Nowości Modelika - maj

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Nowości Modelika - maj

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

MODELIK 7/16 – Parowóz wąskotorowy T39

Model kartonowy dużego jak na wąskie tory, bo 5-osiowego niemieckiego parowozu z 1920 roku. Nowość w opracowaniu Jana „Kierownika” Kołodzieja. Model wydano jako klejony blok formatu A3 i zawiera: 10 arkuszy z częściami do wycinania, 4 strony z rysunkami montażowymi, 1 stronę opisu (historia + instrukcja budowy), kolorowy rzut boczny i kilka zdjęć sklejonego modelu. Druk cyfrowy. Cena detaliczna: 70,00 zł. Do modelu dostępny jest zestaw wycinany laserowo (wręgi, koła, detale, grawerowane tabliczki i pomosty) w cenie detal. 50,00 zł.
Szczegóły w naszym sklepie internetowym http://www.modelik.pl – zapraszam do odwiedzin i zakupów.

Obrazek
Obrazek

MODELIK 8/16 – Parowóz BR 52 z tendrem sztywnoramowym

To nie tyle nowość, co wznowienie (numeru 15/03).
„Ten model ma swoje wady i zalety” - tak twierdzą Ci, którzy go sklejali. Mówiąc ściślej wymaga on podobno od wykonawcy nieco korekt i inwencji własnej, ale efekt końcowy na pewno wynagradza te niedogodności. Kilkanaście lat temu wydane przez „MODELIK” w skali 1:25 modele OL49 i BR 52 były pierwszymi i jedynymi w tamtym czasie na rynku dużymi modelami parowozów. Pojawiały się wtedy chyba na wszystkich konkursach modeli kartonowych i budziły powszechny zachwyt „kosząc medale” i zdobywając laury publiczności. Dzisiaj podobnych modeli jest już sporo (w tym również mutacje tego opracowania), ale i tak ten stary, prawie metrowej długości model w atrakcyjnym wojennym malowaniu prezentuje się fantastycznie. Uprzedzając komentarze w stylu „skoro wiadomo, że model ma jakieś niedokładności można go było przed wznowieniem poprawić” wyjaśniam: przez kilka lat szukałem chętnego który by to zrobił („Kierownikowi” proponowałem to nawet kilka razy), ale nikogo nie znalazłem. Ostatecznie model wydaję bez zmian, ponieważ uznałem, że nie jest on ani lepszy ani gorszy od innych modeli sygnowanych nazwiskiem tego autora (Ci którzy je sklejali wiedzą o czym mówię), a skoro modelarze o niego proszą to nie ma co dłużej czekać. Jeszcze wyjaśnienie dotyczące koloru: zastosowany w druku podstawowy kolor szary należy traktować jako „poglądowy”. Skoro i tak zdecydowana większość modelarzy budujących takie modele waloryzuje je doklejając nity i śruby, a na koniec całość maluje, to nie ma to znaczenia. Właściwy kolor malowania parowozów BR 52 to RAL 7011 (CMYK 40 10 20 80) dla wczesnych wersji, lub RAL 7021 (CMYK 50 10 5 95) dla wersji późniejszych. W opisie modelu na www jest to też podane.
UWAGA: „Kierownika” udało mi się jednak namówić do przygotowania zestawu wycinanego laserowo do tego modelu, w tym na opracowanie od podstaw wszystkich kół (i to w dwóch wersjach). W modelu drukowanym opracowane są inaczej. „Zestaw laserowy” zawiera też podnoszące estetykę modelu grawerowane „kratki” pomostów.
Jeszcze w tym roku do oferty „Modelika” trafią też kalkomanie - zarówno do tego modelu jak i do innych modeli kolejowych, do których kalkomanii obecnie nie ma (dla skali 1/45 również).

Model BR 52 wydano jako klejony blok formatu A3 i zawiera: 24 arkusze z częściami do wycinania, 11 stron z rysunkami montażowymi, 1 stronę opisu (historia + instrukcja budowy) i jedną stronę z kolorowymi zdjęciami sklejonego modelu. Autor opracowania: Dariusz Wandtke. Druk cyfrowy. Cena detaliczna: 120,00 zł. Do modelu dostępny jest zestaw wycinany laserowo (wręgi, detale, koła z rysunkiem montażowym i grawerowane pomosty) - cena detal. 80,00 zł.
Szczegóły w naszym sklepie internetowym http://www.modelik.pl – zapraszam do odwiedzin i zakupów.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: Nowości Modelika - maj

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Świetnie że nowe modele parowozów się pojawiają ale przydałyby się do nich jeszcze jakieś WA-GO-NY. W szczególności wąskotorowe, najlepiej osobowe bo koleby i transportery buraków jakoś mało atrakcyjne są jak mi się wydaje choć pewnie swój urok mają.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Halicz

Re: Nowości Modelika - maj

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

kierownik pisze: To nie tyle nowość, co wznowienie (numeru 15/03).
„Ten model ma swoje wady i zalety” - tak twierdzą Ci, którzy go sklejali. Mówiąc ściślej wymaga on podobno od wykonawcy nieco korekt i inwencji własnej, ale efekt końcowy na pewno wynagradza te niedogodności.
Czym że jest modelarstwo i to kolejowe w szczególności (nie tylko kartonowe), ano wkładem inwencji własnej, jak i dokonywaniem korekt( model jakikolwiek wbrew twierdzeniom niektórych modelarzy -sam się nie składa - trzeba go złożyć i już tu potrzebna jest inwencja i znajomość tematu).
Weźmy taki BR52 w plastiku 1:35 , ci którzy go sklejali wiedzą o czym piszę , ale ci którzy włożyli własną inwencję a szczególnie dokonali korekt aby wyglądem przypominał choć trochę oryginał, ci wiedzą najlepiej czym jest modelarstwo ! :D
Model BR52 z Modelika choć ma "wady i zalety" jest na pewno lepszy od "plastika", a wiem bo sam kleiłem oba :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)
ODPOWIEDZ