
Obrazek
Obrazek

Do następnego 👍
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

bialas6 pisze: śr mar 20 2024, 12:48 Projekt znanego i lubianego (a może i nie? ) P. Andrzeja Maciejczak.
:haha:

Lubianego owszem, ale nie za projekty modeli :haha:

Wpadłeś jak śliwka w kompot.
Zdaje się, że Chochlik też zaczął ten "model".

Powodzenia.

Ja nie stronię od "kontrowersyjnych" projektów, ale projekty Aviatora ... no cóż. Powodzenia raz jeszcze. :faja:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:Lubianego owszem, ale nie za projekty modeli
Bardzo sympatyczny człowiek, miałem go okazję spotkać kilkanaście lat temu na konkursie w Rudzie Śląskiej :D

Modeli jego autorstwa nie kleiłem więc się nie wypowiem choć z różnych relacji wynika, że mają pewne "niedoskonałości". :zeby:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
bialas6
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 02 2022, 0:14
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: [R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bialas6 »

gk pisze: śr mar 20 2024, 21:52 Powodzenia.

Ja nie stronię od "kontrowersyjnych" projektów, ale projekty Aviatora ... no cóż. Powodzenia raz jeszcze. :faja:
Wole chyba nie dziękować :mrgreen:
Tempest pisze: czw mar 21 2024, 9:21 Modeli jego autorstwa nie kleiłem więc się nie wypowiem choć z różnych relacji wynika, że mają pewne "niedoskonałości". :zeby:
Ja również nie ale już wiem, że więcej nie zaryzykuję :snajper:

Budowa cz. 2
Tempo mojego klejenia w połączeniu z brakiem czasu wolnego nie sprzyja dużym postępom prac. Lecimy z kolejnością instrukcji - zrobione tylne zawieszenie jak można to tak nazwać :niepowiem: Mocowania resorów są zaznaczone w złym miejscu na podłużnicach. Ratowałem się zamalowaniem powierzchni. Następnie tylny most - lekkie błędy w długościach, do przeżycia i łatwej poprawy :pice: Autor/instrukcja nakazuje nam tylną oś przełożyć przez otwory w podłużnicach i przez most. Nie jest to niestety możliwe bo most jest za wysoki, otwór w środku nie zgrywa się z otworami w podłużnicach. Osie zrobię w inny sposób jak będą koła.

Wklejony został zbiornik paliwa (pasuje :piwo: ) oraz zbiorniki powietrzne (lekkie przeróbki w długościach). Zrobiony wydech (pasował), wszystko przykryte "blachą silnika" (lekkie docięcie spowodowane przeróbką mocowania resorów). Przypomniałem sobie, że wydech pasował, bo został zrobiony z przewodu elektrycznego, nie jest częścią integralną wycinanki :faja:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dalej to standard :mrgreen: Do następnego :papa:
Ostatnio zmieniony pt kwie 12 2024, 10:20 przez bialas6, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bialas6
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 02 2022, 0:14
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: [R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bialas6 »

Budowa cz. 3

Zawieszenie przód - spasowanie w miarę poprawne. Zresztą - nie ma co tam skopać :mrgreen: Brakuje jeszcze osi kół, które dopasuje do zrobionych już kół aby uniknąć psikusa. Zawieszenie nie zostało przyklejone do ramy z lekkich obaw przed spasowaniem. Zrobię to jak będą gotowe koła i błotniki. Nie został zrobiony też drążek kierowniczy z szablonów z modelu - chcę tu uniknąć niepotrzebnych wydatków na zbieżność i wykonam to na końcu po przyklejeniu wszystkiego.
Obrazek

Z rozpędu wyciąłem również wszystkie elementy kół. Raczej opon i części felgi :snajper: Czy tylko mnie kręci taka ilość wyciętych kółek? :jupi:

Obrazek

I pogrupowane w organizerze :pice:

Obrazek

No i na tym kończymy przyjemności :D Wyciętych kółek z każdego elementu jest więcej - zrobiłem to celowo aby być przygotowanym na najgorsze. I to była dobra decyzja. Po przymierzeniu "bieżnika" do koła brakuje lekko materiału

Obrazek

Odwrotnie - dopasowując koło do bieżnika nie pasuje bok opony :cisza: Niestety, trzeba ciąć i przedłużać wszystko. Koło skrócić, bieżnik lekko przedłużyć, bok opony dopasować do części środkowej (składa się z 3 elementów). I takim sposobem powstaje moja surówka

Obrazek
Obrazek

Część środkowa boku opony została w wymiarach z wycinanki. Cześć zewnętrzna jest skrócona, do części wewnętrznej brakuje materiału (jak widać jest dziura) :D Celowo nie rozcinałem elementów z wycinanki, dzięki temu mogę przedłużyć części bez zbędnego klejenia :mrgreen: W kołach zastosowany będzie bieżnik cięty laserem także guma będzie malowana. Ciąg dalszy nastąpi... :papa:
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

bialas6 pisze: czw kwie 18 2024, 9:46
Brakuje jeszcze osi kół, które dopasuje do zrobionych już kół aby uniknąć psikusa. Zawieszenie nie zostało przyklejone do ramy z lekkich obaw przed spasowaniem. Zrobię to jak będą gotowe koła i błotniki.
Ja robię podobnie, osadzam osie wraz z kołami jak już rama z zabudową są złożone.

Jeśli chodzi o koła, w modelu Star-20 plandeka z modelika, który aktualnie kończę, miałem odwrotny problem, paski były za długie.

Ładnie to wygląda, czysto i dokładnie. Trzymam kciuki!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Jelcz-Berliet PR-100 (Modelik 1:25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Piękna praca, absolutnie czyste klejenie!!!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