Holownik pełnomorski Granit / Bazalt [Relacja]

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

bartek88
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 03 2010, 18:58
Lokalizacja: Słupsk

Holownik pełnomorski Granit / Bazalt [Relacja]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek88 »

Witam relacja z budowy przeniesiona z model Team :)
Chciałbym się podzielić z wami moim nowym modelem. Jest to Holownik pełnomorski Granit bliźniacza jednostka Bazalt. Jednostka pływa pod banderą Petrobałtyku. Plany pochodzą z Modelarza 03.1987 r. a wiec stare plany. plany oczywiście powiększyłem.

Oto zdjęcie prawdziwej jednostki:
Obrazek

Dane statku:
Długość 56,40m
Szerokość 13,80m
Wys. do pokładu górnego 6,90m
Wys. do pokładu głównego 4,75m
Zanurzenie 4,70m

Dane modelu:

Długość 94 cm
szerokość 20,5 cm
Wys. do pokładu górnego 15cm
Wys. do pokładu głównego 11,3cm
Zanurzenie 8cm

Napęd modelu 2 silniki elektrycznie z przekładnią 1:3
Ster strumieniowy
2 śruby 4 łopatowe średnica 4.5cm w dyszach
Pompa wody do sikawek

Zdjęcia z budowy:

Oczywiście momentu naklejania wręg na sklejkę darowałem sobie i nie fotografowałem
Początkowe zdjęcia pokazują moment wycinania i ustawiania wręg na helingu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oczywiście model jest o wiele dalej w pracach. Zdjęcia będę pokazywał seriami a potem na bieżąco. Prośba do modelarzy którzy posiadają jakaś dokumentacje tej jednostki czy mogą ją udostępnić chodzi mi o zdjęcia plany itp bo te co mam są skąpe :(


Wyjaśniając model nie jest kryty listewkami. Przestrzenie między wręgami zastały wypełnione pianką wklejaną na klej SUDAL a następnie po wyschnięciu z grubsza pisanka została ścięta nożykiem a dalej papier ścierny i heja :) zdradzę że model dalej został za laminowany tkaniną diagonalną 200g no i oczywiście szpachel szlifowanko szpachel... w międzyczasie zbudowałem tak że pod stawkę pod model i wkleiłem płetwę dzielącą obie śruby.
Fotki :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pierwsze zdjęcia przedstawiają model ściągnięty z helingu. Następnie wyciąłem przedłużenia wręg i położyłem tkaninę i za żywicowałem model.

W ubiegłym tygodniu byłem w Gdańsku i odwiedziłem prawdziwy statek Granit porobiłem własną dokumentację (porobiłem zdjęcia) po rozmowie z pracownikiem który mnie oprowadzał po statku wiele rzeczy zrobiło mi się jaśniejsze. Statek ma sporo zmian które chciałbym wprowadzić również na modelu.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Witam Ponownie.

Nowe zdjęcia przedstawiają szpachlowanie modelu o raz szlifowanie i z powrotem szpachlowanie i szlifowanie i tak jeszcze muszę wygładzić model. Następnie wkleiłem pędnik dziobowy.

Oto fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kadłub jeszcze nie poprawiony ale pokarzę kolejne zdjęcia modelu są to wały napędowe w pędnikach ster strumieniowy oraz stery zwykłe do przycięcia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Hellios
Posty: 165
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 19:34
Lokalizacja: Luzino
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hellios »

Witam

Ciekawy modelik dłubiesz. Kilka razy byłem na tym statku celem serwisownia urządzeń pokładowych, stąd temat mnie zaciekawił.

Jedna rzecz trochę razi, otóż śruba napędowa powinna być umieszczona wewnątrz dyszy korta a u ciebie wychodzi na zewnątrz, no i jakbyś chciał być całkowicie w zgodzie z rzeczywistością dysza powinna mieć inny kształt
...

Czekam na dalsze fotki.


Czy planujesz wierne oddanie redukcyjne statku ?

Pozdrawiam
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

Bartek witamy na tym forum i czekamy na postępy
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
bartek88
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 03 2010, 18:58
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek88 »

Witam one są wewnątrz dyszy tylko na fotkach są wsadzone żeby były. problem też jest w konstrukcji rufy według planów jest ona taka jak ją mam a w rzeczywistości jest trochę inna nie wiem czy to poprawiać czy nie. Dużo ingerencji w skorupę statku chyba że wymyśle co innego. Co do szczegół uf chciałbym wiernie ale dysza kotra i rufa statku już na to nie pozwoli, i jeszcze nie mam takiego dużego doświadczenia to moja 2 redukcja 1 jeszcze nie skończyłem.

