Tak powstaje RICHELIEU

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Kapek, dzięki za radę. Często zaglądam na twoją relację i muszę przyznać, że ładnie ci wychodzi, a co do fartuchów to twoim sposobem zrobiłem je w HMS Warspite i faktycznie fajnie to wychodzi, ale w Richelieu mają one inny kształt.
Ponieważ jak pisałem mam teraz sporo drobnicy do sklejenia i nie ma co pokazywać, pomyślałem, że pokażę moją metodę na fartuchy przeciwpodmuchowe.
Na początek wykonałem wzorzec z plasteliny i plastikowego patyczka.
Obrazek
następnie przygotowałem paski papieru, którymi wzmocnię ważniejsze miejsca. Jako materiał wziąłem czarną folię z worka na śmieci.
Obrazek Obrazek
Przygotowane paski nałożyłem na wzorzec. Nie używałem kleju. Plastelina jest na tyle tłusta, że papier sam przystaje
Obrazek
Teraz przykłedam folię i przycinam do odpowiedniego rozmiaru. Krawędzie sklejam na zakładkę butaprenem.
Obrazek
Obrazek
Teraz zostało zdjąć całość z kopyta i ponacinać w odpowiednich miejscach. Do odklejenia folii od plasteliny użyłem tępej strony igły.
Obrazek
Obrazek
Po zamontowaniu wyglądają tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Urlop, urlop i po urlopie.
Prace na ten czas zamarły, ale teraz postaram się troszkę nadrobić. Zrobiłem trochę drobnicy i zacząłem uzupełniać kadłub. Na początek rufa. Teraz wygląda tak:
Obrazek
Zrobiłem również kotwice
Obrazek Obrazek
A teraz pytanie za 100 punktów :?: :?: :?: :?:
Śruby okrętowe, wykonałem lewe i prawe, ale nie mam pojęcia jak je przykleić. Które są które patrząc od rufy. Znawców proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek
Kolor śrub nie jest ostateczny, planuję pomalować je na złoty kolor (troszkę przyciemniony). :cool:
Ostatnio zmieniony ndz lip 17 2005, 14:18 przez kadlubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
<misiu>
Posty: 147
Rejestracja: pt lut 25 2005, 19:45
Lokalizacja: Przemyśl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: <misiu> »

No i fajnie ze ruszyles relacje bo okret naprawde godny polecenia. Od dluzszego czasu mam na niego chrapke ale sam widzisz ze len ze mnie patentowany i relacja o vanguardzie lezy odlogiem...postanowielm na dobre przerwac prace i korzystac z dobr wakacji.

Kibicuje Pozdr
michał
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Ponieważ chodzą słuchy po mieście, że na jakiś czas opuszczę piękne nadwiślańskie strony i nie będę mógł zabrać ze sobą tego maluszka (co by celnicy nie pocieli go w plasterki w poszukiwaniu zakazanych towarów) Uruchamiam ponownie prace stoczniowe, w najbliższym czasie zamieszczę fotki drobnicy nad którą się trudzę. :cool:
Obrazek
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Oto obiecane zdjęcia drobnicy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
A do tej fotki mam pytanie. Nie bardzo mam czas szukać w internecie zbliżenia dziobu, a zastanawiam się czy kluzy nie powinny mieć jakiegoś obramowania aby zapobiegać przelewaniu się wody. Wydają mi się strasznie płaskie podobnie jak podatawy wind kotwicznych. :?: :cool:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Oto następne drobiazgi:
Obrazek Obrazek Obrazek
Ruszyłem również z produkcją relingów:
Obrazek Obrazek Obrazek
Zrobiłem prototyp schodni (schodków), niestety zapomniałem zrobić im zdjęcie, więc pokażę je następnym razem wspólnie z fotkami okrętu z doklejonymi drobiazgami. Próba wyciągnięcia tego maluszka w święta z pewnością skończyłoby się niezłą awanturą. :lol: :cool:
Obrazek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Kadłubek Bardzo mi się podoba twój patent z relingami :)
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Rogal
Posty: 54
Rejestracja: pn maja 17 2004, 23:08

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rogal »

Kadłubek Bardzo mi się podoba twój patent z relingami
To nie jest patent KADŁUBKA, o ile się nie myle to VIVIT zaprezentował ten patent w dziale ABC dawno, dawno temu ;-)
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Najważniejsze jest propagowanie dobrych pomysłów :) Vivit też się tego od kogoś nauczył.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

patent z ramkami jest "stary jak świat", ale warto go przypominać i udoskonalać.

Przy tego typu relingach przeszkadza mi bardzo jedna sprawa... Słupki rozmieszczone są równomiernie a na okręcie przecież tak nie jest... Dlatego wolę kleić "na żywca" od razu na kadłubie...

Tak czy inaczej, odwaliłeś kawał dobrej roboty kadłubek. Jedyna moja rada dotyczy grubości poprzeczek. Jeśli to ma być imitacja relingu linkowego to dobrze by było nieco bardziej zróżnicować grubości drutów.
pzdr
Kemot
ODPOWIEDZ