*[Relacja/Okręt] Biała Aurora

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Prace przy Aurorze wielkimi krokami zbliżają się ku końcowi. Ale i tak pewnie dzisiaj wcześnie spać się nie położę. Skończyłem działa 152mm. Przy 75-tkach strasznie "dałem ciała". Wszystko przez taśmową produkcję i chyba zmęczenie. Mianowicie 10 dział wystawionych prze nadburcie na 99% nie powinno mieć osłon. Ja zrobiłem je dla wszystkich dział i co gorsze przykleiłem do pokładu. Przez to część z nich nie chciała się wychylić (bo przeszkadzały właśnie te osłony - nie wiem co za zaćma mnie wtedy opanowała). Na zdjęciach oryginału kiepsko widać te fragmenty, a współczesna Aurora ma zdemontowane działa 75mm. Będę musiał to w cholerę wszystko wyciąć dzisiaj. Już wydrukowałem sobie zapasowe podstawy. Ależ ja głupi jestem... Niestety to chyba jednak też pośpiech.

Teraz 152mm, dość mocno przeprojektowane. Na podstawie szkicu i zdjęć (współczesnych) armaty rozrysowałem ją w Corelu

Obrazek

Widać etapy produkcji, która pochłonęła bite trzy dni. Korekty poza częściami papierowymi wymagała również lufa, która toczona była z myślą o schowaniu końcówki w kartonowym "pudełku" stanowiącym obudowę działa. Końcówkę dosztukowałem z izolacji po przewodzie elektrycznym. Kolejne etapy widać na zdjęciach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodam jeszcze, że pokrętła są wycięte laserowo. Chciałbym w tym miejscu podziękować Panu Rafałowi Drzymulskiemu, z Draf Model, za wycięcie tychże pokręteł. Na moje pytanie są w ogóle w ofercie takie detale, Pan Rafał zapytał tylko jakie potrzebuję i za kilka dni przyszedł list z gotowymi elementami. Jeszcze raz bardzo dziękuję!
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
malyGlod
Posty: 54
Rejestracja: ndz sie 27 2006, 12:38
Lokalizacja: Landsberg a/Warthe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: malyGlod »

Witam

Od pewnego czasu obserwuje relacje z budowy ale sie nie odzywalem.
Teraz pozostanie obojetnym wobec przebiegu prac i jakosci modelu byloby po prostu grzechem.

Nie bardzo wiem jakich slow uzyc, gdyz wszyscy juz pochwalili autora i jego zdolnosci wszystkimi dostepnymi superlatywami.
Pozostaje mi powiedziec ze szczeka to juz dawno gdzies na podlodze sie wala a ja nie moge oderwac oczu od Aurory...:shock:
Wspanialy model...pieknie i czysto wykonany.Nic tylko patrzec i brac przyklad :)

Genialnie :spoko:

P.S.
Z czego najlepiej robic olinowanie okretow?
Pozdrawiam

Paweł

-------------------------------------
Ponowny rozruch czyli zamieszanie w stoczni
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Przerywam tą dość długą ciszę w wątku Aurory. Krążownik nie jest jeszcze całkowicie skończony. Mam zamiar dodać od siebie burtowe trapy, nieco wzbogacić olinowanie i .... poprawić relingi. Niestety wredna żyłka zrobiła mi paskudnego psikusa i powyginała słupki. Można by było przymknąć na to oko, ale sami wiecie.... śnią się potem po nocach krzywe relingi, spocone czoło, zrywanie się z łóżka, itp.
Tak więc zamiast wykańczać model w ruch poszedł nożyk i zaczęła się dewastacja na dziobie i rufie. Część z słupków musiałem zupełnie wyrwać, bo były pokrzywione. Mam jednak nadzieję, że po korekcie będę już mógł spać spokojnie.

