Masa papierowa- techniki wykonania*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

Polecam kredę malarską bezklejową.
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
kanka

a wracając do papieru....

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanka »

zabrałam sie do roboty!! :) tylko nie wiem czy dobrze zaczełam....jak narazie kupa gazet moczy sie w miednicy...troche to głupawo wyglada... :lol: ...ale co teraz? mam je pociąć? to to mokre takie?potargać? ugotować?..yyyy?
na klej przyjdzie czas
odan

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: odan »

Najlepiej gotować i mieszać aż wyjdzie maź, w ekstremalnych sytuacjach można też miksować:)
kanka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanka »

no coż....ogólny plan to zrobić wazon, a jak coś zostanie to cos w rodzaju maski, takie słońce a na połowie słońca księzyc....yyy no nie potrafie tego opisać, jak ktoś sobie kupuje horoskopy to moze skojarzy:) było ostatnio cos takiego w horoskopach "Claudi" wydawanych raz na ruski rok...noo ale mniejsza o to..fajne cosik :)
zresztą pewnie zrobie to co mi wyjdzie...:)
u mnie sa same extremalne sytuacje wiec chyba bede to to gotować:)
odan....mówisz ze ma wyjśc maź....
ale jeszcze....tak aż zabulgocze? jak długo to sie gotuje? i trzeba najpierw potargac czy tak całymi płachtami :razz: ? i jak juz to zagotuje, zabulgocze i bede miała maź, to ja to mam zmieszać z tym klejem?
jejuuuu ja to jestem dziecko z problemami...... ;-)
odan

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: odan »

No cóż popierwsze ja użyłem papieru do d...., ale to chyba nie ma znaczenia, najpierw podarłem go na drobne kawałki jakieś 1 - 2 cm kwadratowych, zalałem gorącą wodą (tak jak w opisie u Fokkera), postawiłem w słoneczku na balkonie i zostawiłem na 24 godz, następnego dnia na piec i gotowanie, aż zaczęło bulgotać, potem bierzesz niewielkie ilości tej mazi (to nie tak do końca jednolita maź), i lepisz kulki uwaga trochę gorące:), czekasz aż całkowicie wyschnie (zrobią się twarde), potem muisz to zetrzeć na proszek np papierem ściernym, trzesz kulkami o papier na odwrót jest trudniej:)...a potem...potem nie wiem bo narazie doszedłem do tego momentu
Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

Kanka.To co chcesz ty zrobić-wazon,maska to najlepiiej z papieru szarpanego.Jak cię to interesuje to przepiszę ci przepis. :cool:
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
kanka

Wąchajcie klej- bedzie was mniej!!!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanka »

a bardzo Cie Fokker prosze, mozesz mi przepis przepisać
mnie tam interesuje wszystko, co sie z tym wiaze bo jak już coś zgłebiam to do końca...i zawsze sie kiedys moze przydać
dzieki wam wszystkim bedę miała 6 na koniec z techniki :cool:
a wlasnie napisałam testy gimanazjalne......polski- ok, mata- masakra
płacz i zgrzytanie zębów...no ale mniejsza

wiecie zrobiłam ten wazon...troche to to koślawe wyszło, chyba zrobie jeszcze raz :) ale robienie kleju.....grudki, przecieranie ich przez sitko, i ten hmmm aromat....wąchajcie klej bedzie was mniej!
czy jak sie juz zrobi cos gotowego mozna to poprawic?
jakos zmiekczyc czy cos?
odan chyba zrobie to ta twoja metoda tego tarcia kulek, jak dojdziesz do "nastepnych momentów" to zdaj relacje, bardzo cie prosze :)
Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

Do oklejania (modelu) stosuje się miękki,biały lub kolorowy papier gazetowy lub pakowy.Tnie się go na waskie paski i małe kawałki oraz zalewa się na kilka minut ciepłą wodą.Jednoczesnie przygotowuje się klajster(chyba teraz użyłbym wikolu).Wysuszony model smaruje się starannie olejem roślinnym lub innym tłuszczem i okleja kawałkami papieru.Pierwszą warstwę tworzy się z mokrych kawałków i pasków papieru bez kleju.Papierki nakłada się tak aby jeden zachodził na drugi nie pozostawiając luk.Po całkowitym pokryciu nakładamy drugą warstwęTeraz każdy kawałek papieru smarujemy klejem.Z następnymi warstwami postępujemy analogicznie.Ilość warstw zależy od wielkości przedmiotu i od żądanej wytrzymałości.Np.małe przedmioty około pięć- osiem warstw.Dla wykonania z papieru kadłuba jachtu ilość warstw musi wzrosnąć do 12-15.Okleiwszy model czterema,pięcioma warstwami dajemy mu przez dobę przeschnąć.Po nałożeniu kolejnych 4-5 warstw proces suszenia powtarzamy.Dobrze jest używać papieru w dwóch kolorach aby przy oklejaniu kolejnych warstw uniknąć wolnych miejsc.Raz biała,raz kolorowa.
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
kanka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanka »

Fokker pisze:Do oklejania (modelu) stosuje się miękki,biały lub kolorowy papier gazetowy lub pakowy..
tradycyjnie mam jedno ale....jakiego modelu? skad ja sobie mam wytrzasnac model maski czy wazonu? tez mam sobie stworzyć czy poprostu oklejać zwykły autentyczny wazon.....a jesli tak..przeciez ja potem nie odziele tej załózmy porcelany od papieru.....
Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

kanka.Pisałem to chyba z pół godziny to przeczytaj to chociaż dokładnie.Wyschniety model smrujemy ............
A model to raczej jakiś musisz mieć.Choćby jako pukt odniesienia do tego co ma powstać.Czy to będzie z gliny czy gipsu czy też jakiś oryginał z ceramiki.
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
ODPOWIEDZ