*[Relacja/Inne] Przeciwlotnicza rakieta Sa-2 MM 9/74

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

*[Relacja/Inne] Przeciwlotnicza rakieta Sa-2 MM 9/74

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Zachciało mi się rakiety. Założenia były takie: model prosty i współczesny. Ze względu na stary papier (MM 9/74) model przerysowałem używając do tego archaicznych narzędzi: cyrkla, ołówka i linijki. Sam model opracowany całkiem nieźle, kilka szczegółów dodałem od siebie. Malowanie plakatówkami.

Projektowanie rakiety Sa-2 rozpoczęto w 1953 roku, po raz pierwszy zademonstrowana publicznie na defiladzie w Moskwie w 1957 roku. Jest przeznaczona do zwalczanie celów niemanewrujących na średnich i dużych wysokościach. Masowo stosowana w konflikcie wietnamskim, początkowo bardzo groźna -to właśnie ta rakieta zestrzeliła szpiegowski samolot U-2, pod koniec wojny żeby zestrzelić 1 zamolot trzeba było wystrzelić ponad 100 rakiet.

Podstawa
Obrazek Obrazek
łoze rakiety
Obrazek Obrazek Obrazek
rakieta
Obrazek Obrazek Obrazek
i całość złożona na sucho
Obrazek Obrazek


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Coś na dobry początek...hm....
Mało kto wie że system S.A.-2...Dalej będę używał kodowej nazwy Rosyjskiej S-75 został zbudowany jako , no połowicznie mógłbym go nazwać samojezdnym.... Wydaje się to nie wiarygodne ale jednak....Podstawowa różnica względem dzisiejszych samojezdnych wyrzutni rakiet polega na tym iż S-75 musiał być „rozwinięty” czyli kompletnie rozłożony, i to wraz z ze stacjami radarowymi, łączności dowodzenia zasilania itd. ....
W praktyce oznaczało to że system działał w na pół stałych bateriach, ponieważ czas jaki wymagany był do pełnego uruchomienia wielu elementów składowych S-75 to bagatela aż 6 godzin.....

Bardzo nie wielu pasjonatów wie że jednak powstała wersja samojezdna wyrzutni , i postawiono ją na gąsienicowej hybrydzie, opracowanej wspólnie, przy udziale Chińskich towarzyszy...(tajemnicą poliszynela jest to że było kilka rozpatrywanych wariantów umobilnienia S-75 opracowanych długo wcześniej w ZSSR...)

Obrazek Obrazek
Obrazek

Transport, i przemieszczanie samej wyrzutni odbywał się przy pomocy doczepianego podwozia, i holowanego przez ciągnik balastowy...najczęściej przez jedną z wersji KRAZ....Podwozie to było identyczne w swych elementach dla wszystkich przewożonych elementów systemu...Wozy dowodzenia, właściwie przyczepy z nadbudową, osie kół jezdnych miały stałe....

Obrazek
Obrazek

Najnowszą modernizacją S-75 jest S-75-2T (WOŁGA 2T...) i dokonano jej w... uwaga...!!! 2003 roku ..... :idea: :idea: :idea:
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Zapytam ze strony praktycznej: jaki był maksymalny kąt podniesienia wyrzutni? Czy był on stały czy zmieniał sie w zależności od położenia celu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Stały.... około 50stopni...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Pomalowałem całą podstawe i zabieram się za szafki:
Obrazek Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Ramie wyrzutni pomalowane. A tu 2 ciekawe linki na których nawięcej widać: link 1link 2. Przydatne były też zdjęcia modelu Trumpetera
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Model mozna zna za skończony. Szczególnie pięknie to on nie wyszedł, ale to tylko model rekreacyjny, jego główne zadanie to urozmaicenie mojej kolekcji :) Na efekt końcowy wpłyneło też użycie farbki plakatowej, porobiły mi sie smugi i karton sie odkształcił, następnym razem bede malować olejnymi. Sama rakieta zostanie juz biała.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Tez sie zastanawiam nad zrobieniem przyczepy transportowej, troche dokumentacji uzebierałem wiec moze kiedys? :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
H.Lecter
Posty: 20
Rejestracja: czw gru 23 2004, 18:41
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: H.Lecter »

Obiecane fotki.Z przyczyn obiektywnych nieco opóżnione.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