Jak "zabezpieczyć" miedź przed ciemnieniem?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Eless
Posty: 18
Rejestracja: ndz lis 21 2004, 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Jak "zabezpieczyć" miedź przed ciemnieniem?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Eless »

Witam,
każdy wie, że miedź jest koloru miedzianego :), ale ten miedziany może być w różnych wariantach.
Jak to określił już jakiś czas temu (jak jeszcze miałem lekcje chemii) mój drogi nauczyciel: "czysta miedź jest koloru łososiowego"... nie wiem na ile ten kolor jest łososiowy na ile nie, ale to już co innego.
W każdym razie taki kolor ma np. drucik miedziany po świeżym zdjęciu izolacji.
Niestety szybko swój piękny kolor traci i ciemnieje (cienka zewnętrzna warstwa utlenia się do tlenku miedzi II).
Oczywiście można przywrócić piękny, naturalny kolor miedzi np. wkładając ją do mocno podgrzanego etanolu.... Wiadomo, że nie zrobie tak z całym modelem z miedzianych drucików, raz jest za duży, dwa etanol to etanol...
I tu pojawia się moje pytanie: Jak zabezpieczyć miedź przed ciemnieniem?
(jakiś lakier może lub coś). Chodzi tu o w miarę szybką i prostą metodę. Nie musi zachowywać w 100% tego koloru, ale z grubsza.
KLIK
- zapraszam, taka mini relacja...:)
Prince28

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Prince28 »

Wydaje mi się że zwykły lakier byłby odpowiedni. Na pewno trzeba jakoś ograniczyć dostęp do powietrza :)
perła
Posty: 29
Rejestracja: pt lip 15 2005, 0:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: perła »

Zwykły lakier wystarczy- nie do końca. Niektóre ogólnodostępne nawet przyspieszą ciemnienie miedzi bo zawierają związki wspomagające ten proces. Odpowiednim lakierem jest taki ze sklepu elektronicznego do izolacji drucików miedzianych. Bezbarwny niestety zawsze błyszczący.
karolmod

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karolmod »

Z tego co wiem to można na warstwę lakieru błyszczącego położyć warstewkę matowego i będzie ok ;-)
ODPOWIEDZ