Stojak do malej wiertarki - samorobka

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

Stojak do malej wiertarki - samorobka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Jakis czas temu poszukiwalem takiego malego statywu do malej wiertarki.
Niestety jak zobaczylem ceny oryginalnych wyrobow to podzekowalem.

W rece wpadla mi gazeta modelarska (RC), i tam trafilem na ciekawy artykul opisujacy samodzelne wykonanie takiego statywu.
Usmiechnolem sie do stolarza i wyciol mi odpowiednie deseczki ze sklejki i powycinal odpowienie otwory a calosc za pare zloty.
Po zlozeniu tak prezentowala sie calosc:
Obrazek

Niesty najbardziej niedostepnym elementej calej konstrukcji okazala sie sprezyna. W mojej dziuze nic nie mozna kupic, poza chlebem, jabolem i gwozdzami i do tymi duzymi.
Wiec musialem sobie radzic i zamiast sprezymy zalozylem dwie gumy modelarskie ktore z powodzeniem odciagala calosc do gory.

Ale gdyby ktos mial do odstapienia za akceptowalne pienidze odpowiednia sprezyne to z checia odkupie (dlugosc sperzyny okolo 10-12cm i ma wejsc luzno na pret grubosci 12mm srednio twarda zeby sobie rak nie polamac )

Obrazek

Konstrukcja jak widac prosta jak cep. Jeden element w ksztalcie litery C drugi w ksztalcie L. W L'ce zamocowana jest wiertarka a przez C przechodzi prent z podstawka fi 12mm.
Za pomoca sroby dokrecamy do preta dodatkowy klocek w profilu C, do ktoego jest przykrecona raczka, a niecy klockiem a gora C powinna byc spezyna odpychajaca calosc do gory.
Klocek blokuje polozenie calosc i po pociagnieciu raczki w dol obliza siecalosc sciskajac sprezyne. Gdy puszczamy raczke sprezyna odpycha calosc z powrotem ku gorze.

Aha profil L do profila C jest przymocowany na osce. Dzieki czemu mozna wiertarke obrocic o dowlny kont. Dzieki czemu mozna na przyklad po zamontowaniu tarczy tnacej odcinac zywice lub jakies odcinki drutu. Lub w ogole zamienic to w mala szlifierke.

Po odpowiedmin spasowaniu elementow jest to konstrukcja stabilna i spokojnie daje sie zastosowac w modelarstwie.
Oczywiscie kontrukcje fabryczne na pewno sa lepsze tym bardziej sprzet markowych producentow. Ale na takowy nie mam kasy.

Sprzet jest na tyle sabilny iz bez problemu nawiercilem takowy element:
Obrazek
Tylko wajcha w dol przesow,, wajcha w dol, przesow....

Jak ktos byl by zainteresoany to moge udostepnic skan planu i opis. Uprzedzam opis po czeskiemu.

Pozdrawiam
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

to ja poproszę.
ślij na models(at)gravide(dot)net

pozdrawiam
s.
Awatar użytkownika
imt
Posty: 47
Rejestracja: wt mar 18 2003, 21:00
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: imt »

Proste i genialne.
Również poproszę.
Pozdrawiam
Irek
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

a mi wystarczą fotki które zamieściłeś. Dzięki marciu11. Naprawdę bardzo proste, a jaka wygoda.

Pozdrawiam
Roinok
Ostatnio zmieniony czw paź 20 2005, 8:50 przez Roinok, łącznie zmieniany 1 raz.
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
irQ
Posty: 119
Rejestracja: czw gru 09 2004, 5:37
Lokalizacja: EPBC

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irQ »

tez na cos takiego zachorowałem...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66341324
i tez mnie cena odstraszyła :/ aczkolwiek tamta ma tą zalete ze można obrócic ja o 90°

w kazdym razie tez poprosze planik na h22a5 [a] gazeta.pl
--
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

irQ pisze:tez na cos takiego zachorowałem...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66341324
i tez mnie cena odstraszyła :/ aczkolwiek tamta ma tą zalete ze można obrócic ja o 90°

w kazdym razie tez poprosze planik na h22a5 [a] gazeta.pl
Wsztkich chetnym dzis wieczorem podesle skan.

irQ Byc moze nie do konca sie specyzowalem ale ten stojaczek ma rowniez mozliwosc obrotu tak jak tamta. Jak napisalem profil L do tego C jest na oscie, przez co mozna obracac calosc tak o 90 stopni jak i o dowolny kont.

MarCiu
sasko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sasko »

zdar MarCiu

super stojan
mohol by som ta poprosit o zaslanie planu na tento stojan
moja adresa alexander.kopun@nbs.sk

dakujem

SasKo
ODPOWIEDZ