Tamiya Surface Primer - jak używać?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

Tamiya Surface Primer - jak używać?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Jakiś czas temu kupiłem sobie przez internet Tamiya Surface Primer (L) Fine , czyli podkład w sprayu. Niestety na opakowaniu i dołączonej ulotce nie ma instrukcji w żadnym zrozumiały dla mnie języku. Są tylko japońskie "krzaczki" :D . (Zresztą na żadnym produkcie "chemicznym" z Tamiyi nie widziałem jeszcze opisu innego niż po japońsku. :-? A dla początkującego to jest problem). A jako, że nigdy nie malowałem żadnymi farbami w takiej postaci, to nie wiem jak się tym posługiwać.
Z jakiej odległości psikać, czy przed użyciem trzeba wstrząsnąć? No i może jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć bo japoński opis to jednak spory jest. :D

Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Potrząsnąć, psiknąć, zobaczyć jak wyszło, psiknąć z dalsza, psiknąć z bliższa. Musisz poeksperymentować. Poukładaj w okolicy dużo gazet bo takie psikacze mogą mieć duży rozrzut.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Korzystalem ze specyfikow innych firm. Trzeba dobrze wymieszac, wytrzasac. Psikac z roznych odleglosci. W sumie nie bylem zadowolony z tych co mialem, Revell i cos tam jeszcze, potrafia dawac gruboziarnista powierzchnie, ktora i tak trzeba szlifowac papierem sciernym, lepiej jednak nakladac go samemu, aereografem. Mozna wtedy, przy okazji polozyc kolor bazowy na model, a przy okazji wychodza na jaw niedostatki szpachlowania i szlifowania.

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

A ja uzywam taniego, ogolnodostepnego, szarego podkladu samochodowego i jestem bardzo zadowolony. Zawsze jak kupie nowy to sprawdzam na odcietych ramkach czy sie nie zre z tworzywem.
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

Używać jak każdej farby w spraju. Dokładnie wymieszać, czyli dobrze wstrząsnąć. Nie nakładaj z zamałej odległości, ogólnie spraje Tamiy są bardzo rzadkie i lubią zalewać. Ten podkład który kupiłeś jest bardzo dobry, kładzie się cienko i daje bardzo fajną powierzchnię. Super podkłąd pod wredne jasne kolory, jak żółty czy czerwony. Jak coś jest nie teges spokojnie zmywa się go Wamodem do akryli.

Pozdrawiam

Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. :D
Chciałbym się jeszcze zapytać czy można tym podkładem psikać po pomalowanych inną farbą powierzchniach, czy lepiej nie?
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

No tu to obowiązuje jedna zasada, uważać na to żeby się nie pożarło, spróbuj najpierw na brudno. Lakier jest na specyficznym medium, więc lepiej próbować.

Pozdrawiam

Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Powiedzcie mi, po co dawac podklad, jesli jest natrysnieta farba?

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

gulus pisze:Powiedzcie mi, po co dawac podklad, jesli jest natrysnieta farba?
Bo myślę o wykorzystaniu tej farby nie tylko w celach podkładowych, ale czasami także malarskich.

Trochę popsikałem sobie testowo i naszły mnie dalsze pytania. :D
1. Gdy potrząsam puszką to coś się w środku strasznie telepie. Zakładam, że tak ma być, i że służy to do rozmieszania farby. Ale ile czasu mam trząść, bo zwykłą farbę w buteleczce to mieszam od 5 do 10 minut.
2. Jak długo powinienem czekać na wyschnięcie podkładu, zanim zacznę po nim malować/szpachlować/szlifować?
3. Czy można kłaść drugą warstwę Surface Primera (jak pierwsza niedokładnie mi się położy)?

Wybaczcie proszę moje głupie pytania, ale nigdy nie miałem do czynienia z farbami w sprayu ani z aerografami.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

1. Tak ma byc. Tyle samo.
2. Az bedzie suchy.
3. Tak jak kazda inna farbe. Dwa razy nie powinno byc problemu, a potem zacznie sie robic gruba warstwa i/lub farba nie bedzie schnac, zgina szczegoly, porobia sie zacieki itd.
ODPOWIEDZ