Pojazdy cywilne z okresu WWII

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
Krzysio
Posty: 11
Rejestracja: pn paź 06 2003, 9:32
Lokalizacja: Poznań

Pojazdy cywilne z okresu WWII

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysio »

Czy Koledzy pomogą mi znależć odpowiedź na nastepujące pytania:
1. Gdzie można znaleźć informacje i jakieś foto cywilnych samochodów
używanych w różnych państwach w latach 1935 -1945 a mające
zastosowanie w wojsku. Chodzi mi o ciężarówki i wozy osobowe.
2. Jakie typy tramwajów jeżdziły po ulicach polskich miast i czy ukazały
się jakieś ich modele?

Próbuję znależć pomysł na jakąś dioramę z uzyciem w/w oraz tradycyjnych elementów militarnych.
Z góry dziękuję za info.
Krzysio
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Chyba musisz zadać bardziej precyzyjne pytanie. To może być każdy samochód produkowany w tych latach. Np. daj na wyszukiwarce hasło "CWS".
Co do tramwajów- również.Najnowocześniejszym chyba wówczas był tramwaj produkcji wojennej, produkowany również w Polsce długo po wojnie jako typ 5N - kilka jeździ do dziś. W Zagłębiu Dąbrowskim jeździły bodajże największe ("Angliki") bliźniaczo podobne do jednostek używanych na WKD. Oprócz tego wiele wiele innych, starszych (Siemens-Schuckert był wydany w skali 1:87 oraz w większej - ten przez wydawnictwo niemieckie)
Awatar użytkownika
Krzysio
Posty: 11
Rejestracja: pn paź 06 2003, 9:32
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysio »

Chodzi mi o pojazdy we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii osobowe i ciężarowe początkowo cywilne, które mogły być rekwirowane na potrzeby wojska. Chodzi mi o typy i modele np. wiem że w Niemczech były popularne ople i mercedesy, we Francji citroen...
Krzysio
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

że skonkretyzuję pytanie, bo też mnie to męczy: wiem, że czesi (bodajże plus) wypuścili kilka samochodów cywilnych, lub takich, które przy niewielkiej pracy można na cywilne przerobić. tyle tylko, że są to głównie tatry, a cena tych modeli troszkę mnie przerasta...

stąd pytanko - czy ktoś wypuścił inne samochody cywilne w 1:35 (nie ukrywam, że jako starego germanofila interesują mnie głównie konstrukcje niemieckie)

a troszkę off topic - chciałem się przywitać, jako nowy na forum. dzień dobry wszystkim więc.
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

Italerka zrobiła Opla Blitza, Mercedesa S3000L.
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

z ciężarowymi w ogóle jest całkiem nieźle - np. blitz jest przynajmniej w trzech wersjach.

problem pojawia się z osobówkami - są schwimmwageny, kubelwageny i kilka VW 87 (tak to się bodajże nazywa). ale ani pół osobowego opla czy mercedesa nie uświadczysz...
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

fakt z osobówkami w 1:35 jest problem bo to z zasady "wojskowa skala" Prędzej coś w 1:24 znajdziesz
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

no i też piknie... tylko głupio to zestawiać np w dioramach... a mnie prawdę mówiąc już mocno denerwują dioramy "czysto wojskowe" - stąd też z dziką radością znalazłem ostatnio np. dwa zestawy figurek z serii "niemiecki oficer i dziewczyna" czy jakoś tak. nawet firmy nie pamiętam, ale całość była chyba na ebayu...

tyle, że z figurkami jest tak naprawdę pół problemu - zawsze można jakiegoś dzielnego wojaka obedrzeć z munduru, ogolić i przerobić na niewiastę (uuups....) na ten przykład. a cywilnych samochodzików od podstaw budować - raz, że mi się nie chce, a dwa, że za cieniutki chyba jestem...
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Na allegro pojawiają się panienki w mundurach i bez :oczko: a czasen wpadnie i jakiś cywil.
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

Peter przerzuć się tak jak ja na 1/87. Tam masz wszystkiego pod dostatkiem a jeszcze do tego można kolejki dołożyć ;))

Moje zainteresowanie 87-ką spowodowane było właśnie tym, że w tej skali jest bardzo szeroki wachlarz tematyczny modeli, figurek i całego budowlano, roslinnego badziewia :))
ODPOWIEDZ