Avia B.534

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Pokryłem matowym werniksem akrylowym Ju 88 (na razie jedna warstwa), i z wyglądu praktycznie nie ma różnicy. Dopiero jak się dotknie, można poczuć, że coś tam jest na kartonie. Podoba mi się to. No i werniks, jak głosi producent, nie ma prawa pożółknąć, czego chyba nie da się powiedzieć o żadnym lakierze.
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 397
Rejestracja: sob mar 20 2004, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gienek »

Potwierdzam również, że werniks na karton do doskonałe rozwiązanie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Mimisie :

"Humbrolowe" maty w metalowych puszeczkach 14 ml są zawsze lekko żółte i zmieniaja odcień pokrywanego nimi koloru , satin również , połysk też . Wystarczy otworzyć puszkę już to widać . Nie są dobrej jakości .
Natomiast te w opakowaniach szklanych 28 ml nie żółkną .
Werniksy są bardzo dobrym rozwiązaniem . Na klasyczne czyli "nieakrylowe" werniksy trzeba nieco uważać . Bardzo głęboko wsiąkają w papier i karton czyniąc go lekko przeźroczystym .
W sytuacji podklejenia kartonu jakąś wzorzystą tekturką lub kolorowym kartonem np. z napisami / te takie z odzysku np. z opakowań / ... wzorki te - kolorki - napisy mogą zacząć prześwitywać lekko .

Pozdrawiam . Wujek .
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

Na początek podziękowania kierowane do Swingera, Gienka i Wujaszka za werniksowe rady. Wykorzystam to przy następnym modelu. Moja Avia będzie lekko zżółknieta po humbrolu, niestety nie cofnę tego co wcześniej zrobiłem.

Wymysl...mam do Ciebie prośbę. Znalazłem na MODELLVERSIUM, Avię z MPM-u w 1/48. Na niektórych fotkach (te poniżej tekstu) widać za fotelem kawał solidnej "blachy". Jest to najprawdopodobniej osłona pilota przed takimi malutkimi latającymi kawałkami metalu ;-) . Czy w posiadanej przez Ciebie monografii są rysunki lub zdjęcia tej części kabiny ? Jeżeli tak, to czy mógłbyś mi to podesłać.
Obrazek
Obrazek

...a może ktoś ma coś takiego
Obrazek
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

maluśkie "efetki" mojej dzisiajeszej dłubaniny

efetki - tak mówił mój syn gdy miał 3 lata

Obrazek
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

kilka szczegółów jakie udało mi sie zdobyć...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wymysl
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 14 2003, 15:19

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wymysl »

Dwa spojrzenia na zagłówek (MBI):
ObrazekObrazek
Oraz widok kratownicy kadłuba z zamontowanym fotelem (zdj. z HT model):
Obrazek

Na temat tego, co się "działo" z tyłu fotela jest tylko tyle, ale gdyby interesowały Cię jeszcze jakieś szczegóły to daj znać.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

dzięki Wymysl za fotki
tak jak wcześniej pisałem poszycie bez wewnętrznej części pasuje idealnie, ale po podklejeniu jej trudno sie naciaga wszystko na wręgi i w efekcie na łączeniu powstaje szpara. Na środku segmentu udało sie jakoś naciagnac, ale to nie jest wystarczające. Dodatkowo usilne próby naciągnięcia spowodowały rozciągnięcie kartonu na wręgach. Szpary trzeba będzie wyretuszować.
Obrazek
Przymierzam na sucho kolejna część kadłuba i okazuje sie...najprawdopodobniej że ta część chyba nie jest nejlepiej rozrysowana, na styk powstaje łuk, trzeba będzie trochę poprzycinać krawędzie.
Obrazek
Na razie wręga ta sama ...co w poprzednich fotach...pochodzi tylko z drugiej wycinanki pasuje idealnie....zamocowana na sucho.
Obrazek
Zastanawiam sie czy zejdzie sie to wszystko, gdyż jak mi sie wydaje w opracowaniu nie pomniejszono wręg o grubość kartonu wewnętrznej części poszycia........ale zagmatwałem.
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

Witam po krótkiej przewie
Żeby nie było, że leniuchuje w niewielu wolnych chwilach troszkę podciągnąłem Avie
Powstałe "szparki" wypełnione zostały wikolem i pomalowane.
Autor podaje kolory RLM 65, 70 i 71. To co jest po wydruku w niczym nie przypomina ich a na pewno nie RLM 65, trzeba dobierać odcień niebieskiego. Za ro drobna różnica kolorów w RLM 70 nie rzuca sie w oczy. Wszystkie kolorki - PACTRA
Obrazek

dodatkowo w trakcie składania jest fotel pilota
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

po przerwie...
Trochę drgnęło, powstał nowy element kadłuba który po sklejeniu rozjechał sie na boki.

Obrazek

Brak mu było wzmocnienia środkowej części. Dodatkowo do powyższego elementu autor zapomniał umieścić na arkuszach jednej wręgi, powstała ona metodą prób i błędów. To samo tyczyło sie tej części ze zdjęcia poniżej.Tu wręg nie było. Z pomoca przyszedł portfel a raczej skromny jego mieszkaniec. Pasował idealnie. Na jego podobieństwo powstał kartonowy brat prawie bliźniak.

Obrazek

Nadejszedł moment połączenia tych dwóch wymęczonych elementów i....

Obrazek

...i trzeba będzie to czymś zakitować. Podobny efekt wystąpił w środkowej cześci kadłuba, tyle że tu dało sie to jakoś podciąc. Ta szpara jest jednak za duża. Podcięcie nic nie da.
ODPOWIEDZ