Druk atramentowy a termiczny

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mr_tom
Posty: 125
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 14:05
Lokalizacja: Lesko

Druk atramentowy a termiczny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr_tom »

Jestem na etapie kupna urządzenia wielofunkcyjnego i spotkałem się własnie z czymś takim. Urządzenie HP ma druk termiczny a Epsona atramentowy. Nie mam pojęcia co to jest za różnica dlatego będe wdzięczny za wyjaśnienie.

Swoją drogą jeśli ktoś może mi polecic jakieś urządzenie wielofunkcyjne (dla studenta :) ) to jestem otwarty na propozycje.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Po pierwsze co to jest 'urzadzenie wielofunkcyjne'?

Druk atramentowy jest prosty. Masz glowice, ktora wypluwa z siebie malusie kropelki atramentu z 4 zbiorniczkow. Kropelki te tworza kolorowy obraz na kartce papieru.

Druk termiczny, hm... kiedys bylo cos takiego jak drukarki termosublimacyjne. W uproszczeniu byla to drukarka iglowa (nie wiem czy pamietasz, byly kiedys w biurach i robily 'zyyyy, zyyyyy, zyyyyy') tyle ze o duzo wiekszej rozdzielczosci. Do druku potrzebne byly specjalne kolorowe folie. Rozgrzane igly w glowicy uderzaly w te folie, z ktorej uwalniala sie kolorowa mgielka i osiadala na papierze tworzac obraz. Jezeli to jest ta sama technologia, to odradzam kupno. Bardzo droga eksploatacja.

Najlepiej podaj nazwy tych urzadzen, to mozna bedzie znalezc jakies informacje.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Marcintosh - Urządzenie wielofunkcyjne to drukarka + skaner + ksero + ewentualnie czytnik kart w jednym

mr_tom - spójrz TUTAJ - wyjaśnieją co to druk termiczny w drukarkach

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Zainteresowal mnie ten temat i troche poczytalem.
Zapomnij o termosublimacyjnych drukarkach, ktorych pisalem - nie o to chodzi.

Generalnie sa dwa rodzaje glowic drukujacych:
- termiczne, kropelki tuszu wystrzeliwane sa poprzez podgrzewanie i chlodzenie glowicy (tworzy sie proznia itd)
- piezoelektryczne, kropelki tuszu wystrzeliwane sa przez mikromembrane
Dwie rozne technologie, efekt ten sam :-) Glowice piezoelektryczne daja lepsza kontrole i lepsza rozdzielczosc. Kropka jest mniejsza, dzieki czemu przy druku zdjec otrzymujesz gladsze przejscia pomiedzy kolorami. Natomiast tusz lubi zasychac w glowicy jezeli nie korzystasz z drukarki czesto.

Jezeli chodzi o wybor urzadzenia wielofunkcyjnego to ja byc sie zdecydowal na takie, ktore ma wbudowany ekspres do kawy.

Osobiscie zawsze preferowalem Epsona. Ale to jest subiektywne odczucie.
Awatar użytkownika
mr_tom
Posty: 125
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 14:05
Lokalizacja: Lesko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr_tom »

Dziękuje za pomoc. Marcintosh podałeś bardzo istotną dla mnie wiadomoś o jakości druku.

Jeśli idzie o urządzenia za którymi się rozglądałem to liczyły się dla mnie HP PSC 1510, Epson CX 3650. Skłaniałem się ku Epsonowi, który wprawdzie jest słabszy (zwłaszcza skaner), ale tusze (zwłaszcza te nieoryginalne) są tańsze niż w przypadku HP. Wiem że mi zaraz powiecie kilka słów o oryginalny tuszach i ich zamiennikach, ale to jest potrzebne mi do dośc sporych ilości druku, gdzie jakoś wcale nie jest najważniejsza. I nie mam zamiaru też nałogowo drukowac fotografii. Ale wracając do tematu to znalazłem jeszcze Canona MP130. W sumie najdroższy z nich ale prezentuje się najlepiej (zwłaszcza w kwestii eksploatacji). Nie chce Lexmarka bo mam Z605 od 2 lat i nie jestem zbytnio z niej zadowolony (gościu mi go wepchnął bo skorzystał z małej mojej wiedzy w tej dziedzinie).
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Kolega mial Lexmarka i troche drukowalem na takim kombajnie i nie byl w ogole rewelacyjny.

Osobiscie mam duzy dystans do kombajnow. Bo to ani dobry skaner ani dobra drukarka. Chyba kupilbym osobne urzadzenia.
Awatar użytkownika
mr_tom
Posty: 125
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 14:05
Lokalizacja: Lesko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr_tom »

Rozumiem twoje stanowisko. Mnie zależy na oszczędności miejsca dlatego myśle o takim kombajnie. Poza tym jakbym chciał kupic oddzielnie drukarke i skaner w łącznej cenie takiej jaką chce przeznaczyc na kombajn to dostałbym niemal to samo co dostane w tym kombajnie (jeśli idzie o rodzielczośc czy prędkośc pracy). Jak już jednak będe potrzebował naprawde konkretnego sprzętu to raczej napewno będe szukał urządzeń oddzielnych.
ODPOWIEDZ