Proszę o pomoc - stożek ?

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
kaceha
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 21 2015, 16:26

Proszę o pomoc - stożek ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kaceha »

Witam,

jako nowy użytkownik waszego forum zwracam się do was z prośbą o pomoc.

Wykonuje pomieszczenia z blachy perforowanej na statkach. Mam do wykonania pewną wnękę i jest to forma stożka(?), przesuniętego.

http://zapodaj.net/e2df31a2f75a5.jpg.html

Zarówno dół jak i góra ma takie samo R, tylko ze dolna część ma po bokach proste scianki, tak jak na rysunku po prawej stronie.

Teraz moje pytanie, czy ktoś jest wstanie wytłumaczyć mi jak narysować siatkę do tego rysunku ?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
Krzysiek.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

To nie stożek, a pół obwodu skośnie uciętej rury, która ma dołożone te części proste.
Obrazek
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Kierowniku - tylko, że (sądząc z rysunku) podstawa i góra, w zaokrąglonej części, mają mieć kształt połowy koła a ścięta rura będzie miała powierzchnię w kształcie elipsy.
To by chyba musiała być jakaś rura o przekroju elipsy, ścięta w stronę półosi małej :roll:
Takie rozwinięcie chyba będzie trudno zrobić tylko przy pomocy ołówka, cyrkla i linijki...
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Trudne to to zbyt nie jest, bo "ma takie samo R". Wystarczy sprecyzować, czy owo "R" ma być odwzorowane na płaszczyznach rzutów, czy w przekroju rury (prostopadłym do tego skosu).
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Jeśli ma ten sam r to jest to płaszczyzna wyglądające pewnie tak jak poniżej i jej płaskie rozwiniecie.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Mateuszy
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 22 2011, 15:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateuszy »

Witam. Ja korzystałem z takowego wynalazku dostępnego w google http://www.lwcad.republika.pl/oblinz/stozsym.htm latwe i proste w obsludze. Nie sprecyzowałeś czy górna cześć stożka ma większe Fi od podstawy ale myślę ze ten programik pomoże ci rozwiązać problem. W razie problemów podaj wymiary na prv zrobi sie w ACad-zie bo trza sobie pomagać. Powodzenia
kaceha
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 21 2015, 16:26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kaceha »

Kierownik - dokładnie tak samo mi wyszło, tyle tylko że ja zrobiłem to na szablonie z kartonu, a później dopiero przeniosłem na blachę, ale chciałbym zrozumieć na przyszłość jak rozrysowywać takie sytuacje.

Tak jak syzyf napisał, jest to polowa koła. Wiedziałem mniej więcej jak to narysować, tylko miałem problem jak wymierzyć to przesunięcie środków i przenieść na siatkę.

draccus - trochę odwrotnie, płaska strona jest otwarta i łączy się ze ścianami, a ta skośna wchodzi we wnękę.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Pewnym błędem logicznym jest użycie pojęcia "przesunięcie środków".
Narysuj najpierw prostą rurę. Potem ją przekrzyw (to nic innego jak owo przesunięcie środków w rzucie) i obetnij jej górę i dół. To już będzie proste rozwinięcie metodami wykreślnymi. Otrzymasz prostokąt, który u góry i na dole będzie miał powyginany kształt. Odcinasz niepotrzebne części (bo rozwijałeś całą rurę, a potrzeba połowy), zamiast nich dodajesz te trójkąty.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Z ciekawości spróbowałem sobie rozgryźć "rozpłaszczenie" takiej bryły i okazało się, że można to jednak zrobić przy pomocy tylko linijki, cyrkla, ołówka i kawałka kalkulatora.
Sprawdziłem, czy obliczenia teoretyczne przeniesione na płaski rysunek dadzą po sklejeniu spodziewany kształt bryły: okazało się to możliwe i nawet pasuje :)
Poniżej są fotki sklejonej bryły o promieniu podstawy 5 cm, rysunki (zrobione co prawda nie ołówkiem, tylko w Corelu) oraz zrzut ekranu arkusza w Excelu, który liczy co trzeba (wystarczy podać mu 2 liczby w czerwonych polach: kąt odchylenia od pionu części owalnej oraz promień R podstawy. Reszta jest obliczana automatycznie).
Nie wiem kaceha, czy uwagi Kolegów pomogły ci już rozkminić temat i jesteś jeszcze zainteresowany pomocą - w razie potrzeby mogę opisać sposób postępowania, aby zrobić rozwinięcie tej zaokrąglonej części bryły (reszta jest łatwa).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