*[Relacja/Statek] "Santa Maria" MM 9/71

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Kolej na działa. Było tu trochę gimnastyki. Otwory w burtach są prawie przy samym pokładzie. Myślę że to jest błąd opracowania i nie dało się tego podnieść w żaden sposób. Chyba że przemalować cały okręt. Lawety zaś wysokie tak że nie było możliwości wpasowania działa do otworu. Postanowiłem więc działa zrobić po swojemu.
Obrazek

Armatę wykonałem z patyczka, perścienie na niej z cienkiego drucika i pomalowane czarną farbką. Lawetę zrobiłem w ten sposób żeby obniżyć łoże armaty do otworu w burcie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr wrz 21 2005, 14:19 przez Roinok, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Dalszy przebieg budowy. Kołkownice, jest ich trochę i różnego rodzaju. Te na burtach trzeba było dopasowywać. Kołki zrobine z wykałaczek. Alem się tego nastrugał.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Czas na następny element. Kabestan po sklejeniu był za długi i nie pasował w światło otworu pod pokładem dziobowym. Trzeba było coś z tym zrobić. Skróciłem środkową część kabestanu o 3 mm.
Kotwiczki wykonane z kartonu nasączonego cjanopanem, tylko oczko zrobione z drutu.
Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Doszła jeszcze szalupa. Element jej nie bardzo chciały pasować ze sobą i jakoś mi nie pasuje do statku. Tak jakby była w innej skali niż cały statek, ale możę się mylę. Dulki w szalupe byłu zaprojektowane jako przedłużenie oklejek burt i spodu i nijak nie pasowały do obrzeża, więc zrobiłem je jako osobny element. Wiosła z wykałaczki i kartonu.
Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

I dochodzimy do momentu gdzie wycinanka się praktycznie skończyła (nie licząc bloczków jufersów i innych drobiazgów), a do końca jeszcze bardzo daleko. Najpier był dylemat z czego maszt. Kiedy tak chodziłem sobie po miejscowym bazarku trafiłem na komplet drewnianych przyborów (koszt 5 zł) które idealnie nadały się na maszty i reje. Po odcięciu części szerokiej wkręcałem do wiertarki i papierem ściernym doprowadzałem do właściwej średnicy.
Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Moje ręce bardziej się nadają do trzymania łopaty :cisza: , a nie do takich chirurgicznych operacji jakim jest montaż takielunku.
Ale do rzeczy walczymy dalej zaczynamy od grotmasztu. Podwięź burtową robię z kartonu nasyconą cjanopanem żeby się nie zerwała przy naciąganiu wanty. Trochę przyozdabiam ziarkami maku imitując śruby.
Obrazek

Następnie łączenie podwięzi z jufersami.
Obrazek

I moment naciągania want

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr wrz 21 2005, 16:02 przez Roinok, łącznie zmieniany 3 razy.
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Do otworów w jufersach zrobiłem sobie specjalny przebijak z igły lekarskiej 0,7 mm.
Obrazek

Otwory robiłem przed wycięciem elemetu. Każda próba zrobienia otworu po wycięci kończyła się uszkodzeniem elementu.
Co do podwięzi to wiesz mi że próbowałem zrobić to w jednej lini ale się nie dało. Żeby zrobić prawidłowo trzeba by jeszcze raz zrobić nową rozporę grotwantu i inaczej rozplanować w niej otwory na wanty, ale tak jest umocowana że nie da się jej zdemontować nie uszkadzając burty.
Cały czas mam wrażenie że kto inny opracowywał tą wycinankę , a jeszcze ktoś inny rysował, bo nie możliwe żeby jedna osoba zrobiła aż tyle błędów.
Na olinowanie używam nici krawieckich, które przeciągłem przez wosk, ale i tak na zdjęciach widać owłosienie. O niciach lekarskich też czytałem w Modelarzu. W następnych żaglowcach (o ile do nich dojdzie) spróbuje je zastosować.
Ostatnio zmieniony śr wrz 21 2005, 14:35 przez Roinok, łącznie zmieniany 1 raz.
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Olinowanie stałe jest już zrobione, maszty na swoich miejscach. Było trochę żąglerki pomiędzy nitkami. To jednak dopiero wstęp, jak dojdą reje i żagle to dopiero będzie ciasno.
Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

No i przyszedł okres porażki. Szycie żagli mi nie wyszło. Po prostu nie podobają mi się. Zastosowałem stare prześcieradło tak ja radził pan Cezary Grodzicki na PWM następnie farbowanie, krochmalenie, prasowanie i szycie poszczególnych brytów. Efekt jest kiepski, bryty wyszły krzywo, struktura materiału jest za gruba. Ręce mi opadły, a jeszcze wczorajsza awantura na forum całkiem mnie dobiła. Muszę spokojnie przemyśleć parę dni co z tymi szmatkami zrobić.
Obrazek

Pozdrawiam Roinok
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Obrazek
Santa Maria i Zuza_, która swojm podstępem doprowadziła do tej relacj

Kontrola postępu budowy żaglowca :D
Ostatnio zmieniony śr wrz 21 2005, 14:48 przez Roinok, łącznie zmieniany 1 raz.
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
ODPOWIEDZ