Okret dla poczatkujacego modelarza okretowego :)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

Okret dla poczatkujacego modelarza okretowego :)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Witam forum :)
Jako, ze patrzac na relacje z budowy pieknych okretow naszla mnie chetka na popelnienie jakiegos okretu, prosze o wskazanie jaki bylby dla mnie idealny, czyli:
- prosty
- ladny
- pieknie sie sklejajacy

Nie mialem stycznosci z modelami okretow poza jednym razem (w klasie pierwszej technikum- czyli ponad 10 lat temu skleilem jeden okret chyba to byl HMS Vanguard z MM).

ps. kupilem sobie na allegro Pioruna z MM (starsze wydanie) - czy go zaczynac, czy jest cos lepiej sie sklejajacego i prostszego ?
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kermeet
Posty: 23
Rejestracja: pt lut 27 2004, 14:19
Lokalizacja: Éire

Re: Okret dla poczatkujacego modelarza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kermeet »

kopajt pisze:
Nie mialem stycznosci z modelami okretow poza jednym razem (w klasie pierwszej technikum- czyli ponad 10 lat temu skleilem jeden okret chyba to byl HMS Vanguard z MM).

ps. kupilem sobie na allegro Pioruna z MM (starsze wydanie) - czy go zaczynac, czy jest cos lepiej sie sklejajacego i prostszego ?
Czytając Twoją wiadomość chciałem Ci właśnie Pioruna polecić - kleję go i jestem zachwycony (może poza kartonem). Skleja się idealnie, spasowanie części jest po prostu świetne. No i model jest szczegółowo opracowany

Co do kartonu - po pierwsze, jeśli masz możliwość, to kup kilka egzemplarzy tego pioruna. Wiem, że to może brzmi dziwnie, ale sam mam 3 i każdy jest inaczej wydrukowany. Zdarzają się takie, że mają naprawde ładne, intensywne kolory (zwłaszcza ten zielony pokład i odcienie szarego).

Po drugie, (sam żałuję, że tego nie zrobiłem, metoda jest rewelacyjna - za późno się o niej dowiedziałem) zimpregnuj karton Ponalem lub Wikolem (metoda była opisywana wielokrotnie na forum. Ważne: obustronnie! Po takiej operacji, po dokładnym wyschnięciu nikną wszelkie włoski, a karton odzyskuje "młodość" ;) Bez problemu można zwijać różne rurki, łuki itd, nie ma żadnych problemów z załamywaniem się kartonu. No i wygląda o wiele lepiej, niż ten włochaty.

No, na początek to chyba tyle, (jest na kartonworku moja relacja z budowy Pioruna, ale idzie bardzo powoli - brak czasu), możesz poprzeglądać :-)

Powodzenia i pozdrawiam
Coś tam sklejam.... powoli.
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

kermeet - wlasnie ogladajac twoja relacje z budowy Pioruna postanowilem go kupic - bo po prostu mi sie podoba, ale nie wiem, czy sobie z nim poradze, dlatego moj post jest nadal aktualny - czy nie ma nic latwiejszego i tak sie sklejajacego od Pioruna ?
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kermeet
Posty: 23
Rejestracja: pt lut 27 2004, 14:19
Lokalizacja: Éire

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kermeet »

:-)

A tego nie wiem - może jest coś łatwiejszego, ale jakoś Piorun nie wydaje mi się bardzo skomplikowany. Jest szczegółowy, to fakt, wymaga trochę cierpliwości i precyzji, ale spasowanie części jest takie, że nie powinien sprawiać problemów w budowie (mi nie sprawia - żebym miał tylko więcej czasu na niego - a to też mój pierwszy okręt :-))

Jego plusem, jak na pierwszy model może być to, że nie jest zbyt duży - pomimo dużego uszczegółowienia drobnych części nie ma aż tylu, co np. pancerniki w 1:200.

Jest drobnica, ale nie ma jej aż tyle, żeby ręce opadały ;-)


Oczywiście to moja opinia - zachwalam, bo sam jestem z opracowania zadowolony :usmiech:
Coś tam sklejam.... powoli.
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Może Oktriabskaja Rewolucja.
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Nie polecam ORew. Trudny kadłub z kazamatami, skomplikowana nadbudówka i ten garbaty komin. Może Polski trałowiec ORP "Jaskółka" 3/200. Kilka osób go kleiło i są zadowoleni (co prawda cześc kleiło model Halińskiego, ale ponoć to te same kartonówki).
pzdr
Kemot
ODPOWIEDZ