Nowe parowozy z Modelika

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

MODELIK 23/15 – parowóz bezpaleniskowy Linke-Hofmann Bt

Kolejna propozycja dla modelarzy kolejowych wykonujących modele kartonowe w skali 1:25 to mały wąskotorowy niemiecki parowóz z początku XX wieku Linke-Hofmann Bt. Był to parowóz bezpaleniskowy. Nie posiadał on paleniska i nie wytwarzały pary samodzielnie. Pobierał gotową parę do swojego zbiornika ciśnieniowego i uzupełniał co jakiś czas z zewnątrz, stąd potoczna nazwa „pasożyt”. Tego typu parowozy, zarówno wąsko jak i normalnotorowe, były używane na bocznicach zakładów przemysłowych gdzie występowało duże ryzyko pożaru czy wybuchu, a więc np. gazownie, zakłady zbrojeniowe, rafinerie, fabryki i składy materiałów łatwopalnych.

Model kartonowy wydano jako zeszyt formatu A4. Pomimo niewielkich wymiarów tego modelu zeszyt zawiera aż 6 sztywnych arkuszy z częściami do wycinania (bardzo szczegółowe opracowanie), 3 strony z rysunkami montażowymi i 1 stronę opisu (historia + instrukcja budowy). Autor: Piotr Dakowski. Druk cyfrowy. Cena detaliczna: 35,00 zł. Do modelu dostępny jest zestaw wycinanych laserowo wręgi, kół, detali i grawerowanych tabliczek w cenie detal. 20,00 zł.
Model i zestaw laserowocięty są już dostępne w sprzedaży wysyłkowej w naszym sklepie internetowym www.modelik.pl , tam też można obejrzeć arkusze z częściami, rysunki montażowe, zdjęcia sklejonego modelu i zestaw wycięty laserem. Zapraszam.
Obrazek
Obrazek

MODELIK 24/15 – polski parowóz HCP 1-6-2 „Bułgar“

Najnowszy model Jana „Kierownika” Kołodzieja to chyba jeden z najpiękniejszych parowozów jakie kiedykolwiek zbudowano. Jest to tendrzak z 1931 roku, skonstruowany i zbudowany w liczbie 12 sztuk na zamówienie kolei bułgarskich. Był on dostosowany nie tylko do specyfiki tamtejszych linii kolejowych (duże spadki w terenach górzystych, łuki o promieniu do 250 m i opalanie niskokalorycznym, miejscowym węglem brunatnym), ale też do stawianych przed nim zadań. Na terenie Polski nie zaistniała potrzeba stosowania takiej konstrukcji, zatem dla układu osi 1-6-2 nie ma w zasadzie typowego polskiego oznaczenia. Przyjęte przez nas w wycinance HCP to skrót od producenta (Hipolit Cegielski Poznań), a „Bułgar” to potoczny przydomek tego parowozu. BYŁ TO NAJDŁUŻSZY TENDRZAK JAKI KIEDYKOLWIEK ZBUDOWANO W EUROPIE! Parowozy te były normalnie użytkowane aż do 1975 roku, po czym skasowano je zachowując jeden egzemplarz muzealny. Po tegorocznym remoncie (2015), znowu wyruszył na kolejowe bułgarskie szlaki stanowiąc niewątpliwie dużą turystyczną atrakcję.
Model wydany w formie klejonego bloku A3 zawiera: 29 arkuszy z częściami do wycinania (więcej niż TY-23!), 5 stron z rysunkami montażowymi, 1,5 strony opisu budowy, kolorowy rzut boczny oraz zdjęcia sklejonego przez autora modelu. Druk cyfrowy.
Cena detaliczna: 150,00 zł. Do modelu dostępny jest bogaty zestaw wycinany laserowo zawierający wręgi, ostoję, koła, detale, grawerowane tabliczki i pomosty: łącznie aż 11 arkuszy A3! Cena detal. 100,00 zł.
Model i zestaw laserowocięty są już dostępne w sprzedaży wysyłkowej w naszym sklepie internetowym www.modelik.pl , tam też można obejrzeć arkusze z częściami, rysunki montażowe, zdjęcia sklejonego modelu i zestaw wycięty laserem. Zapraszam do zakupu i sklejenia tego pięknego parowozu.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Niezła maszyna :!:

Kiedy pojawi się model w skali 1:45 ?

