Jak wykonać przezroczysty kolorowy lakier?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
k3nski

Jak wykonać przezroczysty kolorowy lakier?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: k3nski »

Witam
Chciałbym podzielić się z kolegami przepisem na samodzielne wykonanie przeźroczystych ( transparentnych ) kolorowych lakierów. Kilka dni temu wykonywałem dwa modele pojazdów straży pożarnej skali TT i potrzebowałem pomalować bezbarwne przeźroczyste „koguty” na niebieski transparentny kolor. Ponieważ potrzebowałem dosłownie kilka kropel takiego lakieru postanowiłem sporządzić sobie taki lakier a skoro metoda się sprawdziła w 100% przedstawiam ją kolegom.
Kupiłem najtańszy bezbarwny przeźroczysty lakier do paznokci ( bez żadnych odżywek, witamin itp.) oraz najtańsze mazaki z promocji w supermarkecie. Rozprułem niebieski mazak i wyjąłem z niego wkład. Wkład wykonany jest z włókniny w otulinie ( rurce) z cienkiej folii, którą oczywiście trzeba zdjąć ( usunąć ). Tak powstały wałeczek z włókniny pociąłem na 2cm kawałki i zanurzyłem do bezbarwnego przeźroczystego lakieru. W celu przyspieszenia „reakcji” naciskałem pęsetą ma wałeczki z włókniny co powoduje szybsze wypływanie tuszu z wkładu i jego przenikanie do lakieru. Cała operacja trwała około 2 min. Następnie wycisnąłem i wyjąłem z lakieru wkłady, oczywiście nadają się one tylko do wyrzucenia. Powstał w ten sposób bardzo ładny, klarowny, czysty niebieski (przeźroczysty) lakier o mocnym nasyceniu. Tą techniką sporządziłem także transparentny lakier czerwony niestety innych kolorów jeszcze nie próbowałem. Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić kilka uwag:

1) Producentem lakieru jest firma Achtel. Sp.z o.o. ul.Tysiąclecia 1 06-400 Ciechanów
Koszt lakieru – 2, 90 zł. Pojemność buteleczki 10 ml. W handlu jest jeszcze dostępnych wiele innych tanich lakierów różnych producentów ale ponieważ nie robiłem prób z innymi lakierami nie mogę tym samym polecać innych specyfików. Uwaga – przy zakupie lakieru do paznokci sprzedający patrzą „troszkę dziwnie” na faceta :D
2) Mazaki ( komplet 6 sztuk) kosztowały – 85 gr. ( promocja w markecie). Importerem mazaków z Chin jest firma WIKAM ul.Traktorowa 145 – Łódź. Oczywiście producentów mazaków jest wielu, więc myślę, że należy szukać jak najtańszych. Uwaga – stare wyschnięte lub wypisane mazaki nie nadają się do sporządzania farbek, nie ma w nich po prostu już tuszu.
3) Przy zdejmowaniu osłonki (rurki) foliowej z wkładu z mazaka, proszę uważać na palce gdyż można się nieźle pobrudzić, najlepiej robić to pęsetą i nożykiem.
4) Przy wyciskaniu tuszu z wkładu mazaka, należy robić to możliwie delikatnie aby nie strzępić włókniny i tym samym uniknąć przedostania się włosków do lakieru.
5) Aby przyśpieszyć proces można rozrzedzić lakier do paznokci zmywaczem, wtedy o wiele szybciej wchłania on tusz.
6) Ponieważ nie potrzebowałem aż 10 ml tuszu w jednym kolorze, wykorzystałem tylko bardzo niewielką ilość tzn. około 1ml na kolor niebieski i 1ml na kolor czerwony. Proponuję też dokonywać wszelkich prób na mniejszych ilościach lakieru a nie na całej buteleczce.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Hmm metoda ciekawa tylko niewiem czy chciało by mi się z tym babrać jak za 5 zł mam transparentne farbki Humbrol'a.
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
k3nski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: k3nski »

Witam
Ma Pan oczywiście w 100 % rację, ale odegrały tu rolę 4 czynniki:
1) U nas na wsi w Tarnowie nie było modelarskich farbek transparentnych, można oczywiście zamówić i czekać tydzień albo dłużej.
2) Była sobota późne popołudnie a chciałem mieć skończone modele na poniedziałek
3) Byłem po prostu ciekaw czy można zrobić takie farbki samodzielnie w domu
4) Ponieważ potrzebowałem dosłownie kilku kropel nie było potrzeby kupować oryginalnych farbek, których bym nie wykorzystał przez najbliższe 5 lat
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Mam wątpliwości, co do trwałości barwy takiego lakieru. Mazaki np. nie bardzo sprawdzają się w retuszu, bo szybko płowieją.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
minikierownik
Posty: 124
Rejestracja: pn paź 25 2004, 15:48
Lokalizacja: Ruda Śląska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: minikierownik »

A w naszej wsi robimy to tak: do kapsułki po lekarstwie (przezroczystej) wkraplamy kroplę wykroploną z wkładu niebieskiego markera permanentnego. Potrząsamy i już. Model stoi juz kilka lat , nic nie płowieje. Oczywiście to sposób na barwienie od wewnątrz.
Od zewnątrz już trzeba zapewne lakieru - kiedyś ten sposób wypróbuję.

Obrazek
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

minikierownik pisze:A w naszej wsi robimy to tak: do kapsułki po lekarstwie (przezroczystej) wkraplamy kroplę wykroploną z wkładu niebieskiego markera permanentnego.
A gdzie kupuje się przeźroczyste kapsułki po lekarstwie? :) Pytam ponieważ od kilku lat (odpukać) nie miałem okazji kupować lekarstw.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

W aptece
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Porównanie.
Obie metody są dobre merytorycznie. Biorąc jednak pod uwagę, że nieletni nie mogą (formalnie) kupować leków w aptece, to metoda z lakierem do paznokci jest nieco przystępniejsza.
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Z wynalazkami radze uwazac.
Farbowalem zywice wkladem do dlugopisu - potrzebowalem przeroczsyto-niebieskiej szybki i bylo wszystko ladnie i pieknie, po 3 miesiacach wyblakla o 2/3 tonu koloru :(
Wiec co nie jest sprawdzone, jak farby orginalne, to raczej z ostoznoscia!

MarCiu
ODPOWIEDZ