*[Relacja/Samolot] Bleriot XI [GPM]

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

*[Relacja/Samolot] Bleriot XI [GPM]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Obrazek

No to zaczynam nową relację. Obawiam się, że może nie być zbyt dynamiczna, bo dużo obowiązków na głowie, ale ponieważ jest troszkę wolnego to podobnie jak inni postaram się wykorzystać ten czas konstruktywnie i zrobić jak najwięcej przy modelu. Model miał być z założenia tylko na rozgrzewkę, przed czymś "grubszym" :), ale że lubię sobie komplikować życie to moje zamiary nie wyszły. Tak więc zamiast "fabrycznych" części postanowiłem porobić wiele sam. W zasadzie z wycinanki na razie użyłem tylko fotel, orczyk i hmm koło sterowe :). Reszta konstrukcji to paski tektury modelarskiej cięte olfą, malowane i lakierowane. Efekt niezły, choć po po porobieniu zdjęć widać niedokładności, makro jest bezlitosne. Rzeczy które się nie rzucają normalnie w oczy tu urastają niebywale, jak np końcówki nitek, które będę musiał jeszcze popodcinać. Jak dotąd nagłowiłem się najbardziej nad zabarwieniem kalki, z której zrobione będzie płótno. Strzałem w dziesiątkę okazał się proszek z kredki pastelowej. I jeszcze kilka zdjęć: kabinka

Obrazek

Obrazek

Statecznik i tył ramy kadłuba
Obrazek

a tu statecznik poziomy i stery wysokości jeszcze niekompletne i nieoszilifowane na gotowo
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

W trakcie długiego weekendu przyplątała się do mnie jakaś grypa, więc zrobiłem mniej przy modelu niz zamierzałem :( , no ale jednak udało się zrobić statecznik poziomy i stery wysokości wraz z drobnicą, a w trakcie produkcji jest zbiornik paliwa. A teraz zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj,
widać wyraźnie, że w Twoim modelu linki napinające kratownicę kadłuba (zastosowane do tego nici) są (nawet dość grubo) plecione. Czy było też tak w oryginale? Stan napięcia niektórych linek też jest chyba nie za bardzo…
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Hmm, to w zasadzie mój pierwszy model w którym robiłem takie linki w kratownicy, nie miałem doświadczenia w tym temacie i wiem że nie jest idealnie, teraz zrobiłbym to inaczej. Ale już tyle czasu robię ten model że chce mieć go za sobą, a doświadczenie wykorzystać w kolejnych modelach. Spodobały mi się ostatnio takie pionierskie maszyny :). Co do napięcia i grubości, na zdjęciach rzeczywiście nitka wyszła grubo, na żywo na szczęście wygląda to ok, może także dzięki temu, że nitka jest czarna i tak nie rzuca się w oczy. Ale będę już następnym razem korzystać z drutu miedzianego, tylko dojdzie malowanie na stalowy kolor. Dzięki za konstruktywną krytykę :).
Obrazek
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Trzeba było użyć szarych cienkich nici krawieckich i nasączyć je kaponem usuwając nadmiar kaponu przez przeciągnięcie mokrej nitki między palcami. Taka nitka nie jest "włochata", jest cienka i sztywna jak drut (powtarzam to chyba już do znudzenia). Może jeszcze nie jest za późno i da się nitki wymienić.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

No właśnie, niestety, za późno rama złożona w całość, trzeba by odklejać od niej wszystko, klejone było na CA i lakierowane :) . O caponie przeczytałem długo po sklejeniu ramy :), przez jakiś czas nie zaglądałem na forum no i jest efekt :/. Teraz już dociągnę model do końca z czarną nitką, następnym razem będzie inaczej. Tak jak wspomniałem drut lub szara nić według patentu Ostoi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Prace przy Bleriot posuwają się poowooli do przodu, zbiornik i poszycie:

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Camilllo pisze:poszycie:
Z czego to poszycie? - japonka cellonowana?
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Camilllo pisze:Jak dotąd nagłowiłem się najbardziej nad zabarwieniem kalki, z której zrobione będzie płótno. Strzałem w dziesiątkę okazał się proszek z kredki pastelowej.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Dokładnie Tempest :), poszycie to zwykła kalka techniczna zabarwiona pastelą, tyle, że już nie proszkiem a normalnie cała kredką (szybciej a efekt taki sam). Jeden bubel jaki się z tym wiąże to to, że strasznie ciężko się to przykleja, ma na to też wpływ lakier na ramie.
Obrazek
ODPOWIEDZ