Odlewy cienkościenne z żywicy

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
optimusprime1977
Posty: 21
Rejestracja: ndz lut 24 2013, 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 2

Odlewy cienkościenne z żywicy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: optimusprime1977 »

Witam. ( Jeśli temat nie w tej kategorii to proszę modów o przeniesienie. )

Od bardzo dawna buduje kontenerowiec RC w skali 1:100. jestem na ostatnim zakręcie. muszę wykonać około 100 kontenerów. Zastanawiam się nad odlewami żywicznymi. Chciałbym je ( to znaczy kontenery ) w środku puste. Czy któryś z kolegów mógłby mi wyjaśnić i pomóc w tej materii. Proszę o pomoc jak dziecku w tej technologii jestem kompletnie nowy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Może najłatwiej będzie wykonać taki kontener z osobnych odlewanych "na płasko" elementów. 4 dłuższe ściany (40' kontener), dwie krótsze i tak razy 100. Wystarczy wykonać matrycę z przetłoczeniami, odcisnąć w masie formierskiej (może agarowej?) i po sprawie...
optimusprime1977
Posty: 21
Rejestracja: ndz lut 24 2013, 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: optimusprime1977 »

moze i masz dobry pomysl. wyjaśnij tylko co to za masa ( agarowa ). tak jak pisałem jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Masa agarowa jest wykorzystywana w protetyce dentystycznej. Jeśli miałeś kiedyś robioną protezę zęba, to ten kit który wciskają w usta (średnio przyjemne uczucie duszenia) do pobrania kształtu, to właśnie masa agarowa. Jest wielokrotnego użytku, kosztuje grosze. Zobacz tu:

http://allegro.pl/progel-2kg-masa-agaro ... 94783.html
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

Re: Odlewy cienkościenne z żywicy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

optimusprime1977 pisze:muszę wykonać około 100 kontenerów
To jest jedna możliwych koncepcji pokazania kontenerów na pokładzie.
Ale czy fakt, że na pokładzie ma być widoczne 100 kontenerów oznacza, że musi to być 100 odrębnych miniaturek?
Patrząc na kontenerowiec widzi się "ścianę", skupiska kontenerów zgrupowane po ileś tam. Możliwe jest więc inne rozwiązanie: potraktowanie grupy kontenerów jako jednego obiektu, "budowlę" która będzie pusta w środku.
W takim wypadku trzeba by zrobić tylko widoczne z zewnątrz ściany kontenerów, co jest dużo łatwiejsze.
To oczywiście już zależy od indywidualnego podejścia do modelu i odpowiedzi sobie na pytanie: czy to czego nie będzie widać, będzie kłuło mnie w oczy ;-)
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Wydaje sie, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie polaczenie obu metod. Zbuduj modul w postaci skrzyni, odpowiadajacej ksztaltem i rozmiarami blokowi powiedzmy 500 kontenerow i oklej taki element odpowiednia iloscia zywicznych scian. Naklad pracy i materialow wielokrotnie nizszy, efekt w 1/100 raczej bedzie ok. Test wskazany.


Podpowiem jeszcze, ze wykonanie 'stempla' do odcisniecia w masie formierskiej mozna przeprowadzic w drukarce 3d. Kwestia kosztow.
Bernard
Posty: 67
Rejestracja: śr mar 06 2013, 23:45
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bernard »

Jeśli przyjąć, że będziesz robił każdy kontener oddzielnie, to warto zastosować formy z silikonu ( np. POLASTOSIL, GUMOSIL).
Odzwierciedlenie kształtu idealne.
Forma wielokrotnego użytku.
Przyjemnie się pracuje.
Zrobiłem wiele takich form i zawsze byłem zadowolony.
Awatar użytkownika
jaca_w2
Posty: 71
Rejestracja: czw gru 27 2007, 17:59
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaca_w2 »

1. Masę agarową raczej bym odrzucił ze względu na to że bez zabezpieczenia jej w pojemniczku ma dość dużą kurczliwość i po jednym dniu straci parę % wymiaru..ponadto jest to żelek...który po 3-7 odlewach pęknie i trzeba będzie na nowo odlewać matkę.
2. Może jeżeli kontenery miałyby być puste w środku to odlej boczki z podłogą i sufitem (jako jedna forma)a drzwiczki osobno(druga forma);
3. jeżeli chciałbyś odlewać w całości jako zamknięte i chciałbyś oszczędzić trochę żywicy czy gipsu to zerknij na rotational moulding
romanov
Posty: 25
Rejestracja: pt mar 09 2012, 13:43
Lokalizacja: Moszczenica k. Piotrków Tryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: romanov »

Nie wiem czy temat jest aktualny. Ale najprościej bedzie wykonać takie kontenery na ploterze lub laserze cnc.
Osobiście już robiłem w skali 1:100 kontenery dla kogoś też do kontenerowca. ponizej jak to wyglądało
Obrazek


Obrazek

elementy są wycięte z plexi 2 mm, na laserze
następnie klient wydrukował sobie naklejki i ponaklejał na kontenery.


Pozdrawiam serdecznie
Holowniki, holowniczki, i holowane i nie tylko
www.rcmodel.com.pl
ODPOWIEDZ