Zawiasy kartonowe- jak wykonać?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Aviator
Posty: 477
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:49
Lokalizacja: Warszawa,

Zawiasy kartonowe- jak wykonać?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Aviator »

Przy okazji któregoś wątku czytałem o wykonaniu zawiasów drzwi w samochodach, oczywiście nie wiem gdzie. :roll: Może ktoś z Was podzieli się w takim razie ze mną swoją wiedzą w tym temacie :?:
Aviator
И смешно и вярно!!!
www.facebook.com/andrzej.maciejczak
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Do wyboru masz kilka metod:
1.Robisz cieniuteńkie rureczki z kalki lub papieru zeszytowego i nasączasz je superglutami. Potem w razie potrzeby doklejasz skrzydełka.
2. Zwijasz tylko końce paseczków z brystolu zostawiając skrzydełka.
3.Rureczki adaptujesz z izolacji drutu, dopasowujesz tylko sworzeń trochę luźniejszy.
4.Do wyrobu zawiasów większych można użyć wkładu do długopisu a mniejszych - igieł lekarskich.

Rada: najlepiej wykonywać zawiasy trójdzielne, klejąc superglutami - kleić poszczególne części osobno! Montować po wyschnięciu - dopiero wtedy wsuwać sworzeń zawiasu i lekko go przykleić z jednego końca.
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Drogi Aviatorku,

o zawiasach możesz poczytać i popatrzeć w wątku Pueblo w dziale New technology i makulatura. Interesujące. Tytuł watku "Zawiasy", a jakże.

Pozdrowienia.
Aviator
Posty: 477
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:49
Lokalizacja: Warszawa,

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Aviator »

Tak, tak Mundziu. Tylko mnie chodzi o zawiasy w kartonie. A tak przy okazji Jasiu, jak zaprojektować zawiasy ale do rozrysowania i wydania z modelem :?: Nie każdy jest misczem. Potrzebna jest jakaś prosta technologia :roll:
Aviator
И смешно и вярно!!!
www.facebook.com/andrzej.maciejczak
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Tak zaprojektowałem zawiasy w pociągu Kolei Wilanowskiej. Są widoczne z zewnątrz. Gdyby ktoś miał inny pomysł - umieściłem tam też zapas koloru. W wagonie BCi zawiasy drzwi to zwykłe paseczki papieru - drzwi pozostają ruchome, ale lekko uchylone.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

kierownik pisze: 4.Do wyrobu zawiasów większych można użyć wkładu do długopisu a mniejszych - igieł lekarskich.
Witam kosmitów.
To skoro pojawiło się tu już slowo kluczowe - "igła lekarska" to mam małe pytanko -> CZYM ŁĄCZYĆ IGŁY (np dwie ze sobą na krzyż) ?? Mój cyanoakryl nie daje rady (moze używam niewłasciwego - polski cyanopan), podobnie lutownica (ale temu to sie nie dziwię) ??

Pozdrowionka
ZzB
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Cyjanoakryle łączą natychmiast jeżeli nie naniesiesz ich zbyt dużo i mocno dociśniesz. W przeciwnym razie trzeba klejone elementy unieruchomić na kilkanaście minut. Druty klei sie ciężko. Pomocna będzie tutaj tzw.trzecia ręka .
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

kierownik pisze:Druty klei sie ciężko.
O... to wiem :)
Ale z drutami daję sobie radę - wystarczy oskrobać/opalić izolację i kapnąć cyną.
Problem mam z igłami lekarskimi - cyanopan po prostu odpada, podobnie cyna. Nie pomaga szlifowanie powierzchni czy nacinanie bruzd w miejscu łączenia. Stąd pytanie do fachowców o kleje inne niz polski cyanopan - moze "kropelka" albo jakieś inne cudo daje sobie rade ze stalą stosowaną w igłach ?? (a'ha - chodzi mi o sklejenie dwóch igieł na krzyż, czegoś w rodzaju masztu i rejki)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercenie otworka 0,3 na wylot przez miejsce złączenia i wklejenie (albo rozklepanie) tam jakiegoś łącznika. Ale to i tak nie zabezbieczy przed 'pracowaniem' takiego połączenia.

Pozdrowionka
ZzB
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Musiał byś chyba miejsce łączenia troszkę wypiłować pilnikiem, klej odpadsa bo powierzchnia jest bardzo gładka. A do lutowania musiał byś kupić jakić preparat do lutowania takich rzeczy, coś w rodzaju kwasu, przy lutowaniu blach stalowych miejsce łączenia poktywa się kwasem i dopiero po odparowaniu lutuje.
Si vis pacem, para bellum.
ODPOWIEDZ