Czy Modelik planuje kiedyś wydawać modele kolejowe w skali 1:32 ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

W skali 1:45 pojawi się, ale tym razem wycinankę trzeba "przerobić" nieco inaczej.
Skala 1:32 - osobiście wątpię, jako że to zbyt mało popularne. Natomiast ja zamierzam wypuścić 2-3 parowoziki wąskotorowe w skali 1:16 całkowicie wycinane laserem.
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Ten Bułgar to wygląda jak Okz32 na sterydach :) Pamiętam że był w którymś numerze Die Locomotive.
Tutaj filmik z testów po uruchomieniu zwanego przez miejscowych maszynistów Wielkim Niedźwiedziem
https://www.youtube.com/watch?v=Nm5hy1ieOIk.
Skala 1:32 czyli 1 ma zwolenników ale nie w kartonie. Generalnie znam tylko chyba 3 osoby z Polski które budują modele ruchome w tej skali.
No nic trzeba znowu szykować miejsce w szafie. Jak zwykle Kierownik na święta zapodaje mega pozycje. :D
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Będzie zerówka? Wasza Ekscelencjo – zachwiałeś poważnie moim planem sklejalniczym.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Natomiast ja zamierzam wypuścić 2-3 parowoziki wąskotorowe w skali 1:16 całkowicie wycinane laserem.
Jakaś dziwna "czołgowa" skala :D

Czy to będą parowozy na tor 600mm ? Bo dla 600-setki skala 1:13.3 byłaby wskazana, wtedy rozstaw kół pasowałby do torów LGB (45mm) i byłaby baza do zmajstrowania czegoś być może jeżdżącego.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Borysio
Posty: 15
Rejestracja: ndz lis 07 2010, 23:33
Lokalizacja: KRĘPSKO

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borysio »

Wczoraj zamówiłem "Bułgara" w MODELIKU, wraz z laserami, a jutro listowy mi go dostarczy.
Pozdrawiam: BORYSIO
"Zaletą, która należy do najważniejszych, jest duża wartość dydaktyczna modelarstwa papierowego " - Andrzej Samek
Awatar użytkownika
Borysio
Posty: 15
Rejestracja: ndz lis 07 2010, 23:33
Lokalizacja: KRĘPSKO

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borysio »

Rozpocząłem budowę "Bułgara". Model będzie interesujący ze względu na wielość kół napędowych, co niewątpliwie będzie przyciągało oko oglądacza. Kierownik zapodał, że "Bułgar" pojawi się również w skali 1:45. Odkryłem błędy w wycinance oraz w laserach, które są łatwe do usunięcia, ale jednak są. Dobrze byłoby nie powielać ich w nowej skali. Np. Balansjery: cz. 14 - jest 10, a powinno być 12 elementów, oraz cz. 14a - jest 40, powinno być 48 elementów. Natomiast w laserach błędy dot. szprych - niektórych elementów jest mniej, innych (o tyle samo) więcej. Chodzi o jedno koło - jednych elementów jest 6, a innych 2 szt. Można po ich sklejeniu razem precyzyjnie dociąć (te większe do mniejszych) i będzie OK. (tak zrobiłem). Brakuje przeciwwag do kół trzeciej osi - tych największych. Jednak na rysunku montażowym tych przeciwwag na 3-cim kole nie ma. Kierownik po prostu przeoczył i nie narysował Na te same koła nie ma w laserach cz.19d (oznaczenie w wycinance). W wycinance te elementy są, więc problemu nie ma. Jednak jeżeli w laserach występują wszystkie inne podobne części to wydaje się logiczne, że będą wszystkie i szuka ich na próżno. Zapodaję powyższe bo lubię parowozy Kierownika i z zainteresowaniem oczekuję pierwszego na wąski TOR w skali 1:16. Może w ogrodzie da się go puszczać ? :roll:

Ps. Mam zdjęcia tych niedoróbek (jak by co). Nie wstawiam, bo (przyznaję że jeszcze się nie nauczyłem). :oops:
Pozdrawiam: BORYSIO
"Zaletą, która należy do najważniejszych, jest duża wartość dydaktyczna modelarstwa papierowego " - Andrzej Samek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Witam i cieszę się że ktoś to chce sklejać ;-)
Podstawiony pod ścianą odpowiadam:
Mamy sześć osi, pomiędzy nimi balansjery. Zatem balansjer jest po 5 z każdej strony, czyli 10. Daje to 10 elementów "14" oraz 40 elementów "14a".
Nieco mylący jest tylko jeden szkic z całym układem, który powinien być usuniety ale został - to na nim jest o jedną balansjerę za dużo.

czy na tym obrazku są "brakujące" elementy w laserach?
Obrazek

Plik laserowy jest z założenia inny, bo zastępuje elementy z wycinanki - na przykład inna jest ilośc warstw ostojnic, przy zachowaniu takiej samej grubości. Przy sklejaniu kół pamiętamy, że koła 3 i 4 osi nie posiadają wieńców występowych (obrzeży) - stąd różne ilości.