Obrazek
Obrazek
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Model od konkursu w Porąbce zmienił się w niewielkim stopniu. Mianowicie poprawiłem relingi (nawet nieźle to wyszło i nie widać miejsca łączenia żyłki). Próbowałem też naciągnąć liny na rufowym maszcie, ale nie za bardzo to "szło" i po męczarniach z 1 liną resztę zostawiłem tak jak jest. Główna trudność to delikatna konstrukcja relingu i jego mocowania do pokładu. Przy mocniejszym naciągu wszystko się zaczęło wyginać a słupki odrywały od podstawy.

Obrazek

Wzbogaciłem też krążownik o 2 brakujące detale. Uchwyty w burcie na dziobie (klejone na prowizorycznie przygotowanym szablonie) i małą fajkę na rufie którą to należało wykonać własnoręcznie (według zamieszczonego szablonu). Nie mając pomysłu na jej wykonanie przeskalowałem siatkę dużej fajki z Aurory i wydrukowałem na zwykłym offsecie. Potem tradycyjnie klejenie na "na lewą" stronę.

Obrazek
Obrazek

W czasie jej mocowania do pokładu przytrafiła mi się dość zabawna (bo szczęśliwie zakończona) przygoda. Trzymając fajkę w pęsetce nie zauważyłem naciągu z masztu rufowego do falgsztoku i zawadziłem o niego. Fajka została wystrzelona jak z procy. Szukałem jej po całej kuchni (jakieś 20m2), gdyż nie uśmiechało mi się ponowne jej klejenie. Oczywiście wstęp do kuchni osobom postronnym był surowo zabroniony a sam zerkałem dokładnie gdzie stawiam stopy (na jasnej terakocie biały karton był prawie niewidoczny). Tak jak już pisałem wcześniej fajka szczęśliwie się odnalazła.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Gratuluję Tomku modelu.
Z wiadomych względów mam do niego sentyment. Rozmawiałem z Piotrem po jego wizycie w Porąbce i potwierdził, że model w rzeczywistości wygląda SUPER!!!. Widziałem go we wcześniejszym stadium w Kruszwicy i już wtedy zapowiadał się rewelacyjnie. Zrób mu dobrą sesję zdjęciową bo zasługuje na to, jak mało który.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Oczywiście sesja zdjęciowa będzie, jak model do mnie wróci do domu :-)
Obecnie Aurora jest w Krasnymstawie gdzie "popłynęła" w bagażniku auta Tomka Guza. Ja niestetny na konkurs nie mogę sie wybrać, czego bardzo żałuję.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Kemot pisze:Ja niestetny na konkurs nie mogę sie wybrać, czego bardzo żałuję.
Buuu... bigosik będzie tęsknił :)
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Cześć!

Nie wiem jak to się stało, ale zapomniałem wstawić galerii skończonej Aurory, o czym przypomniał mi mój imiennik.
Zatem z baaaardzo dużym opóźnieniem chciałem zaprezentować model, który skończyłem prawie 3 lata temu.

Praca nad modelem trwała ponad 2,5 roku (oczywiście nie non stop, zdarzały mi się nawet dwumiesięczne przestoje). Model oceniam jako średnio trudny. Patrząc na opracowanie w 2D wyglądał na prostszy. Tu i ówdzie zdarzały się wpadki autora. Sporo kłopotów jakie napotkałem wynikała jednak z moich przeróbek i próby waloryzowania krążownika (w wyniku czego powstało lekkie załamanie burt na dziobie).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
Kemot
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Dobrze Tomku, że sobie przypomniałeś.
Teraz dopiero widać ile pracy włożyłeś w to, żeby AURORA wyglądała, jak wygląda. Pięknie... :D :D :D
lkemot
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 03 2005, 10:42
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lkemot »

Piękna robota i w końcu zakończona fajnymi zdjęciami. A już miałem zanotowaną w głowie kolejna na forum "Prawie skończoną relację" :roll: - a tu miła niespodzianka
ODPOWIEDZ