Numer 4/1989 Małego Modelarza na listę UNESCO !

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

karampuk
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 22 2005, 20:59

Numer 4/1989 Małego Modelarza na listę UNESCO !

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karampuk »

Heyka !
Ponieważ wakacje można uznać za rozpoczęte, wybrałem się dzisiaj na poszukiwania jakiegoś kartonowego modelu do sklejania za w miarę przystępne pieniadze. W moim "ukochanym" mieście Łodzi, na ul. Piotrkowskiej jest taki antykwariat, w bramie, po schódkach. Po wejściu odnalazłem półkę na której leżało sporo mocno podniszczonych egzemplarzy pism z modelami do sklejenia. Wśród nich odnalazłem Małego Modelarza z modelem czołgu pływającego T-38. Był to jedyny model czołgu z pośród wszystkich tamtejszych modeli. Ponieważ egzemplarz ten wyglądał jak WYCIĄGNIĘTY PSU Z GARDŁA, nawet strony z opisem budowy były podarte, a sam druk arkuszy pozostawiał wiele do życzenia, spodziewałem się że nie będzie on kosztował więcej niż jakieś 3, no może 4 zł. Biorąc pod uwagę, że na ul. Chocimskiej w Wa-wie MM-y w dobrym stanie są za "piątaka". Przesympatyczna pani oznajmiła mi, że ów egzemplarz kosztuje 15 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak mnie zatkało, że odłożyłem owego MM-a na półkę powiedziałem grzecznie dowidzenia i wyszedłem. Przecież nowy nr w kiosku kosztuje 18 zł.....?
Potem zrozumiałem jak cennym numerem jest łasnie ten numer MM-a. Przecież to ostatni Mały Modelarz wydany w PRL-u! Chyba jutro wrócę do tego antykwariatu i kupię ten numer! Nie będę go sklejał! Za kilka lat będzie miał jeszcze większą wartość!

P.S. Autor niniejszego felietonu jest "niedzielnym modelarzem", skleja rzadko, z braku czasu, a na forum zalogował ię jedynie aby podzielić się tym szokującym go wydarzeniem!
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Trzeba by takie cudo w ramki oprawić :)
Widziałeś jakie ceny potrafią osiągać te najstarsze wydania MM na allegro.
Witamy w naszym gronie i mm nadzieję ze Ci się spodoba i zostaniesz.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Markus
Posty: 164
Rejestracja: czw kwie 22 2004, 20:47
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Markus »

Zerknij tu : http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=55068793

nawet z przesyłką wyjdzie Cię taniej :lol:
Jak zachować pokój, pozostaje niestety tajemnicą wojskową.
http://s2.darkpirates.onet.pl/c.php?uid=61266
Jaroslaw
Posty: 110
Rejestracja: czw paź 28 2004, 21:37
Lokalizacja: Nidzica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaroslaw »

Szkoda niestety, że więkrzość takich egzemplarzy nie nadaje się do sklejania ;( mogą służyć tylko za eksponat (chyba, że ktoś sobie go przerysuje komputerowo)
odszedłem dawno ale myśle nad powrotem, nie wiem z jakim modelem ale milczeniem odpokutuje moją nieobecność
karampuk
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 22 2005, 20:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karampuk »

Tak na marginesie to mam pełen szacunek do Małego Modelarza! Wkońcu chyba wszyscy z nas wychowali się na tym piśmie.
A że ten model nie zabardzo nadawał się do klejenia to prawda. pomijając plamy po herbacie, lub czyms gorszym, był słabo wydrukowany. Poza tym autor w opisie z tego co pamiętam zalecał używanie szpachli modelarskiej, więc . . . wiadomo!
Piotr D.
Posty: 133
Rejestracja: ndz lis 30 2003, 18:08
Lokalizacja: szczecin
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr D. »

Karampuk, trafiłeś na tani antykwariat... W szczecinie, na ul. Jagiellońskiej (o ile mnie mózgownica nie myli), jest antykwariat marynistyczny. Mają tam sporo modeli... Średnia cena MM z lat 80-tych to 20-25 zł, a za najnowsze wydanie Burzy z tegoż wydawnictwa winszowali sobie coś koło 15 (3 x więcej niż w LOKu)
pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Grzegorz Nowak (W)
Posty: 242
Rejestracja: wt cze 03 2003, 23:47
Lokalizacja: Łódź-Wieluń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz Nowak (W) »

karampuk - a zajrzyj do tego co jest w bramie "przy Chińczykach" na Pietrynie - tam jest też salon GSM i sklep spożywcy w okolicy - nazywa się Merlin.... powinno być taniej...
co do Bazaru - to pooojechali z ceną :) za tego śmiecia :D bo widziałem, ale więcej niż 2 PLN bym nie dal za niego...
albo wejdź do ModelFana - może też go ma.. i na bank taniej będzie
nie każdy święty garnki lepi
Awatar użytkownika
Grzegorz Nowak (W)
Posty: 242
Rejestracja: wt cze 03 2003, 23:47
Lokalizacja: Łódź-Wieluń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz Nowak (W) »

a i jeszcze co do sklejalności - nie jest zła, zdarzyło mi się ten model kiedyś "popełnić" i nie miałem z nim problemów :) tak więc ta szpachla to może być trochę na wyrost...
ale trza uwzględnić stary pożółkły papier...
nie każdy święty garnki lepi
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Skoro jest datowany 4/89, to pewnie tak naprawde ukazał się gdzieś pod koniec 1990, więc już kapkę po PRL'u. :lol: Czy ktoś wie, który numer LOK autentycznie wypchnął jako ostatni ery realnego socjalizmu?
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

cygielski pisze:Skoro jest datowany 4/89, to pewnie tak naprawde ukazał się gdzieś pod koniec 1990, więc już kapkę po PRL'u.
Niekoniecznie, z tego co kojarze, to opóźnienia w wydawaniu poszczególnych numerów MM-a zaczęły się ok.1998 roku. Pamiętam, że w latach poprzednich ( a dokładnie od 1993 roku, od tego roku lepie kartony) numery wychodziły dość systematycznie.
ODPOWIEDZ