K.u.K. Kriegsmarine HUSZAR Class Torpedobootszerstörer 1:700

"In-Box" oraz nowości i zapowiedzi modeli plastikowych.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

K.u.K. Kriegsmarine HUSZAR Class Torpedobootszerstörer 1:700

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

K.u.K. Torpedobootszerstörer Klasy Huszar będzie dostępny teraz w weekend w Pradze.

Intensywnie rozwijająca się marynarka monarchii austro-węgierskiej pierwszy swój kontrtorpedowiec zamówiła w renomowanej , brytyjskiej stoczni Yarrow.
Stocznia ta słynęła z budowanych w niej okrętów torpedowych; dla Austro-węgier budowała akurat serię torpedowców typu "Kaiman" i zadowoleni z nich odbiorcy podpisali ze stocznią kontrakt przewidujący wybudowanie w londyńskiej stoczni prototypu kontrtorpedowca i zakup licencji na budowę dalszych jednostek tego typu w rodzimych stoczniach.

Projekt wybrany został bardzo szczęśliwie; okręty typu "Huszar" oraz podobne budowane były dla kilku różnych odbiorców i cieszyły się dobrą opinią począwszy od udziału w wojnie rosyjko-japońskiej ( typ "Sazanami") aż do końca lat 30-tych XX w ( Typ. "Smyrni"; w marynarce greckiej).

Budowany dla Austro-węgier prototyp ukończono 4.07.1905 roku i po serii prób przybył on na Adriatyk gdzie w tym czasie, począwszy od 27.09.1905 r. rozpoczęto w stoczni S.T.T. w Trieście budowę serii 6 okrętów tego typu. Począwszy od lipca 1907 roku także w nowo powstałej stoczni "Danubius" w Fiume (obecnie Rijeka) budowano kolejną serię 6 jednostek tego typu.

Nim ostatnie z tych okrętów weszły do służby, prototypowy "Huszar" 12.12.1908 roku wszedł na skały nieopodal Cattaro i uległ zniszczeniu przez sztorm. Wrak został jednak podniesiony i dostarczony do stoczni marynarki w Poli, która nie tyle odbudowała , co zbudowała nową jednostkę z użyciem części uratowanych z wraku. Serię uzupełnił, po wybuchu wojny w 1914 roku okręt , ( "Warasdiner";) który, na podstawie tej samej licencji budowano w stoczni S.T.T. w Trieście na zamówienie chińskie.
Tak więc w marynarce austro-węgierskiej służyło łącznie 14 jednostek typu "Huszar":



K.u.K. Torpedobootszerstörer Huszar Class 1:700



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Jurek Biń
ODPOWIEDZ