Kamienica w stylu przemysłowym. Skala"O".

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: ... zdołali przeczytać Rutku . Kiedyś się przyda .

Wujek pozdrawia .

P.s. A Ty tą butlę ... tak sam ? Dla mnie bomba ... i samobójstwo !
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Rutek63 pisze:Pierwszy etap trawienia powinien przebiegać około 5min. Po tym czasie wydobywamy płytkę wraz z zaciskiem i poddajemy ją płukaniu
Pluczesz w zwyklej wodzie?
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Wujek Andrzej pisze:A Ty tą butlę ... tak sam ?
Ano sam Wujku. Nie chciałem żeby się ktoś przyglądał jak cała flaszka wody ognistej leci ciurkiem do zlewu. :-?
Marcintosh pisze:Pluczesz w zwyklej wodzie?
Marcin, Płukanie robiłem w zwykłej kranówie, tyle że ciepłej.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

:usmiech:
Usuwanie utwardzonej emulsji.

Ostatnią czynnością w procesie foto-trawienia metalu jest usunięcie z jego powierzchni utwardzonej warstwy emulsji. Dokonujemy tego za pomocą stężonego wodorotlenku sodu (Sodium hydroxide). Innymi słowy, stosujemy ten sam preparat który rozcieńczony z wodą dał nam wywoływacz. Tym razem jednak stosujemy go w 100% stężeniu. Do przeprowadzenia tego ostatniego zabiegu potrzebny nam będzie zbiornik z ciepłą wodą. Pędzelek zawarty w zestawie też może okazać się przydatny – (foto 1). Jeden z pojemników zawartych w komplecie oznaczamy nazwą Stripper ( zdjąć, usunąć, zciągnąć ).Wlewamy do niego taką ilość strippera aby swobodnie zakrył umieszczoną w zbiorniku płytkę – (foto 2). Pod wpływem strippera warstwa utwardzonej emulsji sama odzieli się od powierzchni metalu – (foto 3,4,5). Można również pomóc całemu procesowi lekko poruszając powierzchnię emulsji za pomocą pędzelka. Kiedy cała błona emulsji jest już uwolniona od metalu z łatwością można ją usunąć ze zbiornika, bądź na zewnątrz bezpośrednio z powierzchni płytki – (foto 6) Kolejną czynnością jest wypłukanie płytki w ciepłej wodzie w celu usunięcia resztek wodorotlenku sodu – (foto 7). Kolejne zdjęcie – (foto 8) przedstawia blaszkę tuż po kąpieli, natomiast dwa ostatnie zdjęcia – (foto 9,10), to gotowe przęsło barierek wycięte z blaszki i lekko wypolerowane. Nie muszę chyba przypominać, że podczas usuwania emulsji należy zachować te same środki ostrożności, które były wskazane podczas trawienia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ci którzy mieli szansę na zetknięcie się z techniką foto-trawienia w praktyce, zapewne zgodzą się ze mną co do tego, że zanim zostanie osiągnięty pożądany efekt, może nastąpić kilka nieudanych prób. Nie należy się jednak tym zniechęcać, ponieważ dzięki kolejnym podejściom można osiągnąć coraz to lepsze efekty. Zestaw z którego korzystałem mogę szczerze polecić wszystkim tym, którzy z techniką foto-trawienia zetkną się po raz pierwszy, jak również wszystkim doświadczonym w tej dziedzinie modelarzom. Sposób w jaki został on zaprojektowany pozwala w miarę wygodnie i bezstresowo przeprowadzić cały proces, nawet za pierwszym razem.

Tym postem kończę być może trochę nudny opis foto-trawienia, a w następnym odcinku wracam do relacji z budowy modelu.
Wszystkim tym którzy zdecydują się na wykorzystanie tej techniki, życzę powodzenia i udanej zabawy. :pice:

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

:usmiech:
Nieuchronnie zbliżam się do końca relacji. Obróbka i montaż balustrady były ostatnią fazą budowy modelu. Poszczególne przęsła balustrady składają się z dziewięciu pionowych słupków z poręczą, plus nieco dłuższa balustrada balkonu na ostatnim piętrze. Otworów w arkadach jest również dziewięć. Muszę przyznać że dosłownie na styk udało mi się wyselekcjonować cały potrzebny materiał. Powodem tak ograniczonych możliwości wyboru była niewielka ilość materiałów zawartych w komplecie do trawienia, oraz brak czasu na zamówienie dodatkowych. Jest to następna nauczka na przyszłość. Zawsze zamawiać większą ilość niż wydaję się potrzebna i oczywiście odpowiednio wcześniej.
Obróbka metalowych części polegała na ich wypolerowaniu oraz delikatnym doszlifowaniu miejsc odcinania z ramek. Czym i jak widać na poniżej zamieszczonych zdjęciach.

