[R/G] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 111
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

gk pisze: sob kwie 20 2024, 21:49
:haha:
Żeby się przekonać trzeba by sięgnąć po coś naprawdę słabego :D
Są w ogóle takie modele? :haha:

Czyżbyś czekał na propozycje do kolejnego modelarskiego pojedynku? Obrazek
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2116
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hej,
zdjęcia nie widać, tylko jakieś kodowania…
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ceva pisze: ndz kwie 21 2024, 10:30 Czyżbyś czekał na propozycje do kolejnego modelarskiego pojedynku?
:zeby:
Mam kilka typów :lol:
Pewnym faworytem jest Tsingtau, w którym linia bulajów wychodzi ponoć łukiem nad pokład :haha:
No i rzekomo znakomity Grumman Duck, którego niesprzedany nakład Janusz Oleś dał na przemiał :haha: (a którego szczęśliwie udało mi się właśnie kupić ;-) ).

Tymczasem powoli robiOM się skrzydła.
Szkielet skrzydeł ma konstrukcję kesonu. Wydaje się to sensowne. Niestety pozycjonowanie żebra przy kadłubie jest dość zagadkowe, stąd na razie go jeszcze nie wkleiłem:

Obrazek

Obrazek

Tak to będzie montowane:

Obrazek

Obrazek

Zawsze obawiam się kształtowania poszycia skrzydeł. Żeby nie sp....rzyć krawędzi natarcia. Pomalutku, powolutku prętami od większej do mniejszej średnicy + na koniec z użyciem wody jakoś zagiąłem:

Obrazek

Antena teleskopowa rąbnięta ze starego radia jest wielce przydatna. W skrzydle położonym na zdjęciu niżej, trzeba będzie jeszcze popracować stalowym prętem 2mm nad krawędzią po lewej stronie. Trzeba nieco jeszcze zmniejszyć promień zagięcia:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1058
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

W kwestii foki - piękny wykon, niby jak zwykle ale mam takie wrażenie, że jak kiedyś Bubka a teraz Duplantis dołożyłeś kolejny 1 cm do rekordu w skoku o tyczce. Co do Ducka to jest sklejalny, bo na kartonbau jest relacja i gotowy model. Modelarz nie czytał polskich forów i nie wiedział, że jest niesklejalny. Ten sam przypadek co Cant. Ale fakt dobrym projektem nie jest i jeden modelarz nawet go lekko poprawił i zmienił kolory oraz udostępnił. Jest pewna nadzieja, że Duck będzie poprawiony przez Pana Janusza ale dla Ciebie Grzegorz i pierwsza wersja będzie sklejalna. A na wypadek ewentualnego pojedynku na Duck-i : GK vs Ceva, rezerwuję sobie miejsce w pierwszym rzędzie.
haydee
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 13 2024, 11:11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: haydee »

Cześć, też miałem zagwozdkę z tym "niespasowaniem" przy kadłubie. Ale wydaje się, że ma to sens. To żebro przy kadłubie jest dwuelementowe i musi być prostopadłe do konstrukcji skrzydła i to wcięcie to umożliwia. Styka się ono potem z kadłubem tylko dolną krawędzią. Poszycie skrzydła pasuje wtedy do linii na kadłubie. Tak to sobie przynajmniej wytłumaczyłem 😁.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: ndz kwie 21 2024, 15:26 ...dołożyłeś kolejny 1 cm do rekordu...
:mrgreen: O dziwo, sam jestem zadowolony z dotychczasowego przebiegu prac. Jest parę miejsc niezbyt udanych - w sensie "odbiegających od oczekiwań". Za wcześnie jednak by odtrąbić "sukces". Jestem bowiem dopiero w połowie drogi, a model samolotu można zj..ć na każdym etapie.
Na przykład i przede wszystkim na etapie skrzydeł.
haydee pisze: ndz kwie 21 2024, 18:47 i musi być prostopadłe do konstrukcji skrzydła i to wcięcie to umożliwia.
Zgadzam się, że żebro przykadłubowe jest zaprojektowane tak jak piszesz. Niemniej rozważam inną opcję - zamknięcie żebrem skrzydła jak na foto (keson się przesunął przy pozowaniu - powinien być w czarnych liniach na poszyciu) :

Obrazek

Jakoś bardziej mi to pasuje. :roll:
Choć trzeba ściąć rogi obu "półżeber".

Skoro jestem ponownie, to jeszcze jedna kwestia. Model wydany w Quest przewiduje przyklejenie końcówek skrzydeł na dwie wręgi. W wydaniu MPM dorysowano pasek łączący. Jednak nie przewidziano, że powoduje to konieczność pomniejszenia końcówki szkieletu o grubość sklejki.
Narysowałem sobie czarnym ile zeszlifować:

Obrazek

I papierem ściernym delikatnie zdjąłem nadmiar na obwodzie żeberka i kesonie:

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
haydee
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 13 2024, 11:11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: haydee »

Też robiłem na pasek ale miałem inny problem. szkielet skrzydła był za długi o kilka mm względem poszycia i było sporo ścinania krańcowego żebra. Jak w MPM?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

haydee pisze: ndz kwie 21 2024, 21:17 szkielet skrzydła był za długi o kilka mm względem poszycia i było sporo ścinania krańcowego żebra. Jak w MPM?
Widziałem w Twoich wpisach. O dziwo, u mnie nie ma takiego problemu. Może jakieś mikrony keson wystaje, ale generalnie pasuje. Końcowe żebro podkleiłem tekturą 0,5 mm.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
haydee
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 13 2024, 11:11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: haydee »

Podejrzewam, że ten rozjazd jest gdzieś po mojej stronie bo reszta modelu jak do tej pory jest bardzo dobrze spasowana. Nie mogłem jednak znaleźć konkretnego miejsca. Użyłem laserów z MPM , one mają tak z 1-1,5 mm grubości może tu leży problem.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

haydee pisze: pn kwie 22 2024, 12:52 Podejrzewam, że ten rozjazd jest gdzieś po mojej stronie...
Myślę, że tak i nie :haha:
To zależy do czego pasowałeś położenie.
Grzebałem chwilę, przy jednym skrzydle. Dopasowując do krawędzi zewnętrznej wyszło mi przy kadłubie, że szkielet wystaje milimetr dołem i odrobinkę górą. Jak dodasz grubszą tekturę to może być odpowiedź.
Autor miał jakiś pomysł. Nie zawsze łatwo jest odgadnąć co miał na myśli. Instrukcja rysunkowa w tym modelu średnio pomaga ;-) .
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