Jedyny zachowany PZL P-24- informacji poszukuję*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
jarro

Jedyny zachowany PZL P-24- informacji poszukuję*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jarro »

Czesc:)Interesuje mnie PZL P-24.Szukam w internecie zdjec jedynego zachowanego egzemplarza tego samolotu,ktory podobno znajduje sie w muzeum w Turcji.Jesli ktos interesowal sie tym tematem i posiada adresy stron, to bardzo prosze o pomoc ,ewentualnie kontakt na GG.Pozdrawiam,Jarek
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

W Lotnictwie AI jest artykuł o tym samolocie, jak chcesz podaj @ to wysle Ci skan.
Ostatnio zmieniony ndz lis 16 2003, 16:39 przez Pawel, łącznie zmieniany 1 raz.
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Zapomniałem dodać, podobno w Turcji sa az 3 PZL 24
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

W roku 1962 delegacja PZL-u sprzedająca samoloty ,,Gawron << na na turecki rynek natknęła się na jednym z lotnisk pod Ankarą na ,,P-24,,.
Jednak nie ma pewności czy to jest samolot wyprodukowany w Turcji czy też jest to samolot grecki internowany wiosną 1941r. gdyż wiadomo, że Turcja nie brała udziału w II wojnie światowej.
Obecnie egzemplarz ten znajduje się w Muzeum Lotnictwa na przedmieściach Istambułu.
Nigdzie nie spotkałem się z informacją aby było ich 3, bynajmniej nic na ten temat nie mówi A.Glass w książce ,,Samoloty Wojskowe w Polsce 1924-1939,,
Należy też dodać, że w przededniu wubuchu wojny grecko-włoskiej samoloty te w barwach greckich też miały kolor srebrny stąd też duże prawdopodobieństwo, że może to być samolot grecki.

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Informacja o tym że prawdopodobnie trzy P 24 znajduja się w Turcji, pochodzi z ww czasopisma. A więc są to chyba przypuszczenia oparte na jakiś poszlakach.
I jeszcze jedno, nie pamietam gdzie to przeczytalkem lub usłyszałem, dlatego nie jestem w stanie teraz zweryfikować tej informacji. Ale chodziło o to, że niemcy mieli własnie sprowadzic jakiegoś P24 z Turcji dla nas, wzamian za kadłub Me 209. Ale jak napisałem nie jestem pewien tej informacji w 100%....
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
ODPOWIEDZ