Czy na tym rysunku przeciwwaga jest narysowana?
Obrazek
Awatar użytkownika
Borysio
Posty: 15
Rejestracja: ndz lis 07 2010, 23:33
Lokalizacja: KRĘPSKO

Re: Nowe parowozy z Modelika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borysio »

Witam !
Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia.
Jeśli chodzi o balansjery to sugerowałem się oczywiście schematem oraz ilością resorów i wyszło mi jak napisałem. Resory wraz z balansjerami mam sklejone i czekają sobie, czyli że będę miał nadwyżkę.

Elementów, które Kierownik pokazuje na obrazku, niestety w moich laserach nie było. Są po nich jedynie wolne miejsca. Nie wyrzucam tych "wytłoczek", więc zawsze mogę sprawdzić. (Odkładam je do skoroszytu A-3). Sprawdziłem i nie było. Najpierw zabrałem się za ostoje, wytłoczki znalazły się w skoroszycie, a ja szukałem w pozostałych arkuszach, stąd moja wątpliwość czy w ogóle one były.

Przeciwwaga jest na tym rysunku, ale nie ma jej "pogrubionej" na rys. poniżej (z rzędem kół), a inne przeciwwagi są "pogrubione". Moje gapiostwo - przepraszam.

Mam pewną metodę postępowania przed jakąkolwiek ingerencją w wycinankę oraz lasery. Najpierw kseruję arkusze ze schematami na których później pracuję. Następnie na największym stole w domu rozkładam wszystkie arkusze z laserami i przeglądając arkusze wycinanki, karta po karcie - zaznaczam jasnym (żółtym) zakreślaczem wszystkie numery tych elementów, na które są odpowiedniki laserowe. Na arkuszach z laserami ołówkiem odhaczam numery, które zaznaczyłem w wycinance. Mam wówczas pełną kontrolę nad tym co jest laserowego, a co nie. Tym razem jednak okazało się, że ta metoda zawiodła. Nie mam bowiem w wycinance zakreślonych numerów 19d i 19k. Po wykorzystaniu części laserowych pozostałości po nich gromadzę ponieważ przydają się do różnych rzeczy. Najbardziej interesują mnie kółka i kółeczka, które posłużyć mogą do wielu innych ... Najczęściej one same wypadają, ale są w celofanowym opakowaniu. Tym razem byłem nawet nieco zdziwiony, że arkusze nie były "pełne" tzn, nie zawierały tych "międzyelementów". Tak jakby przed włożeniem do celofanu powypadały. Te części 19d i 19k łatwo jest dorobić więc problem uważam za rozstrzygnięty.
Poczyniłem powyższe wyjaśnienie ponieważ ten mój wpis w tym akurat przypadku był może zbyt pochopny, ale też dlatego że w przeszłości miałem przykre przypadki dot. modeli wyd. Answer. Ewidentne braki nie zostały nigdy przez tego wydawcę naprawione mimo wielu monitów (wraz z posyłaniem zdjęć). W jednym przypadku nie wyd. Answer, a pan Mariusz "Precyzyjny" pomógł mi, który od autora modelu pana Wandke przesłał mi mailem brakujący arkusz z częściami. W tym miejscu pragnę obu Panom podziękować. Aż prosi się abym dokonał tutaj oceny MODELIKA. Otóż Pan Janusz Oleś wysłał mi następnego dnia prawidłowo wydrukowany arkusz w zamian za pokazany mu mailem arkusz wadliwy. Na ostatnim Paprykarzu Szczecińskim w październiku kilku modelarzy, z którymi rozmawiałem wypowiadali podobne pozytywne opinie o MODELIKU i podobne jak moja negatywne opinie o Answerze.
Reakcja Kierownika na mój post, świadczy przede wszystkim o nim samym, jak również o firmie z którą współpracuje. Dzięki za taką postawę. Piszę te słowa z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Na forum zagląda wielu kolegów, więc wnioski wyciągną.

Kierowniku, całe to zamieszanie może być przyczynkiem do tego aby w procesie wydawniczym w wycinance zaznaczyć kolorem (czerwonym, zielonym lub innym) te numery części, na które są odpowiedniki laserowe. Jakież byłoby to usprawnienie ! Numerowanie arkuszy w wycinance też by się przydało.

Na mojej stronie można zobaczyć m.in. zdjęcia z rozpoczęcia budowy "Bułgara".

https://www.facebook.com/kolejowecacka/
Pozdrawiam: BORYSIO
"Zaletą, która należy do najważniejszych, jest duża wartość dydaktyczna modelarstwa papierowego " - Andrzej Samek
ODPOWIEDZ