"Utwardzanie" tektury- techniki*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

"Utwardzanie" tektury- techniki*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Mam taki problem, że chciałbym zrobić kilkanascie elementów z tektury a następnie je dość utwardzić, z tym, że nie wiem za bardzo czego użyć (jakiegoś kleju cyjanoakrylowego chyba bym z wiaderko musiał zużyć - chodzi o duże części). Zastanawiałem się nad żywicą, ale po pierwsze chyba nie dała by rady wniknąć w całą strukturę elementu (tektura 1-2mm) a po drugie doświadczenia już miałem z żywicą i jakoś nie wydaje mi się żebym się od tego zdrowszy zrobił ;).
Macie może jakieś inne w miarę proste i szybkie sposoby na przerobienie tektury na "papierową blachę"??
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Cyjanoakryl to raczej do krawędzi. Całe elementy można utwardzić lakierem np. nitro. Byle nie wodnym.
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Ja topię w Domaluksie i trzymam, aż z tektury przestaną wylatywać bąbelki; potem suszę, usuwając ściekające krople, i kompozyt gotowy. :) Szczegółowy opis tej metody znajduje się na PWMie (www.modelarstwo.org.pl).
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

ok, tekst na www.modelarstwo.org.pl znalazłem, nie omieszkam wypróbiować obydwu technik, jeżeli uda mi sie cos sensownego zbudować, zamieszczę relację, wielkie dzięki za info
Awatar użytkownika
DarekZet
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 09 2004, 10:28
Lokalizacja: Suchy Las k/Poznania

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DarekZet »

Słyszałem w zamierzchłych czasach o tym, że ścianki neseserów, aktówek itp. robione są z fibry czyli tektury nasączanej chlorkiem cynku i prasowanej. Najprościej tę substancję można otrzymać rozpuszczając kawałki blachy cynkowej (nie ocynkowanej) w kwasie solnym. Jest też coś takiego jak pasta lutownicza, którą w większości stanowi chlorek cynku. Może byłoby warto spróbować?

DarekZet
DarekZet

doświadczam Mutsuki'ego
ODPOWIEDZ