Latarnia morska- jak wykonać oświetlenie?*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

Latarnia morska- jak wykonać oświetlenie?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Mam w planie i to juz od paru lat model Latarni morskiej z Rozewia.W moim posiadaniu sa modele z MM i GPM-u (po przebudowie).Latarnia ma posiadac oswietlenie no i naturalnie bedzie skalowo wieksza od w/w.Potrzebuje podpowiedzi z czego ja wykonac aby sie pozniej mi to wszystko nie zjaralo. :roll:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Scooby
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 03 2003, 14:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Scooby »

Sklejałem tą latarnię z MM. Oświetlenie zrobiłem ze zwykłej żaróweczki od latarki 3,5V. Nie ma mowy aby Ci się latarnia zjarała od tego. "Miganiem" latarni sterował prosty układ na dwóch tranzystorach. Pamietaj, żeby zamalowac na czarno wewnetrzna stronę elementów kopułki. Innaczej światło będzie przebijac przez papier.
Pozdrowienia
Scooby
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Dzieki Skooby ale moja ma byc duzo wieksza z prawdziwym mechanizmem obrotowym na galeri. Bedzie to dzialac na zasadzie popularnych na dyskotekach kogutow.Widzialem takie latarnie ( wygladaja raczej paskudnie )w sklepie i wlasnie z takiej przeloze caly mechanizm.Raz zeby sie nie zjaralo a drugie musi wytrzymac ten ciezar.Chyba kupie to paskudstwo ze sklepu to bede wiedzial wiecej. ;-)
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Scooby
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 03 2003, 14:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Scooby »

A nie chcesz zrobic np. drewnianego rusztowania wewnątrz i okleić jej kartonem? Uzyskasz w ten sposób solidną kosntrukcje i ładny wygląd.
Pozdrowienia
Scooby
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No pomysle nad tym - to tez jest rozwiazanie.Najwiekszy problem to dla mnie jak narazie wykonanie oszklenia galeri .To cudo :lol: , ktore chce kupic posiada zarowke 15W a moze to i 40-ka.Wiec troche sie bedzie grzalo . :cry:
pozdrawiam
Obrazek
Krzych_Kamienski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzych_Kamienski »

Witam
Okonek pisze:No pomysle nad tym - to tez jest rozwiazanie.Najwiekszy problem to dla mnie jak narazie wykonanie oszklenia galeri .To cudo :lol: , ktore chce kupic posiada zarowke 15W a moze to i 40-ka.Wiec troche sie bedzie grzalo . :cry:
Do budowy oszklenia galegii proponuję zastosować technikę witrażową o której wspomniałem w Dziale PRZESTRZEŃ - temat Witraże - Witam wszystkich
Jeśli Cię to zainteresuje chętnie pomogę
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No ciekawa propozycja Krzysiu.Ale oszklenie galeri na latarni w Rozewiu ma przekruj walca.Bede nad tym jeszcze myslal .Sprawa temperatury nie powinna byc problemem.Okazalo sie ,ze ta lampka dekoracyjna ( nie widze innej nazwy ) ma zaroweczke 12V10W wiec nie powinno byc zle. :DDolanczam dwa zdiecia aby pokazac Wam dlaczego kupilem to cos ;-) Swiatlo latarni w Rozewiu swieci w dwuch kierunkach co daje wrazenie wielkiego dwulopatowego smigla i wlasnie na podobnej zasadzie dziala ta lampka.Mysle , ze spelni swoje zadanie imitujac charakterystyke swiatla orginalu .Pozostaje pytanie co do konstrukcji samego modelu - jakiego materialu uzyc :?: bo mysle , ze karton moze byc za slaby :?: :!:
pozdrawiam
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No i mam problem :cry: liczylem , liczylem i wyszlo mi ,ze aby zrodlo swiatla bylo w calosci widoczne to musialbym ja zbudowac w skali 1/15 co daje 2m 18cm wysokosci modelu :!: :!: :!: :!: W zamysle mialem cos pomiedzy 1/48 a 1/50 tzn. okolo 70 cm.Z tym to jeszcze mozna zyc.Jedynym wyjsciem bedzie chyba inne zrodlo swiatla i inne lustra ale dzialajace na tej samej zasadzie. :idea: A juz chcialem ja dzisiaj zaczac :devil1:
pozdrawiam
Obrazek
ODPOWIEDZ