Coś zaginionego "HALNY"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Powoli ale najważniejsze, że do przodu.
Ja swojej córce dawałem ścinki i klej i sama kleiła, teraz w wieku 4,5 roku sama już wycina i klei różne obrazki.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Witam ponownie. Tym razem chcę zaprezentować prace nad relingiem , dlaczego… ocenę pozostawiam forumowiczom, Piterski no to poszedłem za Twoją radą, o dziwo czasami daje mi coś wyciąć, ale pod warunkiem że dam jej wycinaki do zabawy :D
Co do relingu, starsza wersja strasznie mi się nie podobała, za prosta.. cóż człowiek się uczy, a teraz po kolei jak to szło najpierw zwijałem rureczki z papieru oczywiście 1mm potem „wiercenie dziurek” następnie poprzeczki, one wykonane z tworzywa udało mi się tutaj kupić takie cudeńka z tworzywa sztucznego o odpowiedniej grubości, wiec reling w większości jest składany tylko poręcz wierzchnia jest przyklejana… oczywiście nie obyło się bez wypadku, przy dopasowywaniu do modelu i podgrzewaniu aby dopasować krzywiznę, co zrobiłem… przetopiłem się przez jedną z poprzeczek :D cóż nikt nie mówił że będzie łatwo. Jak coś mam już wprawę wykonam drugą :D
Co do zwijania rurek, w wątku „pomysły….” Znalazłem jak zwijać naprawdę cienkie rureczki z papieru, na zakładkę, ale oczywiście zakładka straszni mi się nie podobał więc poszedłem o krok dalej, dla bardziej ciekawskich jak znajdę czas opiszę proces produkcji, mniej więcej wygląda on tak że rurki są z dwóch warstw sklejone na krzyż. Jak będziecie chcieli to opiszę i zilustruję


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

b_milek pisze: krzyż
Słowo klucz ostatnimi czasy :haha:

Miło popatrzeć na taką rzadkość , jak model jednostki cywilnej , nie naszpikowanej armatkami :lol:
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Proszę o pomoc.. ostatnio modne jest takie tworzywo sztuczne, ni diabła nie wiem jak się nazywa, ale nie to najważniejsze jest, bo to mam , chodzi raczej czym to ustrojstwo kleić... cyjano podobne jakoś nie do końca to łapie i części się rozpadają.. wykonuje końcowe elementy do modelu i sklejam ze sobą rurki o średnicy 1 mm z powodów wyżej opisanych, skręcam je z papieru i sklejam. Zakładam że o wiele prościej było by z tego tworzywa to robić, jedno zrobiłem ale za dużo czasu trzeba poświęcić na wysychanie.. a i tak przy jakimś lekkim dotknięciu rozpada sie to... tak więc pomóżcie.... jutro postaram się pokazać o co dokładnie chodzi na fotkach.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1099
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 193

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

polistyren?

pręty polistyrenowe - polecam evergreen'a
http://www.techno-hobby.com/search.php? ... polistyren

arkusze polistyrenowe
http://www.symbol.net.pl/sklep/?p=produ ... Category=6

i da się elegancko kleić CA
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Możliwym jest Piotrze że milkowi wcale nie chodzi o polistyren bo to jego tworzywo rozpada się po sklejeniu klejem CA.
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Piiotr80 ma rację chodziło o polistyren...

Obrazek

rureczka z papieru musi mieć około 1 mm średnicy, oczywiście da się to zrobić, ale po co marnować czas, to już sztuka dla sztuki sama w sobie, a przecież nie chodzi o zwijanie rureczek przez pół dnia, tylko w miarę dokładne odwzorowanie danej części.
Tak więc zakupiłem pręciki polistyrenowe jak piszecie, i zaczynam się tym powoli bawić, winą może jest mój klej cyjanoakrylowy, prawdopodobnie jest za rzadki i stąd mam kłopoty, że po sklejeniu to po prostu jak "mocniej" się dotkinie to się rozpadają. Zastanawiałam się czy aby nie kleić tego klejami pochodnymi rozpuszczalników, wtedy prawdopodobnie tworzywo się rozpuści, tylko czy aby tak jest rzeczywiście, muszę przetestować,
Tomaszu D oglądając Twoją relację Bismarka zauważyłem że właśnie z tego tworzywa go wykonujesz, wiec pytanko do Ciebie skierowane jakim to właśnie klejem robisz. cyjanoakryle czy pochodne rozpuszczalników?
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Używam tylko i wyłącznie klejów CA w trzech rodzajach - Rzadki, średni i gęsty.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Rozpuścić trochę polistyrenu bezbarwnego w tri lub acetonie i też będzie dobry klej.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Z powodu braku czasu informuję stałych oglądaczy, że praca wre w tempie zastraszającym.
Do rzeczy, ukończyłem reling, zamocowany, pomalowany, w między czasie wykonałem parę drobiazgów, dzisiaj wstawię jedno zdjęcie, postaram się w najbliższym czasie sfotografować stan faktyczny modelu na dany dzień. Powoli powoli brnę do końca, część ta jest mała zapomniałem położyć miarkę :D za jakość przepraszam, ale ciemno już jest, i nie chce mi sie sprzętu rozkładać :D
Obrazek
ODPOWIEDZ