Następna porcja zdjęć z opisem :)
Oczywiście szpachlowanie szlifowanie było wielokrotnie powtarzane ale w widocznych zmian to wyciąłem wręgi pod pokład i nakleiłem pokład dziobowy. Zacząłem także robić nadbudówkę ale nie jestem z niej zadowolony wiec zamówiłem na allegro nowy materiał budulcowy i zobaczymy co z niego wyjdzie na dniach chcę zrobi i nakleić odbojnice.

Oto fotki pokładu.

najpierw wycięcie zostawiłem 1 całą wręgę jako wzmocnienie kadłuba
Obrazek Obrazek

teraz pokład
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak z chwili czasu wkleiłem belkę podtrzymującą dyszę korta.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1099
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 193

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Witam kolegę, kolejnego adepta R/C! Będę się przyglądał bacznie budowie. Póki co wygląda bardzo obiecująco, szkoda tylko, że nie z polistyrenu ;) Pozdrawiam
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
bartek88
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 03 2010, 18:58
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek88 »

Witam. Zacząłem robić nadbudówkę ale nie podobała mi się 2 część postanowiłem ją poprawić i wykończyć dalej. Do tego celu kupiłem płytę HIPS 0,25 0,50 i 1 mm. Został mi jeszcze mały trap do zrobienia wraz z 2 nadburciem.
Budując nadbudówkę postanowiłem zrobić też pokład dolny podczas jego rysowania zdałem sobie sprawę że nie mam jak zamontować pokład dolny dlatego i on uległ modernizacji teraz pokład jest solidny i stał się odpowiednim fundamentem pod ściany dolnego pokładu i cały układ wciągarki. Zmontowałem również pokład główny (ściągany) pozostało pokryć go listewkami do realistycznego wyglądu.
A teraz zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tu było widać stary pokład i średniej jakości nadbudówkę.
Nadbudówka :
Obrazek Obrazek
Pokład i ścianki pokładu dolnego:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Poprawki jakie chcę jeszcze zrobić nadburcia a dokładniej wyciąć stare i nakleić nowe z płyty HIPS.
Kupię 2 silniki 500 na 12v.
bartek88
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 03 2010, 18:58
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek88 »

Witam dawno nie uaktualniałem postu, a więc przyszedł czas na to. Model poszedł do przodu nadbudówka jest już prawie cała i nawet jest pomalowana już podkładem na dniach pomaluje ją już kolorem. Mam do niej jeszcze 2 nadburcia wraz z miejscem na lampy sygnalizacyjne ale dokleję je później. W zeszłym tygodniu odebrałem 1 z ważniejszych części w modelu są nimi 2 silniki 500 na 12v firmy graupner. Pozostaje za mocować :) łoże zrobione przekładnia jest 4 do 1 (obroty silnika do wału). Także model będzie miał mocy troszkę :). Pomalowany został tak że kadłub podkładem w celu wychwycenia ostatnich nierówności bu je wyrównać przed malowaniem ostatecznym a dodam ze farby już są. Używam farb firmy MOTIP włącznie z ich podkładem. Pozostaje mi jeszcze do kupienia akumulator no i kończyć model. Mam nadzieję że niedługo odbędzie się 1 wodowanie. Ale będę zwlekał jak najdłużej by mieć motywacje do jak największego wykończenia modelu przed wodowaniem. Jutro będę chciał skleić pokład załadunkowy z listewek mam już je docięte odrobina czasu i chęci i lecimy :).

PS jestem szczęśliwym posiadaczem mulit szlifierki Dremel 300 z wyposażeniem powiększonym o wałek giętki. Muszę przyznać sprzęt warty ceny i bardzo ułatwia prace.

A teraz foto :) miłego oglądania:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1099
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 193

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Naprawdę bardzo ładnie Ci wychodzi budowa. Kawał dobrej roboty! Co do wspólnego pływanka to czemu nie, wystarczy tylko dokończyć obie jednostki i umówić termin randevouz ;) Pozdrawiam
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Ja też się piszę na pływanie !!!!!. Tak się fajnie składa że wszyscy z góry mapy jesteśmy więc kiedyś można by zorganizować jakieś pływanko na neutralnym gruncie.
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

Tomasz D. pisze:Ja też się piszę na pływanie !!!!!. Tak się fajnie składa że wszyscy z góry mapy jesteśmy więc kiedyś można by zorganizować jakieś pływanko na neutralnym gruncie.
jestem jak najbardziej za !!
Tylko tym razem bez kraks :(
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
ODPOWIEDZ