Jak wykonać rdze na pojazdach i czołgach?

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Marko
Posty: 8
Rejestracja: wt lis 18 2003, 21:39
Lokalizacja: Olsztyn

Jak wykonać rdze na pojazdach i czołgach?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marko »

Jak wykonać rdze na pojazdach i czołgach. < jesli ktos sie orientuje prosze o POMOC!. Jakie farby(kolory) , narzedzia itp.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Hmmmmmmmmmmmmmm :roll: Nigdy tego nie robilem bo w lotnictwie raczej to to nie wystepuje . Moze w miejscu gdzie ma byc ta rdza daj lakieru bezbarwnego a na to troche maki i koncowy kolor jesli sie nie myle to Revell 83. Bawilem sie troche w ten sposob przy moim Gozdziku aby wykonac ziemie i bloto . Sprawdz to gdzies na kartce papieru - nie jestem pewien wyniku ale sprobowac warto zawsze ;-)
Ostatnio zmieniony pn lis 24 2003, 9:15 przez Okonek, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

Też ostatno się nad tym zastanawiałem i nic nie wymyśliłem. A jak się ogląda modele plastików to mażna padnąć z wrażenia.
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
Marko
Posty: 8
Rejestracja: wt lis 18 2003, 21:39
Lokalizacja: Olsztyn

Marko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marko »

Tak mozna padnąc z wrazenia. Wole jak ktos pada z wrazenia moich modeli :) dlatego probuje wlasnie sie dowiedziec jak sie robi tą RDZE! aAaa ludzie macie jeszcze jakies pomysly oprocz Okonka :)
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Może malować etapami, najpierw na kamuflaż wokół zardzewiałego miejsca nanieść washa kamuflaż + brąz (w przypadku piaskowego malowania). Potem ze dwa odcienie brązu, jako sama rdza. Na koniec miejsca z których może się zdrapać rdza pociągnąć stalowym i na koniec pociągnąć kanty srebrnym.
Trzeba by jakieś zacieki dorobić washem zmieszaną z odcieni kamuflażu i brązu.
Si vis pacem, para bellum.
zaj bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zaj bytom »

ja stosuje pieprz trzeba go bardziej rozdrobnić nanieść odrobinę takzwanej kropelki na miejsce które chce sie przyrdzawić i dodać pieprzu poczekać aż wyschnie i zrobić przycierke najlepiej farbką gunze rust z zestawu do brudzenia a potem troche pasteli i wszystko wygląda ok
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

Ślady rdzy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

No tak wreszcie wreszcie rdza :D czyli najpiękniejsza z śladów eksploatacji. I teraz tak jeśli ma być pokazana korazja dość drastyczna np. wydech w czołgu to pierwsze smarujemy klejem do plastiku z pędzelkiem i zaraz posypujemy mąką. Potem malujemy Humbrol 70 i nakładamy syche pastele w kolorze rdzy kilka odcieni. I teraz można to zrobić na sucho wcierając starty proszek albo rozcięczyć starty proszek np w wódce :lol: ktora tak szybko nie odparowuje jak denaturat i nakładac zaczynając od najciemniejszych do najjaśniejszych.

Da swidania Fidel :razz:
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

dość ciekawy efekt (jak wkońcu dopadnę aparat, to zademonstruję) wychodzi przy nakładaniu startych suchuch pasteli (brąz albo dwa + czarna + szara) na świeżo położoną farbę metaliczną (używam pactry "gun metal").
zapraszam na Forum Historyczne
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

A co powiecie o "naturalnej" rdzy. Bierzemy kawałek dużego gwoździa pilnik i cięzko pracujemy. Potem na model nanosimy jakiś klej "wodny" wmiejscach gdzie ma być korozja i wynikiem naszej pracy posypujemy tamże. Przy drobnych opikach rdza powinna się pojawić zanim klej wyschnie jeśłi nie to psikamy wszystko wodą jeśli wynik nas satysfakcjonuje nanosimy warstwe bezbarwnego lakieru
To jest tylko pomysł więc trzeba będzie go praetestować ale wcześniej robiłem coś takiego z sadzą i pyłem betonowym/ceglanym.
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

w sumie - robisz to samo, co z pastelami, tylko bardziej pracochłonną metodą... - ale przy Twoim patencie możnaby chyba uzyskać ciekawe zacieki... trzebaby poeksperymentować...

ale dużo jest też kwestią podkładu - z doświadczenia, rdza położona na podkładzie metalicznym wygląda zdecydowanie najlepiej. jeszcze fajniejsze efekty można uzyskać ciągnąc to później rozrzedzoną farbą "zewnętrzną" (u mnie zwykle panzergrau lub dunkelgelb :D) i przecierając gdzieniegdzie :)
zapraszam na Forum Historyczne
ODPOWIEDZ