Obrazek Obrazek

Kolejna czynność to doklejenie odcinka płaskiej listewki do dolnej części każdego przęsła balustrady. W tym przypadku bardzo pomocna okazała się znana z wcześniejszych zdjęć magnetyczna platforma oraz przeźroczysty film, którego po jednej stronie nie łapią żadne kleje. W bardzo minimalnej ilości zaaplikowałem klej cyanoakrylowy w miejsce styku drewna z metalem, oczywiście po uprzednim solidnym dociśnięciu listewki do barierki. Dzięki bardzo rzadkiej konsystencji kleju następuje penetracja szczeliny oraz porów obu klejonych materiałów, podobna do tej którą nazywamy: “Capillary action”. Aby bardziej wizualnie zobrazować ten proces można go porównać do sposobu w jaki roślina zaciąga wodę z gleby dzięki swojemu systemowi kanalików.

Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia zamieszczone poniżej pokazują kolejno: Porównanie wytrawionej balustrady z wydrukowanymi na acetacie. Sposób w jaki utrzymywałem w ryzach niesforne barierki podczas ich wklejania. I na końcu, jak to bywa podczas zakończenia budowy, wizytę inspektora. ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek

Niebawem zdjęcia z pleneru.
Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

:usmiech:
Relacja z budowy kamienicy w stylu przemysłowym dobiegła końca. :D
Nastąpiło to w dość nieoczekiwanych okolicznościach, albowiem według dotychczasowych oczekiwań, kilka zmian które wprowadzono do projektu, miały być również uwzględnione na modelu. Tymczasem decyzją komisji “Landmarks”wszystkie zmiany zostaną wprowadzone jedynie na planach oraz zdjęciach wizualizacji komputerowej. Natomiast model kamienicy postanowiono pozostawić w spokoju. Również w dość nieoczekiwany sposób zostałem pozbawiony dostępu do modelu, jako że został on zatrzymany na nieokreślony bliżej okres czasu w biurze komisji. Budowa samej kamienicy z pewnych względów odciągnie się prawdopodobnie o kilka długich miesięcy, a co za tym idzie wyposażenie wnętrza modelu nie nastąpi szybciej niż za półtora roku, jeżeli w ogóle nastąpi. Biorąc pod uwagę powyżej wymienione przyczyny postanowiłem zakończyć moją relację właśnie teraz.
Około dwa tygodnie temu udało mi się zrobić próbną serię zdjęć w plenerze. Nie jestem z niej zadowolony, jednak na obecną chwilę nie mam innego wyjścia jak właśnie tą serię zdjęć uczynić ostateczną.

Wszystkim gościom mojej relacji serdecznie dziękuję za odwiedziny, wsparcie, słowa aprobaty oraz ciekawą dyskusję. :D

Pozdrawiam wszystkich serdecznie, życząc udanych zbliżających się letnich wakacji. :papa:
Piotr

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

THE END ;-)
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

W takim razie pozostaje jedynie pogratulować Ci Piotrze wspaniałego i niewątpliwie oryginalnego modelu :pice: .
Trochę szkoda, że powędrował w świat, choć z drugiej strony na pewno oglądających wprawi w podziw i osłupienie.
Opis fototrawienia jest najlepszy jaki czytałem i myślę, że powinien trafić do działu ABC, bo tutaj będzie go za jakiś czas trudno znaleźć. Ta część relacji jest tak dokładna, że czuję się, jakbym był na specjalistycznym szkoleniu.
Wielkie dzięki w imieniu Ludzkości :spoko: .
Ostatnio zmieniony sob maja 20 2006, 10:14 przez Syzyf, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 72
Rejestracja: czw kwie 17 2003, 2:00
Lokalizacja: New York

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin »

Pikny model! Co bedzie nastepne?
Worowo Train Station
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Syzyf, Marcin! serdeczne dzięki! :D
Syzyf pisze:Trochę szkoda, że powędrował w świat.
Syzyf, mnie też szkoda ale cóż, z czegoś trzeba żyć. ;-) Jeżeli chodzi o opis foto-trawienia to nie jestem do końca przekonany, że ten akurat system będzie na tyle popularny aby mój opis był przydatny w dziale ABC. Jednak jeżeli moderatorzy nie będą mieli nic przeciwko temu, to dla tej niewielkiej garstki zainteresowanych, którzy być może z tego skorzystają, chętnie przeniosę opis do właściwego działu.
marcin pisze:Co bedzie nastepne?
Marcin, następne w kolejce czekają wakacje w Polsce. :D Jeżeli zaś chodzi o modelarstwo, to dla własnej przyjemności chciał bym coś kartonowego, chociaż kolejny model budynku może pokrzyżować te plany.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Opis Foto-Trawienia zredagowałem w dziale ABC w sekcji “Modelarstwo Plastikowe Oraz Inne Technologie”. W związku z tym, że funkcja e-mail do Admina nie działa, Tą drogą pragnę powiadomić o tym zarówno Admina jak i Forumowiczów. Mam nadzieję, że zostanie zaakceptowany. ;-)

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
ODPOWIEDZ